Kasvattajat vievät laumansa koirapuistoihin

MinäpäVainMielipitei

Olen täällä Turun alueella törmännyt otsikon mukaiseen ongelmaan. Kasvattajat vievät koko laumansa ulkoilemaan koirapuistoon ja kun joku muu haluaa sinne, ei voi mennä koska lauma ei hyväksy ulkopuolisia (näiden ihmisten sanojen mukaan).

Yleensä kyllä lähtevät pienen ajan kuluttua, mutta kun itse haluaisit lenkin päätteeksi mennä puistoilemaan ja tapaamaan muita koiria,niin eipä onnistukkaan,ainakaan meillä täällä. Onko niin, ettei kasvattajilla ole omia pihoja missä sen lauman voisi ulkoiluttaa? Kun sinne puistoon ei siis mitä ilmeisimmin tulla muita koiria tapaamaan kun sinne ei kerran saa muita tulla. Ottaa pannuun.

Luultavasti joku vetää tästä herneen nenuun mutta, minun ymmärtääkseni koira puisto on tarkoitettu koirille jotka tulevat muiden kanssa toimeen.

8

297

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eeewrewr

      se on kaikille, poliisit on voimattomia noissa tilanteissa, koska ne on vaa sääntöjä , ei lakipykäliä, mut kustsu poliisit paikalle, ni kyl ne sit viimestää lähtee. ei ne sitä saa omia. mee vaikka väkisin sinne, koirapuistossa saa olla vaan koiria jotka tulee KAIKKIEN kanssa toimeen

    • asiahanonnäin

      Kannattaa itse pysyä asiallisena ja kysyä aikovatko he olla kauan puistossa ja mainita, ettei yleisiä koirapuistoja voi omia itselleen. Heidän kuuluisi väistyä muiden tieltä jos heidän koirat eivät tule toimeen muiden kanssa.

    • puistossaxx

      mulla ianaki on sen verta pitkä matka lyhimpänä olevaan puistoon että mä en paljos kysele että ootteko kauan, kyllä ne epäsosiaaliset täytyy sieltä pois saada. ja joo toi on toaa et kyl ne poliisit yleensä toiset saa lähtee, mut koita ensin järkipuhetta mut jos ei auta ni sit poliisit, mut riitelee ei kannata alkaa

    • mitäjos

      No sanot vaikka "Kävelen ton korttelin ympäri ja tuun sitten".
      Ehtii sillä aikaa koota laumansa ja poistua.

    • kommunika

      Kyllä kannattaa ihan puhumalla hoitaa asia. Ei poliisia kutsuta sen vuoksi, että omat kommunikaatiotaidot on olemattomat. Itse en menisi samaan aikaan kasvattajan lauman kanssa jo senkin vuoksi, että tällaisessa kontaktissa mahdolliset (joidenkin kasvattajien riesana ovat) syöpäläiset voivat tarttua koiraan. En yleistä, mutta mm. näyttelyissä käydessä esim. täitartunnat eivät ole mitenkään tavattomia..

      • Haukku

        Lauma on mitä tahansa kahdesta koirasta ylöspäin... Kait Turussakin asuu ihmisiä, joilla on useampi kuin yksi koira eikä silti omaa pihaa; verorahoillahan koirapuistoja ylläpidetään, eli ilman muuta ne on kaikille vapaita alueita.
        Erikoiselta kuulostaa, jos joku huutelee aitauksesta, ettei tänne voi tulla, kun minun koirat ei tykkää muista, mutta meitä on kaikenlaisia. Olen ehdottomasti samaa mieltä, että ellei tämän tasoiset jutut puhumalla selviä, on tosi huonosti asiat! Kuvittelisin, että erityisesti kasvattajat pitävät koiriensa terveydestä hyvää huolta, ja toki heidänkin koirilleen pitää sallia koirapuiston riemut!
        Eli annetaan kaikkien kukkien kukkia ja kaikkien koirien kakkia, haukkuminenhan ei ole osoitus aggressivisuudesta, ainakaan koirilla!


    • Järki hoi ...

      kummallinen kasvattaja?
      Koirapuisto on tarkoitettui kaikille koirille omistajineen, kukaan ei voi sitä omia.
      Kasvattajan tulisi jo pennusta opettaa koirat sosiaaliseen käytökseen ja hyväksymään muita koiria/ihmisiä/muitakin eläimiä mahd. mukaan. Toki pentujen kanssa vaahdotaan puuttuvista rokotuksista, mutta silloin ei ole muutenkaan asiaa koirapuistoon, joka kuhisee muiden aikuisten koirien pissoja (kakkojakin)

      Jos siis kennelinpitäjä yrittää häätää Sinut koirinesi pois puistosta, ole kovana, ja mene vaan puistoon. Hän ei voi puistoa omia, eikä mitään järkeviä perusteluja siihen ole, miksi hän voisi tuoda pennnut ja aikuisetkin koiransa puistoon ja estää sinne muiden tulon. Jokainen koiranomistaja ymmärtää, ettei koirapuistoon tuoda agressiivista tai sairasta koiraa. Jos kasvattaja kuvittelee oman laumansa päättävän kuka tulee, on täysin väärässä. Ja jos koirat ei todellakaan hyväksy (siellä tyhansien hajujen keskellä) muita koiria "laumaan", on paras, että kyseinen "lauma" ei puistoon tule-. Epäilen kyllä, että kyse on kasvattajan luulotaudista...

    • virkavalta rules!

      no ei se järkipuhe aina auta, mulla kokemus yhen äijän kanssa täällä järvenpäässä ku sillä on kolme aggressiivista koiraa jota se väkisin tuo puistoon, uudelleen ja uudelleen, ei sille puhe mee kaaliin vaik kui jankuttas. niinpä me sit soitettii ne virkavallat paikalle ku alettii kyllästyy siihen, ei muu auttanu, ja ei oo kyseistä äijää enää sen koommin puistossa näkyny, sen verta nöyränä poisteli ulos puistosta ku virkavalta kehotti. järvenpääläiset tietää tapauksen. musta on ihan hyvä että nää puistonvaltaajat saa opetuksen. et täss tarina ku ei järkipuhe riitä. et mä kannatan kyl virkavaltaa paikalle, ja kyl se äijä sielt aika nopee lähti, meinaa virkavaltaki sano et heillä olis parempaaki tekemistä ku tulla koirapuistoihin selvittelee itsestäänselvyyksiä :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      174
      3047
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      52
      2401
    3. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      237
      2250
    4. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      257
      2046
    5. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      30
      1743
    6. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      53
      1637
    7. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      84
      1490
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      133
      1294
    9. Onko jollekin vielä epäselvää Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen?

      😺 On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen jo
      Luterilaisuus
      318
      1098
    10. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      14
      1061
    Aihe