Minulla on kylpyhuoneessa seinässä syvennys, noin 45 cm x 70 cm (entinen kylpyhuoneen oviaukko vanhassa 1920 -luvun talossa) ja olen valanut siihen korokkeen ja tarkoitus on laittaa pyykinpesukone siihen syvennykseen. Koska syvennykseen ja korokkeen reunaan tulee paljon kulmia ja alue on aika pieni olen ajatellut käyttää siinä rosterista tekemiäni pienehköjä "rosterikaakeleita". Ajattelin että teen rosterista noin 30 mm x 60 mm lätkiä ja vedän ne kiinni Weberin vesieristysmassaan saneerauslaastilla ja sitten vedän jotain MIra tai muuta saumauslaastia samoihin. Vaimoni ei tykkää rosterin väristä ja on sitä mieltä että se ei sovi 1920- luvun tyyliin. Olen siis päättänyt, että maalaan rosterilaataat jollakin kermanvärisellä maallilla ja sitten laitan laatat syvennykseen ja teen saumat ja sillä siisti! Onko teillä jotain ajatuksia suunnitelmani suhteen? Syy siihen , että haluan laittaa maalattuja rosterilaattoja on se, että aion laittaa kaikki syvennyksen seinät Luja-menelmällä ja mielestäni ohut rosterilaatta sopisi hyvin lasikuitutapetin kaveriksi. Ei tulisi isoa pykälää siihen missä laatta loppuu ja pienempi laattakoko sopisi paremmin pieneen syvennykseen. Lattian olen jo laatoittanut 10x10 laatoilla ja minua vähän tökki ajatus siitä , että vetäisin niitä seinällekin lattianrajaan. Olen ajatellut laittaa rosterilaattaa noin 10 cm korkeudelle lattianrajasta. Märkäeristemassan olen vetänyt noin 10 cm kokeudelle seinille niille kohdille joihin tulee luja menetelmää ja lasikuitutapettia seiniin.
Toivotan kaikki kommenttinne tervetulleiksi!
Toivotan kaikki kommenttinne tervetulleiksi!
Vastaukset 1
Vanhimmat
Rosterikaakeleita on saatava esim. alloydesing -nimiseltä firmalta
Australiasta : nettiosoite on : www.alloydesign.com.au
Tilasin sieltä mallilaatat ja on ihan OK rosterilaattaa. On kokoa 20x20 ja 20x40 mosaiikkia ja 50x50 ja isompaakin. On peilin kiiltävää ja on mattaa ja on harjattua pintavaihtoehtoa. Ovat aika kalliita tosin.
Ja vaimoni ei tykkää rosterin väristä. Kävin siis yhdessä paikallisessa metallinleikkufirmassa kysymässä ja sanoivat että voivat tehdä minulle minkälaista laattaa haluan. Voivat tehdä rosterista joko stanssaamalla tai laserilla leikkaamalla. Eikä kuulemma maksa paljon ja voivat tehdä pieniäkin määriä esim. 1 m2 ja siitä ylöspäin.
Sain sieltä mukaan muutamia näytepaloja ja kokeilin niitten kiinnittämistä saneerauslaastilla. Melko hyvin tuntuivat kiinnittyvän vaikka pinta onkin ihan sileä.
Tuli siis mieleen, että voisin pohjamaalata jollakin primerilla ja sitten vetää jonkun öljymaalin päälle. Voisin vaikka tehdä hienot kermanvalkoiset ja sitten kiinnittää ne saneerauslaastilla ja saumata vaikka Miralla. Luulis tulevan aika hienoo jälkee!
Mitä mieltä ollaan?