Mitään uutta

Eikö netin suhteen enää tule mitään todella uutta? En nyt tarkoita noita tavallisia vanhan muokkauksia, tai että samat laitetaan tablettiin ja kännykkään.
Mitä ja milloin?
3<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

No nettiinhän tulee miljoonia uusia sivuja päivittäin.

Äänestä

Varmaan niin. Jos nyt kuitenkin voisi jotain todella ennennäkemätöntä innovatiivisyyttä tulla laitepuolelle.
Toimintakin voisi nopeutua. Eli jos haluaisin vaikka uuden ohjelman, sitä ei täytyisi "latailla" iät ja ajat, vaan se vain "otettaisiin", kuten pöydältä kynä. Siis käden heilautus ja aikaa sekuntti.
Myös kaikki paljon helpommaksi.
Miksi tämä edelleen, kaikkien näiden tietotekniikan vuosien jälkeen, tuntuu aivan karvalakkitouhulta ja aloittelijoiden räpeltämiseltä. Kehitys ei kyllä enää viime vuosina ole ollut mitään nopeaa, vaan tooodella hidaskaista.

Äänestä

Tulee uutta liikaakin, niin ettei entisiäkään saada toimimaan kunnolla. Miksi ei entisiä asioita laiteta kuntoon, vaan sotketaan aina uudet asiat toimimattomiin entisiin.

Kannattaa kyllä kokeilla Cooglen-selainta. Itse luulin IE 9:n toimivan sutjakasti, mutta tämä google on tosi hyvä selain. Esim. tämä kirjainsuurennos toimii hyvin, kaikki mahtuu ruudulle, ja kuitenkin suurentaa sopivasti.

Nämä ohjelman asennukset pitäisi voida poistaa kerralla ja helposti. Nykyisin kun asennetaan ohjelmia, niin ne kiinnittyvät koneeseen niin perusteellisesti ja moneen paikkaan, että on joskus mahdonta saada ne poistumaan kokonaan, aina jää joku hippu jäljelle.

Ja vielä tuo microsoftin järjestelmä rahastus pitäisi saada kuriin. Onhan se ihan älytöntä, että ennen kuin ovat saaneet valmiiksi uuden version, niin vanhan tuki lopetaan aikaisemmin. Taitaa olla xp ainut joka on toiminut riittävän pitkän ajan, että sen on voinut suhteuttaa laitteiden ikään, ja suorituskykyyn.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


milloinkaan kirjoitti:

Eikö netin suhteen enää tule mitään todella uutta? En nyt tarkoita noita tavallisia vanhan muokkauksia, tai että samat laitetaan tablettiin ja kännykkään.
Mitä ja milloin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu