Raaka sianliha koiralle

typerys*

eli olen miettinyt barfffia koirallemme, mutta kun minua mietityttää se raaka sian liha!! se trikiini vaara...?! kun sianliha olisi kuitenkin hyvää raavintoa rasvaisuutensa puolesta... Onko joskus joku kuullut että olisi tullut trikiini koiralle?

Eli voiko sitä sikaa antaa huoletta raakana?

Olen varmaan tosi hölmö, mutta en sille mitään voi :)

25

16696

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nekkupotsi

      Suomessa kyllä myytävä liha on tarkastettua, ja trikiineistä ei ole kuultukaan aikoihin.

    • MK

      Koiralle voi huoletta syöttää kaiken (sika, nauta, kana, kalkkuna, riista) lihan raakana. Kypsennys on aivan turhaa.

    • Vanhametsästäjä

      Kysymys on aivan aiheellinen.
      Kaikki ihmisille tarkoitettu sianliha kyllä tarkastetaan, mutta koirille tarkoitetusta lihasta ei taida olla mitään määräyksiä.
      MK:n mielipiteellä ei ole mitään arvoa ilman perusteluita.

      • Tässä.perustelut

        Aivan, kaikki ihmisille tarkoitettu sianliha tarkastetaan, mutta niin tarkistetaan koirillekin tarkoitettu, tai sitten sen voi tarkastaa itse maistamalla.


      • Vanha metsästäjä. Tyhmä kommentti. Koirille ostettava sianliha/ruhonosat tulevat samoista sioista teurastamosta kuin ihmisien ruoaksi menevät ja kaikki tarkistetaan
        Ainoastaan villisioista voi löytyä trikiiniä ja jos nekin menevät teurastamon /eläinlääkärin tarkistuksen kautta, ovat turvallisia


    • 14

      Ei ne koirat luonnossakaan kypsennä ruokiaan.. Ja jos koira on madotettu niin tuskin saa tartuntaa. Missä sanotaan ettei koirien lihoja tarkisteta? Luotettava lähde kiitos.

    • lihat ok

      Mä syötän kuivamuonan lisänä raakaa lihaa koiralle n 2krt viikossa.Kakka on hyvää turkki kiiltää ja koira voi hyvin.Alkuun voi olla vatsa löysänä jos ei tottunut,lisää tehobackt jauhetta saa apteekista.

      • Kauppislainen

        Kakka on tosiaan hyvää, itse lenkillä ollessamme syön hänen kakkansa niin saan massun täyteen herkullista koirankakulia eikä jää jalkakäytävällekään mitään!


      • Anonyymi
        Kauppislainen kirjoitti:

        Kakka on tosiaan hyvää, itse lenkillä ollessamme syön hänen kakkansa niin saan massun täyteen herkullista koirankakulia eikä jää jalkakäytävällekään mitään!

        Tätä ajattelin itsekin kokeilla. Haju on välillä hieman epämiellyttävä, mutta ehkä ensimmäisen suullisen jälkeen maistuu jopa herrrkulllliselta ?


    • tarkastettua lihaa

      Vanhallemetsästäjälle: Suomessa ei teurasteta sikoja eikä muitakaan eläimiä eläinrehuksi (poislukien minkin rehu), vaan kaikki teurastetaan ihmisiä varten. Kaikki teurastetut eläimet ovat ell. tarkastamia joten myös eläinrehuksi käytettävä liha on silloin tarkastettua lihaa.

      Ei kannattaisi maalata kauhukuvia ellei ole asiasta varmaa tietoa.

      • jeppulis

        Elävän naudan painosta eli elopainosta noin 46 % hyödynnetään ihmisravinnoksi eli elintarvikkeiksi. Siasta hyödynnetään elintarvikkeiksi 58 % ja broilerista 65 %. Loppuosa ruhosta käytetään erilaisten sivutuotteiden valmistukseen... Sivutuotteet luokitellaan kolmeen luokkaan niiden ihmisille ja eläimille aiheuttaman tautiriskin perustella. Suurin riski on luokan 1 sivutuotteilla ja matalin luokan 3 sivutuotteilla.

        Teurasjätettä kun ostat, varmasti tiedät minkä tason jäämiä..mistä? Tehdas varmasti haluaa kaikesta eroon, koska raha.. Jälleenmyyjä haluaa myydä koska halvalla saa "kallista".


      • jeppulis kirjoitti:

        Elävän naudan painosta eli elopainosta noin 46 % hyödynnetään ihmisravinnoksi eli elintarvikkeiksi. Siasta hyödynnetään elintarvikkeiksi 58 % ja broilerista 65 %. Loppuosa ruhosta käytetään erilaisten sivutuotteiden valmistukseen... Sivutuotteet luokitellaan kolmeen luokkaan niiden ihmisille ja eläimille aiheuttaman tautiriskin perustella. Suurin riski on luokan 1 sivutuotteilla ja matalin luokan 3 sivutuotteilla.

        Teurasjätettä kun ostat, varmasti tiedät minkä tason jäämiä..mistä? Tehdas varmasti haluaa kaikesta eroon, koska raha.. Jälleenmyyjä haluaa myydä koska halvalla saa "kallista".

        Edelleenkin samasta siasta ne oheistuotteet/teurasjättet on kuin ihmisravinnoksi menevä osa. Yersiniaa voi olla possun nielussa, mutta tuskin koiralle vaarallista ja en ole löytänyt niitä raakoina myynnissä


      • Elävän eläimen painosta osa myös suolia ja paskaa,sekä sorkkia, nahkaa ja karvaa, huom !


      • jeppulis

        Mistä syystä ne luokitellaan sitten riski analyysein 1-3, jos kerran kaikki ovat samaa? Esimerkiksi broileri teollisuudessa nahka,rustot ja höyhenet kuuluvat ns. terusjäte tuotteeseen, tutkitaanko esimerkiksi karvaa ja höyheniä. Teurasjätteen sisältöä ja laatua, on turha tutkia koska se ei ole tarkoitettu ravinnoksi..


    • syödään lihaa

      Koirani syö sertiä.Lisänä puuroa pari kertaa viikossa.Siihen sotken raakaa lihaa ihan ihmisten lihaa n 200g/annos(koirani tukeva) ja ostan kyllä myös eläinten pakastelihoja.Mulla on vaikee välillä laittaa sille oikee annos kun sen pitäis laihtuu ja en tiiä tarkkaan paljonko uskallan lihaa laittaa.Mutta ajan kanssa näkyy,en laita isoja annoksii kerralla.

      • appi kenneliin

        "Siihen sotken raakaa lihaa ihan ihmisten lihaa n 200g/annos."
        Pitäisikö ilmoittaa poliisille?


      • Anonyymi
        appi kenneliin kirjoitti:

        "Siihen sotken raakaa lihaa ihan ihmisten lihaa n 200g/annos."
        Pitäisikö ilmoittaa poliisille?

        Ajattelin ihan samaa😂😂😂


    • tamppi

      Kaupasta ostettu liha on tarkastettu

      • naminaminam

        Joo niin on, koiraihmiset syökää sianlihaa ja broileria kypsentämättöminä niin paljon kuin jaksatte


      • vkjfkkb

        Yliherkkyys, kannattaa ottaa selkoa.Vaikutat yliherkältä, ja kuvittelet kaiken tuon.


      • ymmärrysuskoon

        Se eläin tarkastetaan kyllä, jolloin saadaan tietää että osat mitkä tulee ihmisravinnon käyttöön ovat kunnossa, sekä valmistusvaiheessa tuotteeksi uudet testit lihoille. Ne mitä jää yli eli teurasjätteet eivät ole tutkittuja ja miksi olisivat, eivät ne ole luokiteltu ruoaksi vaan hävitettäväksi jätteeksi tällöin niiden tutkittaminen maksaisi lisää, varmasti jotku tekee tämän prosessin... taas hyvin moni jättää tekemättä koska se on ns. turha kuluerä.


    • luonnonmukanen

      Olen syöttänyt 4 viimeiselle koiralleni raakaa lihaa,kaikki elivät terveenä pitkän elämän.Eläinlääkärissä käytiin vaan rokotuksilla.Seuraava koirakin saa raakaa lihaa ja yrjölän puuroa,hyviksi todettu.

    • Tuusulalainen

      Koira on alkujaankin raan lihan syöjä

    • näinmeill

      Meillä saa koira nappuloita halunsa mukaan syödä vapaasti.Lisänä raakana rustoja,lihaa nautaa,sikaa,broikkua luineen .
      Meillä kolmas näin syötetty.Hyvin voi,on terve ja normaalipainoinen.Hampaat pysyy kunnossa😁

      • Anonyymi

        Meillä sama,vapaalla napuskalla raakana lihoja ja rustoja luita jne,ei ylipainoa,ei hammaskiveä.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      79
      4313
    2. Miksiköhän vasemmistossa on niin paljon ns. tapatyöttömiä ja muita köyhiä?

      Tokihan Minja Koskela oli sitä mieltä, että ei terveenkään ihmisen ole pakko tehdä töitä, sitä neuvoa moni vassu noudatt
      Maailman menoa
      17
      2758
    3. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2597
    4. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      16
      2445
    5. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      112
      2404
    6. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      110
      2204
    7. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      99
      2161
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      619
      1991
    9. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1955
    10. Oletko keskustellut kaivatustasi muiden

      Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka
      Ikävä
      32
      1706
    Aihe