Vastakusetusten abc-vinkit?

tyylillä eteenpäin

Tunnetushtihan turisteja huijataan, sen mitä pystytään.Lähtökohtani on realismi, eikä minkään maan kansalaisten haukkuminen sinänsä.Hyväksyn (enkä sille muutakaan voi) sen, että yritetään kusettaa.Mutta en ilmaiseksi.Ja lääkkeenä olisi ns.vastakusetus.

Kun turisti menee kohteeseen (esim. Turkkiin), niin heti kysytään kansalaisuutta ja onko aikaisemmin ollut ko. paikassa.Mitä vastata? Kansalaisuuden voi kertoa, mutta koskaan ei kannata sanoa turistikeskuksessa, että on ensikertalainen, vaan valehdella surutta, että muutama kertaa on tullut käytyä ja tuntee tavat ennestään.

Kannattaa myös lukea kohdemaasta jotakin ennakkoon ja asiaan liittyviä keskustelupalstoja, niin tuntee hieman paremmin "vihollisensa" ja osaa toimia fiksummin.

Ps.Pistäkää lisää vinkkejä siitä, että miten "pelata" kusettajien kanssa.Paras vastakusetus on tietysti sellainen, jota vastapuoli ei edes tajua kusetukseksi.Ei jää kenellekkään kaunoja tai pahaa mieltä;)

3

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vastaan ja puolesta

      Jopas olikin rankka kusetus...

      Mun mielestä noille kauppiaille ja tyrkyttäjille on turha sanoa yhtään mitään. Kävelee ohi vaan, mikäli ei kiinnosta. Jos on "pakko" jotain sanoa, kertoo olevansa "Wonderlandiasta" ja asuvansa kohteessa. Mitä vähemmän puhuu ja mitä enemmän on ylpeä, sitä parhaiten käy paikallisesta. Unhotamatta että hymyillä ei saa.

      Vaatteet on myös tärkeät. Jos ei halua huutelijoita ja kusettajia, pukeutuu kuten paikalliset. Etelänmaissa on myös tärkeää saada ensin edes hiukan väriä nahkaan, ennenkuin "kusettaa" asuvansa kohteessa. :)

      • Toimii hyvin

        Kun on oikein sitkeästä kauppiaasta kyse, kuten esim. basaarissa yleensä ovat, teeskentelen kuuromykkää ja saan katsella tuotteita aivan rauhassa.


    • Ei ktusta

      Käyn enimmäkseen paikallisten ihmisten kaupoissa, en turistirysien kojuissa, opettelen edes vähän paikallista kieltä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      8
      1656
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      128
      1653
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      251
      1179
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1078
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      199
      1038
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      128
      929
    7. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      866
    8. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      845
    9. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      48
      843
    10. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      837
    Aihe