Tamron vai Sigma

mo

Kumpi olis parempi putki? Onko noilla merkeillä edes kauheasti eroa?

8

408

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mo

      Moneen taipuvaa matkakumppani etsisin ja olenkin katsellut vaihtoehdoiksi näitä kahta: Tamron 18-270 f/3.5-6.3 Di II VC PZD ja
      Sigma 18-250MM F3.5-6.3 DC OS HSM.
      Onko laadulla paljoakaan eroa? Olisi kiva kuulla kokemuksia :)

    • Kalle Koo

      Mulla on Canonissa tuo Tamron. olen ollut tyytyväinen.

      • 18 -200

        Mulla on Sigman 18 -200 matkaputkena Nikonissa johon olen melko tyytyväinen. Tuo Tamron ei ole telepäässä enää kovin hyvä (Kameralehti no 8/2011) mutta menettelee turistizoomina.


      • 18 -200 kirjoitti:

        Mulla on Sigman 18 -200 matkaputkena Nikonissa johon olen melko tyytyväinen. Tuo Tamron ei ole telepäässä enää kovin hyvä (Kameralehti no 8/2011) mutta menettelee turistizoomina.

        Mulla taas on Nikkorin 18-200 VR Nikonin kumppanina, ollut "matkaputkena" jo kauan ja toimii varsin mallikkaasti.


    • mo

      Olisiko Sigman kuvanlaatu siis parempi myös aivan telepäässä kuin Tamronin?

      • 18 -200

        Laajan zoomausalueen omaavat objektiivit ovat aina jossain määrin kompromisseja koska niiden rakenne on monimutkainen johtuen linssielementtien suuresta määrästä. Mitkään 18-200 (250 tai 270) eivät ole kovin hyviä. Testeissä esim Sigman 18 -125 on jo melko hyvä jos tyytyy hieman vaatimattomampaan zoomausalueeseen. Kyllä tuo 18 -270 menettelee yleiszoomina jos ei käytä sitä esim 270mm:ssä lintuputkena.


    • mo

      Mitäs mieltä olisitte sitten esim. Nikonin omasta 55-300mm? Ainut arveluttava asia siinä on huono valovoima.. (4.5-5.6) Mutta olisiko tässä sitten kuvanlaatu parempi?

      • 18 -200

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1356
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1246
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      987
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      833
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      733
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      609
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      538
    8. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      526
    9. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    10. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      512
    Aihe