Tallentaako Olympus aina automaattisesti kuvat koneelle minun kuviin, jos ei mitään automaattisia asetukisa ole muutettu? Nyt Ib ei aukea ja jos se poistetaan voiko kuvia olla pelkästään siellä ja ne häviää? Näin ymmärsin Olympuksen sivuilta, mutta eräs sanoo toista... Piuhakin on hävinnyt, mistä niitä saa? Olisin todella kiitollinen asiantuntevasta avusta!
Apua, en saa siirrettyä kuvia muistikortilta ib ei aukea
2
266
Vastaukset
- kljkhfuew
Paras ratkaisu on hankkia kortinlukija. maksaa peri kymppiä.
Silloin et tarvitse mitään ohjelmia ja voit siirtää kuvat, mihin haluat ja vaikka yksitellen.
Kortinlukijan mukana tulee myös johto, joka sopii useimpiin kameroihin suoraan, jos halua kytkeä kameran tietokoneeseen.
Lukijaa käytetteässä otetaan kortti pois kamerasta ja laitetaan lukijaan, mikä sitten yhdistetään johdolla tietokoneeseen.
Monissa tietokoneissa on ennestään SD-kortilukija, mikä ei valitettavasti sovi ainakaan vanhoihin Olympuksiin.
Yleensä ohjelman poistaminen ei poista kuvia, tai töitä, sillä työkansiot jää jäljelle ja usein ohjelmakansiokin. Ne voi vain olla hankala löytää.
Eikä sellaista ohjelmaa kannata käyttääkään, joka piilottaa kuvat uumeniinsa.- nytkuvatitku
Kiitos paljon vastauksesta :) Meni ilta pähkäilessä.
Tietokoneessa on kortinlukija ja pitkän etsimisen jälkeen kuvat löytyivät. Enkä usko, että kuvia katoaisi ohjelman mukana. Laitetaan kuitenki CD:lle. Usbjohdot tosiaan lähes 30 € niin sillähän saisi sitten kortinlukijankin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001700Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561336Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?731285Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108840
Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37830