Brasiliaan matka käy.

Hopis

Olemme lähdössä häämatkalle Brasiliaan ja tutkailleet erilaisia matkavaihtoehjoja ja päätyneet seuraavanlaiseen.

Näin olis tarkoitus tai edes sinnepäin.
Ensin iquassun putouksille ja kipastaan Argentiinaan ja takas.
-siitä Curitibaan junalla tai jollakin muulla kulkuneuvolla.
-sitten Sao Paoloa kohti jossa hetki levähdys kohti Rio de Janeiroa
hetki vierähtää sielläkin ;)
-sit vois lentää Salvadoriin jos ehtii olis nähtävää tai sitten Nataliin
tai Fortalezzaan kummatkin aikas upeita paikkoja katselin kuvia.
Voi tehdä myös toistekin päin ja täytyy karsia jos ei ehdi ollaan kui-
tenkin lomalla. On vaan niin pahuksen iso maa ettei taida kahdessa
viikossa nähdä kaikkea ;)
Eli jos olisi vinkkejä mitä voi karsia tai lisätä niin odottelen mielenkiinnolla lähtöpäivä on 18.7.04
Aurinkoisin terveisin Hopis ;)

6

1872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Brasil

      Kaksi viikkoa on mitätön aika Brasilian näkemiseen, suosittelen pyörimään parilla alueella.

      Vinkkinä voisin antaa retken Curitibasta vuoristojunalla mahtavien maisemien halki Paranaguáan, josta veneellä 1.5h matka Ilha do Mel:lle, lomasaarelle. Uskomaton paikka rauhalliseen rantaelämään, jos matkaatte lämpimään vuodenaikaan (loka-huhtikuu).

    • talvella

      Vinkiksi vain, että E-Brasiliassa on heinäkuussa talvi, jopa pakkas-yöt mahdollisia.

    • macanudo

      Matkareittinne tuntuu kahdeksi viikoksi aivan liian laajalta. Mielestäni olisi parempi keskittyä pienemmälle alueelle, jottei aika mene pelkästään siirtymiseen paikasta toiseen vaan ehditte myös levätä ja nauttia lomastanne.

      Oletan, että teillä on jo lentoliput hankittuina, sillä halvimmat on jo myyty. Halvimmat lennot löytyvät Rioon tai Sao Pauloon. Jos aiotte yhdistää samaan matkaan käynnin esim. Fortalezaan, tulee lisäkustannuksia matkustamisen osalta hyvin karkeasti arvioiden noin 1.000 euroa. Lisäksi matkoihin edestakaisin tuhraantuu kaksi päivää (4-5 tunnin lennot Riosta odotusajat jne.). Jättäisin väliin.

      Iguaculla ja Riossa vierähtää helposti useampikin päivä. Lisäksi Rion lähettyvillä parinsadan kilometrin säteellä löytyy upeita lomapaikkoja (esim. Buzios). Iguaculla Br. puolella puistoalueella sijaitseva hotelli Das Cataratas on mielestäni varsin miellyttävä.

      Brasilia on todella suuri maa, joten kehoitan suunnittelemaan matkareitit huolella ja laskemaan siirtymisaikoja. Netistä löytyy runsaasti tietoa niin lennoista kuin busseistakin.

      On totta, että E-Brasiliassa on nyt talvi, mutta kyllä kait tämän vuoden Suomen kesäkuu on karaissut herkkänahkaisemmankin. Yöt voivat etelässä olla hieman raikkaita, mutta ei siellä suomalaiselle liian kylmää ole (500 km etelämpänä tilanne on jo toinen).

    • hopis

      No niin liput on Iguassun putouksille siellä ollaan muutama päivä, vaikka näyttäisi olevan vain parikymmentä astetta plussaa. Sieltä jatkamme joko suoraan taikka Curitiban kautta Rioon. Siellä tarkoitus katsastaa tärkeimmät nähtävyydet ja rannat onneksi hieman lämpöisempää kuin putouksilla toivottavasti.
      Siitä on liput Fortalezzaan jossa näyttäisi olevan jo niin kuuma että tulee hiki ja "pitää" nauttia niistä mehubaareista joita siellä on ja jos näyttää tulevan kiire niin sittem pitää tinkiä jostain toivottavasti ei. Ai niin osaan Espanjan alkeita ja kieltä hieman eikös siitä ole apua vai pitääkös opetella Portugalia pikakurssina kiitoksia. ;))
      Ai niin ne aurinkoiset terveiset ;)

      • Macanudo

        Ihan uteliaisuuttani kysyn, paljonko tulivat lennot maksamaan, mitkä ovat lentoreittinne ja kuinka kuljette Iguassulle ja takaisin.


    • Ako

      Itse olin kolme viikkoa reitillä Rio-Sao Paulo-Curitiba-Ilha do Mel-Iquacu. Tuosta voi tehdä jotain päätelmiä aikataulusta.

      Iguacu on pitkien ja hankalien yhteyksien päässä, eli outo paikka "aloittaa" (tahi lopettaa) matka

      http://fff.neutech.fi/Travel/

      --ako

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?

      Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin
      Maailman menoa
      261
      9328
    2. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      314
      6504
    3. Verinen koira

      Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?
      Imatra
      69
      1513
    4. Mira Luoti, Vain Elämää

      kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?
      Maailman menoa
      6
      1361
    5. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      88
      1157
    6. Faktat kehiin!

      kauanko aiot odottaa kaivattuasi? ja miks?
      Ikävä
      109
      1141
    7. Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?

      Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut
      Kotimaiset julkkisjuorut
      72
      983
    8. Mopokeulija

      Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin
      Haapavesi
      43
      828
    9. Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !

      Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus
      Ähtäri
      23
      726
    10. MUISTATTEKO SEN?

      Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk
      Joukkoliikenne
      311
      718
    Aihe