Varasin minulle ja miehelleni liput Roomaan netin kautta ensi kesäksi. Ihmettelin vain sitä, kun Master card- kortiltani veloitettiin vain puolet matkan hinnasta (hinta yhteensä oli 219 euroa).. Onko tää joku yleinen käytäntö, että lippuja varatessa maksetaan puolet ja myöhemmin loput? Varausvahvistuksessa luki, että total 219 eur, paid 109 eur, balance 109 eur. Mitä balance tässä kohtaa tarkoittaa? Mietin vain sitä, että eikö kortillani ole katetta, vai miksi eivät heti koko summaa veloittaneet. Lentoyhtiöt ovat SAS ja Lufthansa. Kiitos jos joku viittii auttaa!
AUTTAKAA kokoematonta matkailijaa!
Tietämätön
13318
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jeejee.
Vähän outo tapaus. Menikö toinen puoli sitten luoton puolelta? Saitko kuitenkin molempien lipuista varausvahvistuksen ja numeron?
Se oli luottokortti ja sieltä meni toinen puoli.. Ja toinen puolikas ei mistään.. Sähköpostiin tuli yksi varausvahvistus, jossa oli yksi varausnumero ja molempien nimet.
Oliko kyseessä meno-paluu lippu? Jos oli, niin jäikö paluulippu ostamatta? Tuliko joku näppäilyvirhe?
Jos tarkoititte liput molempiin suuntiin ja olette saaneet matka-asiakirjat molempiin suuntiin, niin kyllä sen pitäisi olla selvä. Eihän kentillä enää kysellä maksukuitteja.
Paras ottaa yhteytta lentoyhtioon. Normaalisti pitaa saada vahvistus molemmista lennoista eli se lippu, ja tietenkin kummaa on etta on veloitettu vain puolet maarasta. ettei tule mitaan yllatyksia lentokentalla, ettei toista lippua olekaan sittem maksettu.
Miten voi ottaa yhteyttä lentoyhtiöön? Eihän niiden numeroita tai sähköpostosoitteita löydä mistään. Ovat varmaan salaisia.
Voisitko kertoa mitä seuraavat sanat tarkoittavat:
yhteytta lentoyhtioon pitaa maarasta mitaan yllatyksia lentokentalla sittem
Ihan uteliaisuuttani kysyn
Ulkopuolisen henkilön valistunut arvaus: Viesti on kirjoitettu ei-suomenkielisellä näppäimistöllä, jossa ei ole ääkkösnappuloita. Asiahan ei minulle mitenkään kuulu, mutta tuli mieleen.
miksi et tilannut matkaa Finnairilta vaan Sas ja Lufhansalta? Eikö olisi ollut jotenkin helpompaa samalta yhtiöltä molemmat lennot? Ei ainakaan hinnat vuoksi sillä Finnairin lennot Roomaa on todella helpoa...muistaakseni 80 euroa per nokka.
Lentoyhtiöiden yhteystiedot loytyy internetistä helposti. Heille voi laittaa joko sähköpostia tai soittaa.
Lufthansa reservation: Finland
Name Lufthansa Reservations
01531 Vantaa - Address / P.O. Box P. O. Box 99
Phone 358 20 358 358*
Aukiolo ajat : Ma - La 09.30-19.00
SAS
Ticket sales in Finland: tel. 358 600 025 831
Helsinki vantaa lentokenttä
Phone: 358(0)982 771.
Palvelu pelaa. Lufthansa vastaa tätä nykyä (etelä-)afrikassa ja sas virossa, hoono soomi.
Ei kuulosta normaalilta, omat lippuni on aina laskutettu heti kokonaan luottokortille, ei mitään puolet nyt ja puolet myöhemmin meininkiä. Ota yhteys ensin siihen lafkaan mistä olit matkan alunperin varannut, heidän pitäisi osata neuvoa mistä moinen johtuu tai opastaa eteenpäin. Voi olla ihan laskutusvirhekin.
Joillain nettimatkatoimistoilla on ollut plajon epäselvyyksiä sekä lipuissa että maksuissa. Koska olet ostanut lipun nettitoimistosta, yleensä ensisijainen kontaktipaikka on sama toimisto.