Jatkunut jo yli puoli vuotta tätä naapureiden meluamista. Tuntuu ettei ikinä saa rauhaa kirjallisista valituksista huolimatta. Vuokranantajat ei tee asioille mitään ja jos tekee niin on hitaat prosessit. Naapureille ( ulkomaalaisia) käyty vielä ilmoittamassa asiasta ja he eivät ole yhteistyöhaluisia. MItenkähän hoitaa siis asia ottaa yhteyttä poliisiin? , sillä en ole varma milloin päässä napsahtaa.
Naapureiden ojentaminen
hermorauniolla
2336
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Joo
Kyse on todennäköisesti kotirauhan rikkominen metelöimällä. As Oy voi kyllä häätää häiriköt, ja ottaa huoneiston hallintaansa, mutta yhtiökokouksessa ei vuokralaiset voi asiassa äänestää, jos kerran vuokranantajat/osakkaat eivät ole asiassa reagoineet.
Jäljelle jää siten kolme vaihtoehtoa, joko kestää, muuttaa, tai lähteä käräjille. Kyse on asianomistajarikoksesta, jonka poliisi kyllä laittaa vireille, jos siitä vaaditaan rangaistusta. Prosessi on pitkä ja voi tulla kalliiksi. Jos kuitenkin käräjille lähdet, niin seuraavat toimenpiteet on hyvä tehdä ennen rikosilmoituksen tekoa.
Häiriön aiheuttajat ylös nimeltä, tekojat, häiriön laatu, sekä ehdottomasti todistajat. Ja, kuten edellä, teosta on vaadittava rangaistusta, muuten poliisi ei sitä tutki, eikä syyttäjä syytä. Yleensä silloin, kun tällaisessa jutussa etsitään käräjille todistajia, niin kukaan, ainakaan naapureista ei ole nähnyt, tai kuullut mitään.
Tuo häiriön tekijän nimeäminen ja todistaminen on ehdoton edellytys, jotta juttu menestyisi. Häirikön ei tarvitse kuin sanoa, ettei hän ole ketään häirinnyt, niin siinä sitä ollaan, juttu on hävitty, ellei toisin todisteta.
Itse suosittelisin muuttoa.
on paras vaihtoehto ja tehokkain, muistaa naapurit lopun elämäänsä jos jäävät edes muitelemaan