Liekö palstan lukijoilla kokemuksia flexifuel -autoista esim. tästä focuksen flexifuelista??? Meni asia vähän harkintaan, kun tankkasin dieseliä hinnalla 1,55 e/l ja samalla mittarilla myytiin E85 biobensaa 0,99 e/l eli hintaero reilu 50 %....Joten onko niin että hintaeron hukkaan kulutuksessa, puhdittomuudessa, viallisuudessa, autoverotuksessa, auton hinnassa, vaihtoarvossa vai mistä on kyse.....Kommenteista olisin hyvin kiitollinen, alkoi tosissaan kiinnostaa tuo halvempi p-aine paljon omalla lompakolla ajavana...
Focus flexifuel???
16
12810
Vastaukset
- Fordmän
No ainakin tuo kuluttaa 30% enemmän etanolilla ajettuna ja talvella pitää täyttää ainakin osa tankista bensalla.
Itse vaihdoin juuri dieselin bensamoottorin, kun keskikulutus dieselin eduksi ei ollut enään kuin 0,6 litraa ja näyttää
tuo diesel vielä tulevaisuudessa nousta reilustikin.Ecoboost moottorissa on sama ajofiilis väännön suhteen kuin dieselissä ja
nyt tuota Focusta saa jo 1.0 litrasella Ecoboost turbolla.- FFV
Ja perusteena tuolle bensan lisäykselle oli? Etanoli jäätyy... Syttyy huonommin kuin bensa... Ai niin jos autossa onkin niin pienet suuttimet ettei riitä antamaan evästä kylmäkäynnistyksessä. Itselläni ei ainakaan ole ollut tarvetta laittaa bensaa sekaan.
- FFV
Tällä hetkellä itselläni kulutus 9.2 L/100 km pelkällä RE85:lla. Eli vertasin dieselin hintaa tankatessa niin 5.75 litralla pitää dieselin kulkea, että on samassa.
- 19+3
"Tällä hetkellä itselläni kulutus 9.2 L/100 km pelkällä RE85:lla."
> mikä auto? Flexifuelit kiinnostaisi kovasti - ehkäpä seuraava auto onkin sellainen. Toistaiseksi ajan tavallisella Focusilla noin 15% etanoliseoksella.
- Ei bensaa
Täys tankki etanolia ja auto focus, n: 30 km ajoa yhteen suuntaan joka päivä.
Lähtee käyntiin ja kulkee paremmin kuin bensalla.
Kulutus 8,5l/ 100 km talvikelillä,kesällä ilmeisesti vielä alempi.
Mukavampi ajokäytös kuin bensalla, vääntää paljon paremmin. - Ei bensaa
Täys tankki etanolia ja auto focus, n: 30 km ajoa yhteen suuntaan joka päivä.
Lähtee käyntiin ja kulkee paremmin kuin bensalla.
Kulutus 8,5l/ 100 km talvikelillä,kesällä ilmeisesti vielä alempi.
Mukavampi ajokäytös kuin bensalla, vääntää paljon paremmin. - Etanolilla mennään
Täys tankki etanolia ja auto focus, n: 30 km ajoa yhteen suuntaan joka päivä.
Lähtee käyntiin ja kulkee paremmin kuin bensalla.
Kulutus 8,5l/ 100 km talvikelillä,kesällä ilmeisesti vielä alempi.
Mukavampi ajokäytös kuin bensalla, vääntää paljon paremmin.- vvt-i
voisit seurata kulutusta vaikkkapa täällä http:www.spritmonitor.de
...ja jakaa linkin tänne meidän ihmeteltäväksi
http://www.spritmonitor.de/en/detail/484696.html?cdetail=1
- Anonyymi
Nyt Ford on laajentanut flexfuel-autovalikoimaansa, ja myy ilmeisesti etenkin Ranskassa niitä jo aika paljonkin. Suomenkin markkinoilla oli monta vuotta se tilanne, ettei uusia flexfuel-autoja myynyt kukaan, mutta nyt Fordin maahantuoja on ottanut pari flexfuel-malliakin taas valikoimiinsa.
Silloin kun viimeksi flexfuelit olivat markkinoilla, polttoaineen jakeluverkko oli paljon suppeampi. Nyt se on kattavampi, mutta nyt kun biopolttoaineiden kysyntä (ja samalla hintataso) on kasvanut, hintaero E85:n ja 95E10:n ja välillä on pienempi kuin oli vielä joitain vuosia sitten. Joten saa nähdä, millaiseksi uusien flexfuel-autojen menekki nyt jatkossa muodostuu, kun niitä on taas tarjolla.- Anonyymi
Mitä nämä kaksi flexfuel automallia oikein ovat? Ei löydy Fordin suomenkielisiltä sivuilta mitään suoraa tiedotusta niistä automalleista, joita suomessa myydään uusina.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitä nämä kaksi flexfuel automallia oikein ovat? Ei löydy Fordin suomenkielisiltä sivuilta mitään suoraa tiedotusta niistä automalleista, joita suomessa myydään uusina.
Vastaan kysymykseen. Tänä vuonna Fordilla on myynnissä Suomessakin Flexifuel autoista ainakin Fiesta(95hv), Focus(125hv), Puma(125hv) 1.0l Ecoboost Flexifuel. Nykyisillä polttoainehinnoilla E85 ajaminen on halvempaa kuijn bensalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vastaan kysymykseen. Tänä vuonna Fordilla on myynnissä Suomessakin Flexifuel autoista ainakin Fiesta(95hv), Focus(125hv), Puma(125hv) 1.0l Ecoboost Flexifuel. Nykyisillä polttoainehinnoilla E85 ajaminen on halvempaa kuijn bensalla.
190hv Kuga hybridistä on myös flexifuel versio.
- Anonyymi
tankkasin ensimmäisen kerran 2 vuoteen tankin täyteen e 85:ttä, ja polttoainepumppu sanoi 20 litran kulutuksen jälkeen itsensä irti. siitä seurasi 660 euron remppa. että siinä se meni etanolin hyöty siltä vuodelta. arvata saa, että tankataanko tankkiin enää 85:ttä.
- Anonyymi
En usko todeksi tuota, että polttoainepumppu olisi hajonnut E85 polttoaineen takia. Todennäköismpää on se että autolla on ajettu satoja tuhansia kilometrejä, jonka seurauksena polttoainepumppu rikkoutui tai vaihtoehtoisesti polttoainepumppu oli ns.maanantaikappale. Suomessa myytävään E85 polttoaineeseen on jo valmiiksi lisätty pieni määrä voiteluaineita joten etanolilla ajaminen ei juurikaan lisää osien kulumista.
Fordilla on reilu 100 vuotta pitkä kokemus flexifuel autojen valmistuksesta. Nämä autot ovat suunniteltu toimimaan bensalla, etanolilla, metanolilla. Myös näiden polttoaineiden vaihtelevilla pitoisuuksilla. Huonona asiana on kuitenkin se, että ilmeisesti tiukkojen EU päästörajoituksien takia Suomessa myytävistä uusimmista etanoliautoista Ford on ilmeisesti jättänyt pois autojensa ECU:sta teho-ohjelman jolla E85 käyttäminen saa moottorin toimimaan tehokkaammin, vääntämmin, kiihtyen melkein sekunnin nopeammin kuin bensalla.
- Anonyymi
Pieni lisäys edelliseen, että kyseinen auto on 2010 vuoden Mondeo flexifuel 2 L. Eli tehdasvalmisteinen FF, jossa on moottorissa noin 60 osaa suunniteltu nimenomaan etanolille.
- Anonyymi
Mutta ei ilmeisesti polttoainepumppua.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j492338- 262213
Katu täyttyy askelista...
Hyvää sunnuntaita ja hyvää jatkoa jos näin...Vettä sataa, mutta hyvä vaan, ainakin kasveille.271545Näin susta unta
Teit siinä temppuja ja kurkit huomaanko. Niinkuin sun tarttis sitä epäillä. Öitä tuimalle!161534- 1241447
- 191093
Tiedätkö nainen sen tunteen
Kun toinen tulee jossain vastaan. Naama leviää hymyyn kuin hangonkeksi. Mulla on susta semmonen,tunne.71984Kauniit ihmiset ei ole sinkkuja, se on karu fakta
Ihmisessä on lähes poikkeuksetta aina jotain vikaa jos hän pysyy sinkkuna pitkään. Sori kun sanon tän näin suoraan, mut117954Mikset päästä irti ja hae apua
Mt ongelmiisi. En vaan voi ikinä enää luottaa sinuun, pelkään sinua ja toivon löytäväni jonkun muun. Rahaa sulla on saad89944Kristinusko - epätoivoinen yritys pelastaa ihmiset jumalalta
Ei ole mitään sellaista, mitä pitää "pelastua". Lukuun ottamatta tietysti ”jumalan” (sen ei jumalan, joka väittää oleva333883