Mitkä aseet?

LöydäMM-lippu

Tuubin videon Taistelukenttä on pari asetta, joita en tunnista.
Kohdassa 16.23 etummainen mies kantaa rakennuksesta ulos varsinaista raskasta jotain? Jalusta tullenee perässä.
Kohdassa 19.03 kiinnittää rynkkyyn jotain? Samaisella ammutaan 19.38.
http://www.youtube.com/watch?v=FJvrY04r8io&feature=related

2

300

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • res.ylil.

      16.23:Suomessa neuvostoliittolaiset 30 mm AGS-17-kranaattikonekiväärit on otettu käyttöön 1993. Ne ovat Saksan liittotasavallan myymiä entisen Saksan demokraattisen tasavallan kansanarmeijan aseita. Nykyään Suomen puolustusvoimilla on käytössä 40 KRKK 2005 -kranaattikonekivääri kaupunki-, erikois- ja rannikkojääkärikomppanioissa.
      Suomessa kranaattikonekivääriä on suunniteltu käytettäväksi asutuskeskustaistelussa sen suuren tulivoiman vuoksi. Kutsutaan myös nimellä paholaisen ruoska.

      19.03:kaasuportti kiinni ja kiväärikranaattia ampumaan. Tarkka kuin mikä, osuu vaikka ladon seinään jos ammut ladossa sisällä. Nimitetään yleisesti pedofiilin painajaiseksi.

      • LöydäMM-lippu

        Ei ollut mun aikaan...
        Tuo AGS näyttäis olevan melkoinen hehtaaripyssy, mutta se lienee sen tarkoituskin ihmismassoja vastaan. Kätevästi näyttäis varsinainen toimivan myös lonkalta. Tosin ei tuota 18 kg ihan pelkästään ilokseen kantele
        http://www.youtube.com/watch?v=KGg3jjB9S8c

        Tuossa uudemmassa KRKK:ssa näyttäisi olevan jonkinlainen tähtäinkin. Oletettavasti tarkkuus on parantunut? Infrapuna- ja yönäkölaitteilla mallikkaan näköinen vehje.
        http://en.wikipedia.org/wiki/File:HK_GMW.jpg
        Näiden keskinäinen hintaero kerrottaneen kymmenissä.
        Tuohon varsinaiseen ( pituus 1090 mm ) vielä pehmusteet ja kiinnikkeet hihnoille niin menis oviaukoissa kumartaen selässäkannettavaksi kakkosaseeksi.

        Hyh-hyh, kun rumasti sanottu kiväärikranaattia ladossa toimivaksi ”pedofiilin painajaiseksi”.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      281
      2926
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      57
      2326
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2007
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      115
      1733
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      112
      1681
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      58
      1232
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe