Hei tällainen on pykälä. Milläs paukulla saa ampua sitten teertä tai jänistä?
Eikös 22 wmr ole sitten vähän turha hommata teeri ja jänis jahtiin. Toki ampuma matka on lyhyempi 22LR kuin 22WMR..
16 §
Yleiset ampuma-asevaatimukset
Riistaeläimen ampumiseen käytettävän rihlatun luotiaseen luodin osumaenergian on piipun suusta mitattuna oltava vähintään 100 joulea (E 0 > 100 J).
Sen lisäksi, mitä 1 momentissa säädetään, on:
1) jos asetta käytetään ketun, tarhatun naalin, mäyrän, saukon, supikoiran, pesukarhun, rämemajavan, metsäjäniksen, rusakon, metson, teeren tai hanhen ampumiseen, patruunan luodin painon oltava vähintään 2,5 grammaa ja osumaenergian 100 metrin päässä piipun suusta mitattuna vähintään 200 joulea (E 100 > 200 J).
http://www.finlex.fi/fi/laki/alkup/2009/20090823
LR 22 Jänistä ja teertä?
2
7733
Vastaukset
- 35 vuotta metsällä
Yleensä ei paina 22LR luoti tuota 2,5 grammaa... Ja tuo 200 joulea ei täyty sadanmetrin päässä.
Eli lain vaatimukset täyttyvät vasta tuolla 22WMR paukulla.
Itsekin metsästäjän uraani aloitin tuolla 22 LR käyttävällä Valmet Orava pienoiskiväärillä, ja useammankin rusakon ja metsäjäniksen sillä sain ammuttua (laitontahan se oli).
Ja varsinkin vielä minua vanhempi ikäpolvi ihan yleisesti käytti jänisten ja teeren ja metson ampumiseen pienoiskivääriä.
Mutta kuitenkin siis laki vaatii että noille isommille on oltava vähintään tuo 22WMR eli vanhemman väen ymmärtämänä "magnum-piekkari".- Miun mielestä
Itse en käyttäisi kumpaakaan teerelle tai jänikselle, paitsi 22 wmr jollekin max 100 m. Ei tahdo oikein tehot riittää pitemmälle, ja tarkkuuskin kärsii.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa
Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on767481- 737359
Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki
Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h1565927Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?
Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist544877En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä
Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛204139Onnettomuus
Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?53850- 313487
- 383472
Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"
Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris862875Adonikselle
Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin2092532