Dubain hiekkamyrskyt?

hiekkapuhallus

Onko joku tietty vuodenaika, jolloin noita hiekkamyrakyjä esiintyy? Lomahan menee pilalle, jos ei voi oleskella ulkona.

5

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uubaduuba

      Eikös niitä esiinny ympäri vuoden? Joka tapauksessa lyhyaikaisia, enintään yhden päivän kestäviä, usein vain muutaman tunnin. Missä olit koulun maantiedon tuntien aikana...

    • mrs-67

      12 kertaa käyneenä olen huomannut , että yleensä enemmän hiekkamyrskyjä on näin keväällä. Lokakuussa -11 ei ollut yhtään. Mutta helmi-maaliskuussa -11 oli 3 päivänä . Olen taas lähdössä torstaina ja näyttäähän noita taas olevan.

      • 8+8

        Jep. Minullakin on tuntuma, että niitä on enemmän keväällä. Itse olen ollut joulukuussa, jolloin ei hiekkamyrskyjä ollut.

        Millaisia ne ovat? Eikö silloin voi mennä ulos?


      • Mrs-67
        8+8 kirjoitti:

        Jep. Minullakin on tuntuma, että niitä on enemmän keväällä. Itse olen ollut joulukuussa, jolloin ei hiekkamyrskyjä ollut.

        Millaisia ne ovat? Eikö silloin voi mennä ulos?

        Jos tuulee oikein kunnolla niin hiekka on kuin pientä lasinsirua eli pistelee ikävästi. Eli ei oikein mieli tee olla ulkosalla. Useimmiten on selaista kevyttä pöllyä/Dusty mikä tietysti pöllyää joka paikassa ja tietenkin narskuu hampaissa :)


      • Hiekkaaaaa
        Mrs-67 kirjoitti:

        Jos tuulee oikein kunnolla niin hiekka on kuin pientä lasinsirua eli pistelee ikävästi. Eli ei oikein mieli tee olla ulkosalla. Useimmiten on selaista kevyttä pöllyä/Dusty mikä tietysti pöllyää joka paikassa ja tietenkin narskuu hampaissa :)

        Viime viikonloppuna oli pari päivää kestävä hiekkamyrsky. Vaikea niitä on etukäteen ennustaa, joten on ihan tuurista kiinni sattutko myrskyn aikaan tänne lomalle. Yleensä ne kestävät päivän tai pari. Viimeisin kesti pe-la. Aika harvoin niitä nyt kuitenkin on. Yleensä hiekkamyrskyjä on eniten syksyllä/keväällä. En mä nyt sitä niin pelkäisi. Jos juuri sun lomalle sattuu hiekkamyrsky, niin mene ostarikierrokselle, niin ei päivä mene ihan hukkaan ;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1964
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1710
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1350
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      76
      1298
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1028
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      926
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      923
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      882
    9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      108
      850
    10. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      72
      833
    Aihe