Lääkkeitä intiaan

jantar

Lähden ensiviikolla Intiaan ja lueskelin internetistä vinkkejä, kunnes tuli vastaan väite, että Intiaan ei saisi viedä lääkkeitä. Eli Prohibited -listalla luki "medicine and drugs". En usko, että pitää paikkansa, mutta ajattelin varmistaa. Itse ajattelin kyllä ottaa joitain peruslääkkeitä Lariam -boxin lisäksi, joten tekisi mieli tietää, että miten nyt sitten toimin? Kannattaako lääkkeet laittaa ruumaan meneviin vai käsimatkatavaroihin?

10

1362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • da-capo

      Omat lääkkeet saa ottaa mukaan ja nimenomaan käsimatkatavaroihin, ruumaan mennyt matkalaukku voi pahimmassa tapauksessa hukkua. Otan myös kopiot resepteistä mukaan varmuuden vuoksi. Sinulle hyvää Intian matkaa.

    • emil von retee

      myös intiasta voi tuoda lääkkeitä,intialaisen lääkärin resepti,3kk kuuri.reseptejä voi esim pyytää miltä klinikalta hyvänsä

    • jantar

      Kiitoksia.

    • Intiassa matkannut

      Lääkkeitä voi olla käsimatkatavaroissa mukana ja reseptit pitää olla tietty. Hieman meinasi olla yskänlääkkeen kanssa kyselyä, mutta ei sekään mikään ongelma ollut, kun resepti oli matkassa. Lariamit ja malaronet kulki matkassa hyvin.

      • Aina on ollut

        lääkkeet käsimatkatavaroissa, ja itse asiassa reseptien kopiotkin lompakossa. Niitä ei tosin ikinä ole kysytty. Yskänlääkkeen kohdalla reseptin tsekkaaminen varmaankin johtui nestesäännöksistä. Mulla on reseptit mukana siksi, että tarvitsen tiettyjä lääkkeitä päivittäin. Jos sattuisi lääkkeet katoamaan niin saan nopeasti uudet vastaavat tilalle.


    • chemist1

      Hommaan aina kaikki mahdolliset jyvät paikan päältä.
      Valiumit, särkylääkkeet ja viagrat, halpaa. Joo, sen reseptin saa kyllä helposti kaikkiin tarvittaviin tuotteisiin. Tosin roudannu niitä ilmankin.

    • ensikertalainen...

      Entäs reseptittömät lääkkeet, kuten ibumax tai imodium, joita Suomessa saa ilman reseptiä, saako niitä mukaansa käsimatkatavaroissa? Miten suhtaudutaan tabletin näköisiin luontaistuotteisiin, joissa ei lue purkin kyljessä mitään selitystä sisällöstä englannin kielellä, vain suomeksi? Kyse on siis eräänlaisesta vitamiini-proteiini-ravintolisästä. Ei ehkä kannata ottaa mukaan?
      Entäs käsidesi-purnukka? Onko väliä onko se geelimäinen tai nestemäinen?

      • Intian matkaajat

        Ibumaxit sun muut reseptittömät lääkket alkuperäispakkauksissaan muiden lääkkeiden kanssa käsimatkatavaroissa.
        Käsidesi voi olla nestemäisenä (100ml) muiden nesteiden kanssa siinä pussissa. Itse olemme laitaneet jokaiselle perheenjäsenelle oman käsidesi pullon käsimatkatavaroihin ja suuremman pullon matkatavaroihin.
        Dermosil tuotteista löytyy valmiita pakkauksia käsimatkatavaroihin http://www.dermoshop.fi/catalog/product/3317-tyhjat-pullot-pakkaus?f=other/acce&from=c


      • me
        Intian matkaajat kirjoitti:

        Ibumaxit sun muut reseptittömät lääkket alkuperäispakkauksissaan muiden lääkkeiden kanssa käsimatkatavaroissa.
        Käsidesi voi olla nestemäisenä (100ml) muiden nesteiden kanssa siinä pussissa. Itse olemme laitaneet jokaiselle perheenjäsenelle oman käsidesi pullon käsimatkatavaroihin ja suuremman pullon matkatavaroihin.
        Dermosil tuotteista löytyy valmiita pakkauksia käsimatkatavaroihin http://www.dermoshop.fi/catalog/product/3317-tyhjat-pullot-pakkaus?f=other/acce&from=c

        Siis ibunaxit, käsidesit ym ovat paljon halvempia Intiassa kuin suomessa! En itse viitsi raahata niitä täältä. Ostan myös lariamia vastaavan lääkkeen aina seuraavaa vuotta varten tosi halvalla valmiiksi.


      • Intian matkaajat
        me kirjoitti:

        Siis ibunaxit, käsidesit ym ovat paljon halvempia Intiassa kuin suomessa! En itse viitsi raahata niitä täältä. Ostan myös lariamia vastaavan lääkkeen aina seuraavaa vuotta varten tosi halvalla valmiiksi.

        Me nyt on pidetty käsimatkatavaroissa näitä peruslääkkeitä ja käsidesiä, ei ne niin paljon matkassa paina. Kokemus on osoittanut, että hyvä olla mukana, vaikka niitä sitten perillä voikin ostaa. Joskus matka kestää, tai tulee jotain muutoksia, niin ei tarvitse alkaa heti etsimään jostain niitä. Lariam kannattaa ostaa Intiasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      42
      2998
    2. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      87
      2906
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      160
      2812
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      201
      2105
    5. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      112
      1978
    6. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      15
      1963
    7. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      50
      1579
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      37
      1564
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      370
      1421
    10. Gallup! Mitä kirjainta kaipaat ja rakastat?

      Etunimen eka kirjain? Aloitan V
      Ikävä
      87
      1061
    Aihe