Hei , olen lukenut foorumeita yms ja olen saanut sen käsitteen, että mopon saa kilpiin, papereita näyttämällä katsastuskonttorilla, jos olet itse tai edellinen omistaja palauttanut kilvet. Eli pitääkö tämä paikkaansa, ettei minun tarvitse viedä mopoani katsastukseen vaan saan kilvet papereita näyttämällä? edellinen omistaja siis itse palauttanut kilvet 2010!
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pitää rekisteröintikatsastaa, eli mopo konttorille ja katsotaan kunto & laillisuus. Jos sulla epäselvää, kysäise katsastuskonttorilta, niin tiedät miten toimia.
Siis miten tämä muuten voisi toimia? Välttämättä se katsastus ei ole iso juttu, viime syksynä rekisteröintikatsastin yhden mopon, katsuri ei edes ajanut sillä, otti vaan digikameralla kuvia runkonumero, valot ym. muuten katsoi, että täyttää määräykset, maahantuojalta oli todistus kuristuksista. Helppo homma, jos mopo kunnollinen!
itse en tehnyt katastusta, menin papereiten kaa katsastun asemalle, meni semmoset pari minaa ni se täti tuli kilven kans ja anto mulle ja sano hyvää matkaa.
siinä se oli :D voi olla et se oli siit ku mopo oli ihan uus ja just tehtaasta tullut :D
Miten muka tuo ei onnistuisi? lisä tietoa kaivataan! (:
Saat asiasta varmaa tietoa jos vaivautuisit soittamaan konttorille..