Bavarian-virkattu tuolinpäällinen

lyylikki

Tein korituoliini bavarian-tekniikalla uuden istuinosan päällisen. Luulin neliön muotoisen sopivan pyöreään tuoliin, mutta tämä palikka-aivoilla ajateltu sovellus ei sitten sopinutkaan :-)))
Miten saisin kätsimmin vähän lisää sivuille, että olisi enemmän sopivampi? Ja toisekseen, mikä olisi helpompi tapa tehdä takapuoli (tyynyn), joka ei tule olemaan näkösällä.

Kiitoksia vastauksista ja aurinkoista kevään odotusta kaikille.

10

1077

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ?+?+?

      ...hmmm, ajattelit sitten neliön sopivan pyöreään tuoliin?

    • pyöreästä neliö

      Tein itse tyynyyn taustan verkkovirkkauksella, 6kjs ja kiinteä silmukka. Bavariassa en itse saanut juuri neliönmuotoista tulemaan, oletko kokeillut venyttää sivuja? Kokeile virkata sivuille pylväitä ja nurkkiin kiinteitä silmukoita.

    • Olisi kattanut

      alunpitäen virkata 6- tai 8-kulmio neliön sijaan. Mutta voithan vieläkin korjata tilanteen virkkaamalla jokaiselle sivulle tasona bavarialaistekniikalla jatkoa, kaventaen aina puolikkaan mallikerran mol. sivuilla. Näin saat kappaleesta 6-kulmion muotoisen - ja sehän on jo aika paljon lähempänä pyöreää. Lopuksi voit vielä 'pyöristää' kulmia virkkaamalla muutaman kerroksen vaikka puolipylväitä.

      Toisen puolen virkkaisin kuten pyöreän patalapun (= aloitus keskeltä, ja lisäyksiä tasaiseen), joko kiinteilläsilmukoilla, puolipylväillä tai pylväillä.

      • Ja otsikkohan

        tuohon äskeiseen piti tietysti olla 'Olisi kannattanut' - kirjaimet vaan ottivat ja katosivat jonnekin. Taidan olla parempi virkkaamaan kuin tavaamaan ;)


    • lyylikki

      No tuo oli loistava idea, eihän sitä tosiaan tarvitse ympäri asti virkata. Ja tuolla hommalla tulee varmasti lähemmäs pyöreää. Ja tokihan se muotoutuu varsinaiseen muotoonsa vielä kun höyrytän ja sisuksen laitan. Kiitos oikein paljon asiallisesta vastauksesta.

      Ja ? ? ?, kiitos veetuilusta, et oo tainnu paljon virkkausta harrastaa kun luulet, että se on kuin puutyöt; neliö ei tosiaan mene pyöreään reikään :-)))) voi meitä polosia...

    • ?+?+?

      lyylikki, olen käsityöopettaja ja jo lapsikin ymmärtää mikä ero on ympyrällä ja neliöllä... :)

      • Ihanaa,

        että et ole ollut minun kässämaikkani! Jotenkin olettaisi, että 'käsityönopettajan' ominaisuudessa sinulla olisi ollut tarjota edes jonkinlainen ratkaisu lyylikin ongelmaan veetuilun sijaan. Onko pedagogiikan opinnoissa ehkä vähän puutteita...?


    • ?+?+?

      hmmm. käsityöopettajana oletan että ihminen erottaa ympyrän ja neliön toisistaan!
      Oletko kateellinen että olen alan ammattilainen etkä itse hallitse perusmuotoja?

      • No, ei tosiaankaan

        ole mitään syytä olla kateellinen tuon tason 'alan ammatilaiselle'. Ihan vaan, by the way, olen itsekin alan ammattilainen. Uskon enemmän rohkaisevaan ja kannustavaan neuvomiseen kuin veetuiluun. Muttta menetelmänsä jokaisella!


    • lyylikki

      Kiitos asiallisesta keskustelusta!
      Mutta voinpa kertoa, että tyynystä tuli loista kun tosiaan jätin aina yhden kuviokerran pois. Lopuksi tein vielä ketjusilmukkakaaria joilla sain kiristettyä nyörin avulla lopulliseen kuosiinsa.
      Laittaisin käsityönopettajalle :-)))) kuvan jos voisin...

      Ja eikun kaikki virkkaamaan pyörylöitä eiku neliöitä.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1157
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      803
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      44
      595
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      548
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      219
      513
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      504
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe