Eli kysytäämpä gallupin muodossa arvoisalta monimieleiseltä foorumien käyttäjiltä mielipidettä, että mihin suuntaan nykyään on sivujen kehitys menossa ja miltä ne nykyään ja tulevaisuudessa pitäisi näyttää esim. ulkoasun puolesta..?
Oma näkemykseni on, että joskus paljonkin käytetyt kuvalinkit navigoinnissa olisi vähenemään päin ainakin ei niin grafiikkaan pohjautuvissa sivustoissa. Layoutit ovat menossa aina vaan yksinkertaisempaan ulkoasuun jollei oteta huomioon yleistyvää flash:n käyttöä sivustojen luonissa. Fonttikoko on monilla sivuilla asetettu aika pieneksi, mikä sen luomassa tyylikkyydessä viehättää vai viehettääkö..?
Monien firmojen sivustoja katsoessa ja vinkkiä niistä ottaessa huomaa, että esim. valkoinen pohja muutamilla efekteillä ja osuvilla kuvilla lisättynä luo "pro" maisen imagon ja tyylikkään sivuston, mutta miten vaikeaa se onkaan kun pitäisi sellainen itse luoda ja toteuttaa ettei ala tunkemaan kaikkea kivaa sivujen täytteeksi, onko se kuitenkin itseni oma mielikuva vai yleinenkin mielipide surffaajien keskuudessa..?
Eipä muuta kuin mieli avoimeksi ja ideat ja ajatukset julki..!!
Oma näkemykseni on, että joskus paljonkin käytetyt kuvalinkit navigoinnissa olisi vähenemään päin ainakin ei niin grafiikkaan pohjautuvissa sivustoissa. Layoutit ovat menossa aina vaan yksinkertaisempaan ulkoasuun jollei oteta huomioon yleistyvää flash:n käyttöä sivustojen luonissa. Fonttikoko on monilla sivuilla asetettu aika pieneksi, mikä sen luomassa tyylikkyydessä viehättää vai viehettääkö..?
Monien firmojen sivustoja katsoessa ja vinkkiä niistä ottaessa huomaa, että esim. valkoinen pohja muutamilla efekteillä ja osuvilla kuvilla lisättynä luo "pro" maisen imagon ja tyylikkään sivuston, mutta miten vaikeaa se onkaan kun pitäisi sellainen itse luoda ja toteuttaa ettei ala tunkemaan kaikkea kivaa sivujen täytteeksi, onko se kuitenkin itseni oma mielikuva vai yleinenkin mielipide surffaajien keskuudessa..?
Eipä muuta kuin mieli avoimeksi ja ideat ja ajatukset julki..!!
Vastaukset 10
Vanhimmat
"mihin suuntaan nykyään on sivujen kehitys menossa"
Siihen, että rakenne (merkkaus), ulkoasu (css) ja toiminnallisuus (JavaScript) erotetaan toisistaan ulkoistamalla kaksi viimeksi mainittua.
"Layoutit ovat menossa aina vaan yksinkertaisempaan ulkoasuun"
Ei kai? Hyvin monet tahot tuntuvat edelleen suunnittelevan sivustoja NN 4-sarjalaisillekin yhteensopiviksi.
"jollei oteta huomioon yleistyvää flash:n käyttöä sivustojen luonissa"
Flässiäkin voip käyttää hyvin tai huonosti tai niinkuin yleensä eli hyvin huonosti :) Eniten flässi näyttää lisääntyneen bannereissa.
"Fonttikoko on monilla sivuilla asetettu aika pieneksi, mikä sen luomassa tyylikkyydessä viehättää vai viehettääkö..? "
Riippuu kuinka pienestä piperryksestä on kyse. Esim re:n liukuhihnan töitä seuraamalla teksti on yleensä asetettu liian pieneksi. Vastapainona sivut, joissa sisällön puutetta pyritään korvaamaan ylisuurella kirjainkoolla. Pääsääntöisesti olen sitä mieltä, ettei varsinkaan leipiksen tai muun tärkeän tekstin kokon ole syytä puuttua yli 10% enempää.
Edelleen näkee myös uusia saitteja, joissa jopa teksti on esitavutettu ja käyttäjän suurentaessa koko luettavaksi koko laiska särkyy. Osoittaa erinomaista ammattitaidon puutetta ja välinpitämättömyyttä niin saitista maksanutta asiakasta kuin vierailijaakin kohtaan. Ota rahat ja juokse.
"Monien firmojen sivustoja katsoessa ja vinkkiä niistä ottaessa huomaa, että esim. valkoinen pohja muutamilla efekteillä ja osuvilla kuvilla lisättynä luo "pro" maisen imagon ja tyylikkään sivuston"
Esimerkkejä kaipaan koska mainitset "monia firmoja".
Vaikea sanoa mihin suuntaan kehitys on menossa - siis 'oikeiden' sivustojen suhteen. Ainoa mitä on selkeästi huomannut, on jo tuo mainittu flashien käyttö mainoksissa. Ja se on pirullista. Esim digitodayn sivuilta poistun aina alle sekunnissa kun siellä on telesten mainos; kirkas punainen välkkyy niin että siitä saa migreenikohtauksen. Gif-animaatiot on selaimessa off, ja nyt tuli mieleen, että saakohan jossain selaimessa flasheja helposti vaihdettua on/off? Vai pitäisiköhän poistaa koko flash.
Mutta jos toiveita saa esittää, niin toivoisin että tuosta kirotusta javaskriptistä päästäisiin joskus eroon. Monet kaupalliset sivutkin ovat käyttökelvottomia, koska niiden toimivuus on rakennettu js:n varaan. En tiedä yhtään syytä, miksi sitä pitäisi käyttää. Jos joku tietää mihin se pystyy ja mihin 'oikeat' skriptikielet ei pysty, niin kertokoon.
Äh, täytyy kai jo lopetella. Varsinkin kun ei ole mitään asiaa. Liian pitkiä viestejä kun ei kukaan jaksa lukea.
Miten JavaScriptillä toteutetun kotisivujen toiminnallisuuden voi korvata muilla keinoin? Monet ilmaisen kotisivutilan tarjoajat kun eivät suo mahdollisuutta asiakkaan omiin serveripuolen scripteihin. Luopuisin JS:stä omilla sivuillani alta aikayksikön, jos tietäisin muista vaihtoehdoista.
puhuinkin 'oikeista' sivuista, eli joidenkin, isojenkin, firmojen sivuista. Niiden sivut harvemmin on missään ilmaispalvelimella.
Omatkin ylläpitämäni sivut käyttävät js:ää. Ne ovat soneran palvelimella ja siellä ei voi muuta skriptikieltä käyttää. Mutta käytän sitä vain todelliseen tarpeeseen. Eli parilla sivulla on tilastomatemaattisia laskentasysteemejä, jotka laskevat tulokset käyttäjän antaman syötteen perusteella. Eli niissä on pakko käyttää js:ää.
Onhan noita ilmaispaikkoja, joissa on tuki esim. PHP:lle. Mutta näissä paikoissa on aina vaarana, että palvelin katoaa kokonaan tai muuttuu maksulliseksi. Eikä sitten ole käyttäjiä kohtaan mukavaa, jos osoite muuttuu puolen vuoden välein.
Mielelläni kyllä siirtäisin sivut kunnon palvelimelle, mutta taas se seura, jolle sivuja ylläpidän, ei halua maksaa mitään kk maksuja. Niinpä tässä joutuu olosuhteiden pakosta pitämään yllä amatöörimäisiä, js:ää käyttäviä sivuja.
http://adblock.mozdev.org/
http://adblock.mozdev.org/
"Gif-animaatiot on selaimessa off, ja nyt tuli mieleen, että saakohan jossain selaimessa flasheja helposti vaihdettua on/off? Vai pitäisiköhän poistaa koko flash." (Kirjoittanut: Lennart Lösö, 2.7.2004 klo 20.09)
Arvaas vaan olisko Opera sellainen selain:)
Painat F12 ja otat ruksiin pois kohdasta "Lisäosat käytössä". Ei näy Flashit silloin mutta saat ne silti helposti tarpeen vaatiessa takas.
Samoin saa päälle ja pois tietenkin myös Gif-animaatiot, Javat, JavaScriptit, Cookiet, PopUpit..
Joku vanha versio Operasta onkin (n. vuoden vanha). Ei ole tullut käytettyä sitä, eikä ole tullut siten tutkailtua tätä fläshhihommaa. Se vaan tuli mieleen juuri tuota viestiä kirjoittaessa.
Mutta kiitos infosta. Pitää harkita tota Operaa taas uudestaan. Nimenomaan fläshien takia, noista muista ei ole harmia nykyisellä selaimellakaan.
Kaikkein vittumaisimmat sivut on tehty flashillä.
Mutta on sillä tehty todellista taidettakin: http://www.laitilan.com