Väärinkö tehty?

....

Saako aluskatteen levittää suoraan vanhan päreen päälle vai pitääkö purkaa pois? Tämä kuitenkin näyttää olevan isojen kattoremontteja tarjoavien yritsten tapa jättää mahdolliset lahotvauriot piiloon.

7

799

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • gkkfsdfcs

      Aina pitää purkaa ensin vanhat pois eikä jättää alle muhimaan. Kattoyritys joka ehdoittaa tällaista päälle rakentamista on huijjari virma joka haluaa asiakaalta vain mahdollisimman suuren katteen.

    • peltimiesruukki

      Ehdottomasti päreet pois. Muuten mahdoton todeta ja korjata mahdolliset lahoumat. Potki kyseiset tarjoajat pihalle.

      • mikä meni pieleen?

        Minä laitoin vanhaan mökkiini peltikaton noin viisi vuotta sitten. Mökissä on alimmaisena pärekatto jonka päällä on kaksi huopakerrosta. Mökissä on korkea vinttitila. Alapuolelta näkee hyvin rakenteen. En ruvennut poistamaan vanhoja kateaineita. Vedin kolmiorimojen väliin pitkillä pulteilla katon läpi kakkosneloset ja niihin peltikaton aluslaudat. Hyvin on toiminut. Olisi muuten ollut mahdoton siivo vinttitilassa, jos olisin purkanut vanhat huovat ja päreet pois.


    • ....

      hieman eri asia jos itselleen tekee ja on mahdollisuus tarkistaa katon kunto vaikka vintiltä. jos taas maksaa remontista reilut 100e/m2 niin luulis sillä rahalla vähän saavan jo vastinetta. kyseessä siis perus rintamamiestalo eikä mikään monimuotoinen hirviö.

    • ihan normi juttu

      Pärekaton jättäminen on ihan hyvä ratkaisu, kun vaan huolehtii, että rakenteet tarkastetaan ja tuuletus hoidetaan kuntoon. (harja ja räystäs auki.)
      Aluskatetta ei saa levittää suoraan päreiden päälle, vaan täytyy huolehtia aluskatteen molemmin puolisesta tuuletuksesta. Eli aluskate tulee kahden pystyjohteen väliin.

      Kun yllämainitut asiat huolehditaan asianmukaisesti, kysymyksessä ei todellakaan ole fuskaus, vaan asiallinen kattoremontti.

      • asennuksia22vtehty

        Älä nyt omiasi puhu. Taidat olla myyntimies. Päreet ovat ehdottomasti poistettava. Vain poistamalla pystytään toteamaan katon todellinen kunto. Kattoremontin yhteydessä suoritetaan myös katon oikaisu. Mikäli päreitä ei poisteta niin oikaisu joudutaan tekemään päreiden päälle joka ei todellakaan ole paras ratkaisu.


      • miten pitäisi menetellä kun rintamamiestyyppisess talossa on jyrkkä harjakato ja siinä on huopakatto jonka päällä on nyt peltikatto asianmukaisin rimoin ym . .Nyt peltikatto pitää uusia ja vanha huopakatto siinä alla saattaa osittai ehkä vuotaa , niin VOIKO HUOVAN PÄÄLLÄ ASENTAA SUORAA ALUSKATTEEN varmudem vuoksi. ja siihen 2,5x100 laudat ja siihen peltikatto kiinni. pitäisikö aluskate ja huopakatteen väliin vielä jättää rimoilla oma tuuletus väli siis irti huopakatosta vaikka vintillä on 1,5 metriä ilmatilaa.KIITÄN


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      842
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      100
      842
    3. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      76
      630
    4. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      615
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      65
      605
    6. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      599
    7. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      30
      566
    8. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      129
      551
    9. Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla

      Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei
      Kemijärvi
      48
      547
    10. En minä tule koskaan ottamaan sinuun yhteyttä

      Että siinä ole vaan rauhassa ilman minua koko loppuelämäsi ajan.
      Ikävä
      25
      540
    Aihe