eli olen miettinyt barfffia koirallemme, mutta kun minua mietityttää se raaka sian liha!! se trikiini vaara...?! kun sianliha olisi kuitenkin hyvää raavintoa rasvaisuutensa puolesta... Onko joskus joku kuullut että olisi tullut trikiini koiralle?
Eli voiko sitä sikaa antaa huoletta raakana?
Olen varmaan tosi hölmö, mutta en sille mitään voi :)
Raaka sianliha koiralle
25
16736
Vastaukset
- nekkupotsi
Suomessa kyllä myytävä liha on tarkastettua, ja trikiineistä ei ole kuultukaan aikoihin.
- MK
Koiralle voi huoletta syöttää kaiken (sika, nauta, kana, kalkkuna, riista) lihan raakana. Kypsennys on aivan turhaa.
- Vanhametsästäjä
Kysymys on aivan aiheellinen.
Kaikki ihmisille tarkoitettu sianliha kyllä tarkastetaan, mutta koirille tarkoitetusta lihasta ei taida olla mitään määräyksiä.
MK:n mielipiteellä ei ole mitään arvoa ilman perusteluita.- Tässä.perustelut
Aivan, kaikki ihmisille tarkoitettu sianliha tarkastetaan, mutta niin tarkistetaan koirillekin tarkoitettu, tai sitten sen voi tarkastaa itse maistamalla.
Vanha metsästäjä. Tyhmä kommentti. Koirille ostettava sianliha/ruhonosat tulevat samoista sioista teurastamosta kuin ihmisien ruoaksi menevät ja kaikki tarkistetaan
Ainoastaan villisioista voi löytyä trikiiniä ja jos nekin menevät teurastamon /eläinlääkärin tarkistuksen kautta, ovat turvallisia
- 14
Ei ne koirat luonnossakaan kypsennä ruokiaan.. Ja jos koira on madotettu niin tuskin saa tartuntaa. Missä sanotaan ettei koirien lihoja tarkisteta? Luotettava lähde kiitos.
- lihat ok
Mä syötän kuivamuonan lisänä raakaa lihaa koiralle n 2krt viikossa.Kakka on hyvää turkki kiiltää ja koira voi hyvin.Alkuun voi olla vatsa löysänä jos ei tottunut,lisää tehobackt jauhetta saa apteekista.
- Kauppislainen
Kakka on tosiaan hyvää, itse lenkillä ollessamme syön hänen kakkansa niin saan massun täyteen herkullista koirankakulia eikä jää jalkakäytävällekään mitään!
- Anonyymi
Kauppislainen kirjoitti:
Kakka on tosiaan hyvää, itse lenkillä ollessamme syön hänen kakkansa niin saan massun täyteen herkullista koirankakulia eikä jää jalkakäytävällekään mitään!
Tätä ajattelin itsekin kokeilla. Haju on välillä hieman epämiellyttävä, mutta ehkä ensimmäisen suullisen jälkeen maistuu jopa herrrkulllliselta ?
- tarkastettua lihaa
Vanhallemetsästäjälle: Suomessa ei teurasteta sikoja eikä muitakaan eläimiä eläinrehuksi (poislukien minkin rehu), vaan kaikki teurastetaan ihmisiä varten. Kaikki teurastetut eläimet ovat ell. tarkastamia joten myös eläinrehuksi käytettävä liha on silloin tarkastettua lihaa.
Ei kannattaisi maalata kauhukuvia ellei ole asiasta varmaa tietoa.- jeppulis
Elävän naudan painosta eli elopainosta noin 46 % hyödynnetään ihmisravinnoksi eli elintarvikkeiksi. Siasta hyödynnetään elintarvikkeiksi 58 % ja broilerista 65 %. Loppuosa ruhosta käytetään erilaisten sivutuotteiden valmistukseen... Sivutuotteet luokitellaan kolmeen luokkaan niiden ihmisille ja eläimille aiheuttaman tautiriskin perustella. Suurin riski on luokan 1 sivutuotteilla ja matalin luokan 3 sivutuotteilla.
Teurasjätettä kun ostat, varmasti tiedät minkä tason jäämiä..mistä? Tehdas varmasti haluaa kaikesta eroon, koska raha.. Jälleenmyyjä haluaa myydä koska halvalla saa "kallista". jeppulis kirjoitti:
Elävän naudan painosta eli elopainosta noin 46 % hyödynnetään ihmisravinnoksi eli elintarvikkeiksi. Siasta hyödynnetään elintarvikkeiksi 58 % ja broilerista 65 %. Loppuosa ruhosta käytetään erilaisten sivutuotteiden valmistukseen... Sivutuotteet luokitellaan kolmeen luokkaan niiden ihmisille ja eläimille aiheuttaman tautiriskin perustella. Suurin riski on luokan 1 sivutuotteilla ja matalin luokan 3 sivutuotteilla.
Teurasjätettä kun ostat, varmasti tiedät minkä tason jäämiä..mistä? Tehdas varmasti haluaa kaikesta eroon, koska raha.. Jälleenmyyjä haluaa myydä koska halvalla saa "kallista".Edelleenkin samasta siasta ne oheistuotteet/teurasjättet on kuin ihmisravinnoksi menevä osa. Yersiniaa voi olla possun nielussa, mutta tuskin koiralle vaarallista ja en ole löytänyt niitä raakoina myynnissä
- jeppulis
Mistä syystä ne luokitellaan sitten riski analyysein 1-3, jos kerran kaikki ovat samaa? Esimerkiksi broileri teollisuudessa nahka,rustot ja höyhenet kuuluvat ns. terusjäte tuotteeseen, tutkitaanko esimerkiksi karvaa ja höyheniä. Teurasjätteen sisältöä ja laatua, on turha tutkia koska se ei ole tarkoitettu ravinnoksi..
- syödään lihaa
Koirani syö sertiä.Lisänä puuroa pari kertaa viikossa.Siihen sotken raakaa lihaa ihan ihmisten lihaa n 200g/annos(koirani tukeva) ja ostan kyllä myös eläinten pakastelihoja.Mulla on vaikee välillä laittaa sille oikee annos kun sen pitäis laihtuu ja en tiiä tarkkaan paljonko uskallan lihaa laittaa.Mutta ajan kanssa näkyy,en laita isoja annoksii kerralla.
- appi kenneliin
"Siihen sotken raakaa lihaa ihan ihmisten lihaa n 200g/annos."
Pitäisikö ilmoittaa poliisille? - Anonyymi
appi kenneliin kirjoitti:
"Siihen sotken raakaa lihaa ihan ihmisten lihaa n 200g/annos."
Pitäisikö ilmoittaa poliisille?Ajattelin ihan samaa😂😂😂
- tamppi
Kaupasta ostettu liha on tarkastettu
- naminaminam
Joo niin on, koiraihmiset syökää sianlihaa ja broileria kypsentämättöminä niin paljon kuin jaksatte
- vkjfkkb
Yliherkkyys, kannattaa ottaa selkoa.Vaikutat yliherkältä, ja kuvittelet kaiken tuon.
- ymmärrysuskoon
Se eläin tarkastetaan kyllä, jolloin saadaan tietää että osat mitkä tulee ihmisravinnon käyttöön ovat kunnossa, sekä valmistusvaiheessa tuotteeksi uudet testit lihoille. Ne mitä jää yli eli teurasjätteet eivät ole tutkittuja ja miksi olisivat, eivät ne ole luokiteltu ruoaksi vaan hävitettäväksi jätteeksi tällöin niiden tutkittaminen maksaisi lisää, varmasti jotku tekee tämän prosessin... taas hyvin moni jättää tekemättä koska se on ns. turha kuluerä.
- luonnonmukanen
Olen syöttänyt 4 viimeiselle koiralleni raakaa lihaa,kaikki elivät terveenä pitkän elämän.Eläinlääkärissä käytiin vaan rokotuksilla.Seuraava koirakin saa raakaa lihaa ja yrjölän puuroa,hyviksi todettu.
- Tuusulalainen
Koira on alkujaankin raan lihan syöjä
- näinmeill
Meillä saa koira nappuloita halunsa mukaan syödä vapaasti.Lisänä raakana rustoja,lihaa nautaa,sikaa,broikkua luineen .
Meillä kolmas näin syötetty.Hyvin voi,on terve ja normaalipainoinen.Hampaat pysyy kunnossa😁- Anonyymi
Meillä sama,vapaalla napuskalla raakana lihoja ja rustoja luita jne,ei ylipainoa,ei hammaskiveä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa
10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö2539494Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa
Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu1527712K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä
vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon1555309Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen
Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos1524973PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT
* * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *594680Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin
Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko1054360Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt
viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta1374197- 1722044
Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää
Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.101905Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen
Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell2911675