Miten saat lukijakuvista paremman korvauksen

kokeiltu on: toimii

Katselin päivän Iltasanomien nettiversiota ja joku onnekas oli sattunut paikalle todistamaan ainutlaatuista tapahtumaan, kun epäonninen lumenpudottaja roikkui valjaissa viidennen kerroksen kohdalla pudottuaan katolta. (onneksi oli valjaat).

”Onnekas” oli lähettänyt tämän ainutlaatuisen kuvan lukijakuvana ko. lehteen. Tunnetusti niistä maksettavat korvaukset ovat suorastaan naurettavia ja ei maksa mitään, on olemassa myös toinen mahdollisuus.

Mikäli kohdallesi sattuu tällainen ainutlaatuinen tilaisuus suosittelen toimimaan seuraavasti:

- leimaa kuvan päälle teksti: koevedos tai sample
- lähetä kuva tunnettujen lehtien kuvatoimitukseen ja kysy paljonko lehti tarjoaa jos he julkaisevat kuvan.
- sovi kuvalle: käyttöaika, mediat ja alue. Valmis lomake: http://www.finnfoto.fi/files/valokuvan_kayttolupa.pdf

- mikäli ostaja haluaa kaikki oikeudet-> hinta luonnollisesti korkeampi.

Jos katsot vastaavanlaisen kuvan vuokrahintaa jostain tunnetusta kuvatoimistosta, on korvaukset aivan toista luokkaa ja lehdet päivittäin ostavat kuvia kuvatoimistoista ja maksavat niille asianmukaisia korvauksia.

Tämä kannattaa kertoa myös tutuille, vaikka eivät harrasta valokuvausta.

1

276

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homma toimii, kiitos

      Tuli kokeiltua viime viikolla, sain kuvasta 425:- euroa. Kiitos vinkistä, ostin perheelle matkan joululahjaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      105
      11004
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      148
      10271
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      25
      8011
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      180
      6468
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      45
      5466
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      73
      5031
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      143
      4317
    8. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      22
      4198
    9. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      53
      3977
    10. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      131
      3574
    Aihe