Olen käyttänyt aikaisemmin windowsia mutta parin viime vuoden aikana on linux ottanut vallan.
Onko enää mitään syytä palata takaisin windowsiin kun Ubuntu ja monet linux-jakelut tarjoavat riittävän pc-elämyksen muutenkin?
Onko enää mitään syytä palata takaisin windowsiin kun Ubuntu ja monet linux-jakelut tarjoavat riittävän pc-elämyksen muutenkin?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Perinteinen PC-elämys on myös kohta historiaa.
No jos noin on, niin ei sitä silloin kannata. Toisaalta jos oikeasti olet edes välillisesti alalla, niin silloin toki kannattaa ainakin perässä pysymisen takia jossain kakkoskoneessa tai multibootissa windowsia.
Itsellä on juuri siitä syystä kakkoskoneessa fedora ja sitten työkoneen multibootissa ubuntu. Pear OS:ää kokeilin, mutta se ei ollut vielä valmis. Töitä en luonnollisesti pysty vielä linuxilla hoitamaan, mutta varsinkin juuri hupikäytössä linux on omiaan.
Etkö osaa itse päättää ?
Jos olet tyytyväinen siihen, mitä nyt käytät, niin siitä vaan, ei ole syytä vaihtoon !!!!!!!!!!!!!!
Ei sulla varmaankaan ole jos Linux tosiaan riittää. Suurin osa käyttää kuitenkin mieluiten jotain muuta käyttisympäristöä koneessaan.
live-versiota ei aiheuta stressiä it-asiantuntijallekkaan sellainen ..
Eipähän noista Live jutuista mihinkään todelliseen käyttöön ole, ei ainakaan kotona.