Mitkä aseet?

LöydäMM-lippu

Tuubin videon Taistelukenttä on pari asetta, joita en tunnista.
Kohdassa 16.23 etummainen mies kantaa rakennuksesta ulos varsinaista raskasta jotain? Jalusta tullenee perässä.
Kohdassa 19.03 kiinnittää rynkkyyn jotain? Samaisella ammutaan 19.38.
http://www.youtube.com/watch?v=FJvrY04r8io&feature=related

2

306

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • res.ylil.

      16.23:Suomessa neuvostoliittolaiset 30 mm AGS-17-kranaattikonekiväärit on otettu käyttöön 1993. Ne ovat Saksan liittotasavallan myymiä entisen Saksan demokraattisen tasavallan kansanarmeijan aseita. Nykyään Suomen puolustusvoimilla on käytössä 40 KRKK 2005 -kranaattikonekivääri kaupunki-, erikois- ja rannikkojääkärikomppanioissa.
      Suomessa kranaattikonekivääriä on suunniteltu käytettäväksi asutuskeskustaistelussa sen suuren tulivoiman vuoksi. Kutsutaan myös nimellä paholaisen ruoska.

      19.03:kaasuportti kiinni ja kiväärikranaattia ampumaan. Tarkka kuin mikä, osuu vaikka ladon seinään jos ammut ladossa sisällä. Nimitetään yleisesti pedofiilin painajaiseksi.

      • LöydäMM-lippu

        Ei ollut mun aikaan...
        Tuo AGS näyttäis olevan melkoinen hehtaaripyssy, mutta se lienee sen tarkoituskin ihmismassoja vastaan. Kätevästi näyttäis varsinainen toimivan myös lonkalta. Tosin ei tuota 18 kg ihan pelkästään ilokseen kantele
        http://www.youtube.com/watch?v=KGg3jjB9S8c

        Tuossa uudemmassa KRKK:ssa näyttäisi olevan jonkinlainen tähtäinkin. Oletettavasti tarkkuus on parantunut? Infrapuna- ja yönäkölaitteilla mallikkaan näköinen vehje.
        http://en.wikipedia.org/wiki/File:HK_GMW.jpg
        Näiden keskinäinen hintaero kerrottaneen kymmenissä.
        Tuohon varsinaiseen ( pituus 1090 mm ) vielä pehmusteet ja kiinnikkeet hihnoille niin menis oviaukoissa kumartaen selässäkannettavaksi kakkosaseeksi.

        Hyh-hyh, kun rumasti sanottu kiväärikranaattia ladossa toimivaksi ”pedofiilin painajaiseksi”.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      50
      5207
    2. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      75
      2990
    3. Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma

      Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?
      Sinkut
      290
      1504
    4. Odotan sitä hetkeä

      kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh
      Ikävä
      72
      1163
    5. Olen melko vakuuttunut

      etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok
      Ikävä
      78
      1136
    6. Jenkkilahkojen kastekaava

      Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan
      Kaste
      139
      1114
    7. Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!

      Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin
      Kaste
      161
      1085
    8. Leijonat Maailmanmestareita!

      Ihanaa Leijonat, ihanaa!!!
      Maailman menoa
      129
      1072
    9. Mitä ajatuksia miehet, jos..?

      Nainen on 40v eikä ole omia lapsia?
      Ikävä
      171
      1044
    10. Se mies rakastaa minua

      Ja minä rakastan häntä. 😌
      Ikävä
      49
      934
    Aihe