Toukokuu 2012

toukokuu2012

Näin aluksi:
- Onkos joku muukin lähdössä toukokuussa Alanyaan? Mikä on matkapäivä? :)
- Mikä hotelli?
- Kokemuksia Lavinia apart huoneistohotellista?
- Vinkkejä nähtävyyksistä? (Erityisesti ns. lapsiystävälliset kohteet.)
- Kokemuksia Alanyasta matkakohteena
- Milloin on mielestänne paras aika matkustaa Alanyaan?


Ollaan lähdössä toista kertaa turkkiin toukokuussa. Viime syksynä oltiin ensimmäisen kerran Alanyassa, ja ihastuin paikkaan suunnattomasti. Kävimme syksyllä kiertelemässä kanjonit, manavgatit ja kalet. Nyt olisi tarkoitus pistääntyä Anamurissa ja viettää muutoin rentoa perhelomaa auringosta ja lämmöstä nauttien. Toivottavasti säät suosivat jo toukokuussakin (?)

Kovasti olen tätä palstaa seuraillut ja lueskellut matkakuumetta lieventääkseni. On mukava kuulla toisten kokemuksia, niin hyviä kuin huonojakin. Asiallisia kommentteja kaipailen tämän otsikon alle. Kiitos :)

11

533

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yum yum

      kesä kuun alussa ollaan menossa ja ensikertalaisia kanssa :D

    • Me lähdetään 16.5 vaasasta lähtö ja hotelli on mayflower

    • jiiboy

      onko ketään menossa 3.6 helsinki vantaa lentokentältä ?

      • Jossu...

        mä oon menos 6.6. yksin. dääm, ku ei ollu sama päivä :(


    • jiiboy

      matkustan itekkin yksin sinne mutta olen 3päiv yksin ja 6.6 kaveritkin tulee sinne :D

      ois ollu kiva jos ois ollu joku muukin lähössä sinne samoihin aikoihin kun minä niin ei ois tarvinnu olla yksin siellä :D onko ketään hotelli gallioniin menossa ei oo kyllä mikään 10 tähden hotelli mut kuitenkin :D

      • Jossu...

        Mä oon ollu siel Gallionissa, ihan jees hotelli, pääkadun varrella. Rannalle iha lyhyt matka ja sataman baareihinki ehkä 10 - 15 min kävelymatka.

        Mun kaverit tulee vasta 13.6, joten ehkäpä törmäillään sit siel ja jos ei ni oikein hauskaa matkaa :)


    • Ceepe

      Lavinia on aivan asiallinen perushotelli, Oikein sopiva sellaiseen matkailuun, jossa ei hotellilla juuri viihdytä muuta, kuin nukkumiseen.
      Sijainti minusta hyvä rannan rauhallisen poikkikadun varrella, biitsille n. 400m, ydinkeskustaan yli km, mutta alle 1,5 km. Poikkikatua ylöspäin 500m on Kipa, alueen suurin kauppa, Prisma-tyyppinen ja Alanium-ostoskeskus n. 1 km.
      Hyvää matkaa ja lomaa, tuskin petyt, kunhan vain et odota hotellilta liikoja, vaan lähdet liikenteeseen sieltä....

    • jiiboy

      jossu ------> onko siellä gallionin hotellista millasta kertoisitko vähän siitä ? kun sulla on näköjään kokemusta sieltä :D

      • Jossu...

        Siis siinä se on ihan kleopatrarannan lähellä ja pääkadulla. Allasalue on aika pieni, eikä ainekaa sillo ollu ns. allasbaariaa siellä. Ainoo huono puoli, että siellä aika vähän suomalaisia, ainaki sillo ku me oltii. Ite olin siellä 2008.

        Hotellin ravintola on siis kadulla, mutta sieltä sai tosi hyvää ruokaa ja se oli siis muidenki kuin vaan hotskun asukkaiden käytössä. Siellä näkyy myös suomen kanavat ja iltasin aika paljo siinä kokoontu ihmisiä kattomaan futista isolta tv-näytöltä.

        Huoneet tosi vaatimattomia ja pieniä, mut ihan siistejä. Sillon siellä lattialla koko lattiamatto Turkkilaiseen tyyliin. Hotellin vieressä moskeija, joten paikalliset miehet kävi päivisin siellä suurin joukoin rukoilemassa. Moskeijan äänet ei muistaakseni kyl pahemmin häirinny. Vastapäätä on paikallisten asuttamia kerrostaloja. Meillä oli huone rannan puolella, joten pääkadun liikenteen äänet ei kuulunu, en tiijä kuuluuko ne miten siihe etupuolelle.

        Satamaan on siitä joku 15 minsan kävely ja takseja saa helposti siint kadulta. Vastapäätä on isompi ruokakauppa ja Burger King iha vieressä. henkilökunta oli tosi mukavaa, ei valittamista. :D

        Siitä myös suht lyhyt matka, alta kilsa suomibaareihin, kuten heikin baariin, tai Alexille.


    • Lumia12

      Heips! Olen menossa 22.5.12, Alanyaan, Gumus-hotelliinn Ihanin hotelli Turkissa :) Tämä on kolmas kerta ja nyt mukaan tulee "ottotyttäreni" &poikaystävä. Henkilökunta aivan taivaallisen Ihania. Kun aika menisi nopeasti..pääsisi ihanien ihmisten ja auriongon luo :)

    • karat

      6.5 lähdetään ystävän kanssa Alanyaan. Toivottavasti aurinkoa riittää hieman enemmän kuin huhtikuussa viime vuonna.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      83
      4483
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      25
      3258
    3. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      39
      2914
    4. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      117
      2727
    5. Kaipaamasi miehen nimi?

      Ja maakunta tai kaupunki?
      Ikävä
      16
      2680
    6. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      43
      2567
    7. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      17
      2559
    8. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      113
      2285
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      2095
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      28
      1737
    Aihe