Minulla on Menopur 75 IU piikitys menossa. Ultrassa kävin loppuviikosta ja sanottiin, että inseminaatio tehdään keskiviikkona tai torstaina... mutta minulla on EDELLEEN ( nyt kiertopäivä 7) hyvin niukkaa kirkkaan punaista vuotoa. Voiko inssiä tehdä ja mistä tämä johtuu????
Inseminaatio olis 3-4 päästä mutta vieläkin niukkaa vuotoa...
4
623
Vastaukset
Kiitos kysymyksestäsi!
Usein niukka verinen vuoto johtuu vielä siitä, että munarakkula on vielä pieni ja kohdun limakalvo ohut. Todennäköisesti vuoto lakkaa ennen toimenpidepäivää. Mikäli se ei lakkaa sinuna kannattaa soittaa hoitavaan klinikkaan, jotta tilanne tarkistetaan uudestaan.
Ystävällisin terveisin,
Anna-Kaisa/Väestöliiton klinikat- Tiedonhaluinen
Moi! Voiko inseminaatio hoidot aloittaa jos kuukautiset ovat niukat? Minulle sanottiin että soita heti klinikalle kun menkat alkaa, soitin kun alkoi ja hoitaja kysyi niistä ovatko ne normaalit niukat ym. Vastasin niukat kuin olivatkin, hän tuumasi että piikittelyä ei voida aloittaa kun vuoto on pieni. Kuukautiseni tulevat femoston lääkkeellä koska n.10 vuotta sitten päästäni leikattiin kasvain.. Onko hoitaja toiminut lääkärin kanssa oikein kyseisessä tilanteessa(hoitaja vastasi puhelimeen ja kuulemma kysyi lääkäriltä)?? Tavoitteena oli aloittaa Menopur 1200 IU ja Pregyl 5000 IU kun seuraavat kuukautiset alkavat, ennen sitä pistos opetus. Oliko hoitaja oikeassa siinä että kuukautisten tulee olla ``runsaat``?, että kehosta poistuu ``lika``? Joudun lisäksi käyttämään Omnitrope kasvuhormoonia(Olen käyttänyt sitä n. 4kk, voiko kasvuhormoni pienentää kuukautisia? Mistä saan runsaammat kuukautiset?
Hei,
Kiitos kysymyksestä. Käyttämäsi Femoston lääkitys on todennäköisin syy niukkaan vuotoosi. Sen ei pitäisi olla este suunnitellulle hormonilääkitykselle. Niukka vuoto johtuu siitä, että hormonikorvaushoidolla kohdun limakalvo ei kasva kovin paksuksi, silloin vuotokaan ei voi olla runsas. Kuukautisvuodon määrä on erittäin yksilöllistä. Kokenut lääkäri tietää tämän.
Onko tuo Menopur annos 1200 IU kerta-annos?
Kasvuhormonista niukat kuukautisvuotosi ei johdu. Sinun kannattaa tarkentaa ohjetta.
Kannustavin terveisin
Anne-Maria / Väestöliiton klinikat
- Tiedonhaluinen
Moi! Menopur 1200 IU, menotropin lukee lääkepakkauksessa, tarkempia ohjeita en vielä ole saanut. Tahtoisin tarkemman vastauksen siitä että voiko Menopur piikitystä aloittaa jos on seuraavatkin kuukautiset niukat vai tarkoittaako tämä että en voi aloittaa ollenkaan pistämään? Olen käyttänyt Femostonia useamman vuoden ja vuoto on ollut välillä runsaampaa, Femoston lääkitys on tarkoitus lopettaa kun pistokset alkavat. Lähinnäminua mietityttää vuodon määrä ja voiko niukalla vuodolla aloittaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja19622582Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant999869Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.547748Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va1026529SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1936237Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m675851Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,615340Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot515243HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1244890Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1074584