Onko kellään pitkäaikaista kokemusta? Miten on pelittänyt?
Esim Windows xp:ssä , tai seiskassa..
SSD-Levyjen toimivuus??
2
348
Vastaukset
- dededeede
Ei kannata välttis laitella ssd-levyä jos ei omista seiskaa. Aiemmat windowzet eivät tue "trim" komentoa jonka vuoksi ssd-levyn suorityskyky laskee ajankuluessa paljon ja tämän lisäksi xp ja vista syö ssd:n elinaikaa kaikenmailman turhilla prosessoille ja indeksoinneilla (jotka voi toki käsin kytkeä pois mutta se pitää osata erikseen tehdä).
Sitten on vielä levyn "alignointi" (sori en tiedä hyvää suomenkielistä termiä - hae "ssd alignment"). En jaksa alkaa tähän vääntää hankalaa aihetta vaikeilla suomenkielisillä termeillä. Lyhykäisyydessään ssd-levyn suorityskyky kärsii paljon jos levyn alignointia ei ole tehty oikein. Silloin joka levyn kirjoituksen yhteydessä täytyy lukea 2 lohkoa ja kirjoittaa 2 lohkoa jopa pienintä muutosta varten. W7 huolehtii tästä automaattisesti - vistassa taitaa mennä tuurilla oikein jos tekee 1 partition :)
Itsellä on W7 ja ssd levy ja voin suositella. Kone/ohjelmat/pelit käynnistyy kuin raketti eikä ole ollut mitään ongelmia.- dedededeede
Lisätään nyt siis että lohkoilla tarkoitin ssd:ssä ns. "erase blockia" eli sitä pienintä osaa muistia minkä ssd tyhjentää. Perinteistä rakennettahan ssd levyillä ei tietenkään ole.. jotta se olisi alignoitu oikein alkaisi tämä erase blocki ja sitten looginen lohko amasta kohtaa eikä kävisi niin että puolet on toisella lohkolla mistä seuraa tämä mainuttu ongelma. Äääh en ossoo pukea tätä selvästi sanoiksi eikä ole aikaa joten antaa olla :D
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681428
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä411019Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38725- 14650
- 37637
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28632Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20622Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30577Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17573