Miksi lasikuitu ei kuivu???

uuh

Laitoin toissapäivänä elementeille lasikuidusta asennustelineet. Käytin Bilteman lasikuitua, polyesteritäytettä ja kovetinta. Purkissa luvattiin 30min kuivumisaika ja 12h lopullonen lujuus.

Seuraavana aamuna olivat vielä kosteita (kuivuneet n.8h). Annoin kuivua noin 10h lisää, minkäjälkeen edelleen kosteita. Kovetinta piti sekoittaa 2%, joten ajattelin käyttäneeni sitä sitten kuitenkin liian vähän.

Laitoin uuden kerroksen polyesteri/kovetin sekoitusta, tälläkertaa noin suhteessa 25% kovetinta ja 75% polyesteriä. Annoin kuivua n. 10h, mutta edelleenkin ovat kosteat.

Missä mättää ja mitä tehdä?

7

13984

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muovi

      kuulostaa että aineissa on vikaa jos ei
      kovetu noilla eväillä.
      missä olet hommaa tehnyt?nimittäin kylmässä
      reagoi hitaammin.kokeile puhaltaa esim.
      hiustenkuivaajalla kuumaa reilusti valuihin,
      jos ei vieläkään kovetu niin on ihme ja kumma!

      • uuh

        Äsken heitin nuo uuniin 70 asteeseen, katsotaan miten käy. En toki tehnyt hommaa jääkaapissa tai napajäätiköllä vaan ihan autotallissa, missä lämpötila on varmaan jossain parinkympin kieppeillä.

        Mitä tästä opimme, Bilteman tuoteet ovat bilteman tuotteita...


      • uuh
        uuh kirjoitti:

        Äsken heitin nuo uuniin 70 asteeseen, katsotaan miten käy. En toki tehnyt hommaa jääkaapissa tai napajäätiköllä vaan ihan autotallissa, missä lämpötila on varmaan jossain parinkympin kieppeillä.

        Mitä tästä opimme, Bilteman tuoteet ovat bilteman tuotteita...

        Kerrotaanpa vielä täällä lopputulos. Olivat n.6h uunissa tuossa kyseisessä seittämässäkympissä, ja lopulta kovettuivat. Tiedäsitten, oliko bilteman tuotteissa vai asentajassa vikaa, mutta vastaisuudessa kyllä ostan lasikuituni muualta.

        Loppuhyvin kaikki hyvin. Onneksi oli käytössä teollisuusuuni, sillä lasikuidun käry oli melkoinen tuolla uunissa. Olisi voinut tulla kotona emännältä sanomista, jos keittiön uuni olisi haissut seuraavat puolivuotta lasikuidulle.

        Bilteman puolesta jotain hyvääkin. Ko firman kitti tuntui toimivan varsin hyvin - välillä jota hiukan liiankin ahnaasti kovettuen. Olisiko lasikuidun kanssa käyttämäni kovetin sitten ollut jotain maanantaierää vai muutenvain lumelääkettä.

        Kiitokset vastanneille tiedoista!


    • liikaa

      Polyesterihartsille riittää oivallisesti 2% kovetinta. Polyesterillä kovetin on oikeastaan kovettumisreaktion käynnistävä komponentti. Epokseilla kovetinta tarvitaan enemmän ja OIKEA suhde, niillä liiallinen kovetinmäärä aikaansaa toivottua pehmeämmän tuloksen. Polyesterillä liika kovetin aiheuttaa turhan nopean kovettumisreaktion ja työstöaika jää lyhyeksi, myös lämmönnousu voi olla suurempaa.
      Olisiko kovettaja vanhentunut, onko sekoitus hyvä? Oliko lasikuitu märkää?
      Kokeile, jos voit, korotettua kovetuslämpötilaa.

      • Savua

        Älä tosiaan laita liikaa kovetinta - turhan jäykästä vellistä saa helposti nousemaan savua, joten valun lähellä olevien muoviosien tms. pehmeneminen ja jopa syttyminenkin voi olla riskinä..


    • Glass Fibre Man

      Sama kokemus BILTEMA:n hartsista/kovetteesta, yllättäen kovettuminen kestikin todella kauan. Aika epätasalaatuista kamaa. Ja voin myös sanoa. että osaan sekoittaa oikeassa suhteessa aineet ja olen tehnyt paljon lasikuidulla. Tuo oli siis ensimmäinen kerta kun lasikuitu ei kovettunutkaan normaalisti.

    • Anonyymi

      Olen monet vuodet käyttänyt bilteman kovettimia itse kitin osta kodin Terrasta.
      Hyvin toiminut kovinta ei kannata säästellä siksi mukana tuleva määri riittää noin puoleen.
      Pitää tehdä pienet annokset kerralla ehti ala jähmettyä kunnes sää levitettyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      131
      831
    2. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      81
      726
    3. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      56
      708
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      46
      603
    5. Mitä luulet

      Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?
      Ikävä
      40
      587
    6. Kerro jokin

      👻 tarina
      Ikävä
      60
      552
    7. Vielä hyvinvointitalosta

      Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko
      Pyhäjärvi
      71
      536
    8. Luule ja ajattele minusta

      mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅
      Ikävä
      44
      527
    9. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      35
      505
    10. 26
      501
    Aihe