Kap Verde ja Riu karamboa-hotelli

matkustan ympäri

Hei kaikki Riu Karamboassa käyneet. Kohta olis reissu edessä ja muutamaan asiaan olisi kiva kuulla kokemuksia.

Onko hotellilla omia takseja vai tilataanko taksit jostain yleisestä numerosta, hotellin respasta vai kadun varrelta?
Paljonko taksimatka maksaa edes takas kylälle?

Minkälaisia viinejä, oluita ja alkoholidrinksuja löytyy hotellin tarjonnasta? Entä alkoholittomat juomat?

Onko hedelmät ja salaatit freesejä buffetissa?

Minkälaisia hotelin tarjoamat jäätelöt olivat?

Suuret kiitokset etukäteen vastauksista!

18

2331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Boa Vista 10krt

      Hotellin ulkopuolella on takseja,heti pääportin vieressä.. Respasta soittavat pääovelle taksin pyydettäessä. Kymmenen euroa maksaa hotellilta Sal Reihin taksi. Drinkkilista on aika normaali, pyydettäessä sekoittavat baareissa mieleiset juomat.. :) Paikallinen Strela-olut löytyy hanoista hotellissa.
      Hedelmät ja salaatit ovat ihania, aina tuoreita ja maistuvia!!!
      Jäätelö on erilaista kuin suomessa,se on selvää,mutta makuja on monia ja löytyi sieltä itsellekin lempimaku :)

      Hotelli on hieno,palvelu upeaa ja en muuta sano kuin että MUKAVAA LOMAA!!!!

    • ihana loma

      Yhdyn edellisen kirjoittajaan.

      Lisään vielä, että buffetissa ruoka vaihtuu tiuhaa tahtia. kovin pitkää aikaa ei yksi tarjotin ole paikallansa, vaan tuoretta tulee tilalle koko ajan. Hedelmät ovat ihania ja salaatteja on joka lähtöön.

      Jätskejä en itse maistanut, mutta lapsiin upposivat.

      Taksimatka Sal Reihin on aina 10 euroa.

    • starter...

      Minkälaiset ruoat oli finnmatkojen lennoilla.?
      Ateria lennoilla maksoi 19€, mutta mitä kaikkea tuo sisältää, kuinka usein ruokaa saa? Aamupalan, lämpimän ruoan, välipalan jne.?

    • Melisagreen

      Mielestäni siihen kuuluu yksi lämmin ruoka, voi olla esimerkiksi riisiä, vihanneksia ja kanaa, leipä sekä jälkiruoka (leivos ja kahvi/tee) Sekä yksi välipala ehkä sämpylä ja taas kahvi/tee. Mausta ja laadusta en osaa sanoa, mutta harvoin lentokoneruoka mitään herkkua on, mutta varmasti syötävää :) Ja näiden lisäksi tarjoilukärry kiertää 2-4 krt, että tuskin nälkä pääsee yllättämään.

      • jatkoa juttuun

        "näiden lisäksi tarjoilukärry kiertää 2-4 krt, että tuskin nälkä pääsee yllättämään."

        Eli muut tarjoiluvaunusta ostettavat ruoat ym. pitää maksaa erikseen?

        Lennoille piti ostaa ruoka, jos sen halusi ja maksoi 19€. Siihen kai sisältyy tuo lämmin ruoka jälkiruokineen sekä sämpylä yhdellä välipalalla...?

        Kyllä 10 tunnin lennolle tarvitsee enemmän ruokaa=) Varsinkin jos ajatellaan, että tuon 19€ pitäisi sisältää kaikki ruoat, ettei tarvitse olla nälissään.


    • Ei kunnon viinejä

      Viinit olivat aivan surkeita. Niitä ei voinut juoda!
      Valkkaria sai alas jotenkuten, kun sekoitti puolet paikallista Spriteä.

      Jos on viini-ihminen ja haluaa juoda lomalla hyviäviinejä, niin ne kannattaa kyllä ostaa koneesta mukaan.

      • Ihana kap verde

        Lentokoneruuat oli mitä oli, eli kauheita :D kuiva juustosämpylä oli välipalana mehun kera. Onneksi tarjoilukärry kiertää, kun osti siideriä ja sipsejä nii ei nälkä yllättäny ;) Riu Karamboa oli aivan MAHTAVA paikka! Suosittelen lämpimästi!! Ja taxit saa respasta, mutta meillä oli oma vakkaritaksikuski koko loman jolle sai soittaa suoraan ja se tuli hotellin eteen hakoon =) Kunnon aurinkorasvat vaan mukaan, auringonpolte on tosi petollinen, kun tuuliessa sitä ei ei tunne ja kappas vaan, loppuloma ollaankin ku ravut kattilassa... :D


    • NO STRESS

      VIIKKO SITTEN SIELTÄ PALANNEENA VOIN KERTOA,ETTÄ PAIKKA OLI AIVAN LOISTAVA LEPOLOMAN VIETTOON. RUOAT TODELLA HYVIÄ,MONIPUOLISIA JA TUOREITA. MEILLÄ KAKSI PIENTÄ LASTA MUKANA JA KAIKKEA SYÖTIIN,EIKÄ MITÄÄN VATSAVAIVOJA OLLUT. JÄTSKIT HYVIÄ,PUNAVIINI MEIDÄN MIELEEMME JA OLUTKIN IHAN JUOTAVAA. A´LA CARTEA MYÖSKIN KÄYTIMME MUUTAMAN KERRAN,SUOSITTELEN. HOTELLIN HENKILÖKUNTA OIKEIN YSTÄVÄLLISTÄ JA OHJELMAA RITTI PITKIN PÄIVÄÄ,JOSTA KANNATTAA OTTAA KAIKKI IRTI JA NAUTTIA KAIKESTA .ILMASTO OLI ERITTÄIN MIELLYTTÄVÄÄ,KUNHAN MUISTAA VAAN KÄYTTÄÄ AURINKOVOITEITA,NIIN VÄLTTYY IHON KUORIUTUMISELTA.TOIVOTAN TEILLE IHANAA LOMAA,SIELLÄ TEITÄ ODOTTAA TAKUULLA MIELUISA PAIKKA!

    • cv

      Juuri viimeiseltä kevään matkalta palanneena ( ei palaneena) voin suositella hotellia. Ystävällistä ja nopeaa palvelua, ehkä liiankin nopeaa, ja siisteyssä ennen kaikkea. Joka paikassa ( myös rannalla ) oli siistiä ja aina joku täti iloisena harjan varressa siistimässä. Aurinkoa oli, mutta myös paljon pilvisyyttä, mutta rusketti hyvin pilven läpikin, suojakerroin 25. Mahtavan kokoinen paikka, kartta oli hyvä aluksi, kun kulki omaan huoneeseensa..

    • Caramba

      Moi,
      Pärjääkö Kap Verdellä euroilla vai onko vaihdettava paikallista valuuttaa?

      • escudo

        Pärjää euroilla! Et tarvitse paikallisia escudoja,ellet halua vaihtaa.. Mutta esim hotellilla vaihtaminen käy hyvin! :) Hyvää lomaa!


    • Karamboa fani

      Riu karamboassa vietin parhaan loman missä olen ikinä ollut. Ja minä jos kuka olen matkaillut yllin kyllin.
      Hotellin aulassa oli eräs suomalainen opas, hän järkkäsi taksin. Taksi Sal Reihin maksaa 10 euroa.
      Juomatarjoilu vallan mainio, perus olutta yms saa sekä tietysti drinkkilista mistä sekoittelevat trooppisia juomiaan. Alkoholittomia drinkkejä oli listalla muistaakseni 4, ja lisäksi tietty 5 limumakua, kokikset ja sen sellaiset.
      Hedelmät olivat oikein hyviä ja mehukkaita, kerran melonini maistui oudolta, saattoi olla vähän pilaantunut mutta jätin sitten sen syömättä. No big deal, pääsääntöisesti freshiä kamaa.
      Jäätelöpalloja sai pyöräytellä itse, maut mansikka suklaa päärynä ja mikähän se neljäs oli. Kastikkeet ja strösselitkin sai itse laittaa.

    • JEH73

      Juu on huippu hotelli ja kaupunki on lähellä, että jopa lapset jaksoivat kävellä sinne(11&9 v). 4,5 km rantaa pitkin ja autotietä 7,mutta parasta on lentokentän sijainti. meneekö kokonaista 5 minuuttia kentältä hotellille,kun taas Riu touaregiin kestää 30 min.Tänä vuonna menemme touaregiin.

    • KMA66

      Olemme mieheni kanssa lähdössä tässä kuussa Riu karamboaan.
      Läheisessä rantabaarissa on kuulemma reggae ilta 1x viikossa. Onko kukaan ollut siellä ? Onko siellä turvallista liikkua iltaisin esim rannalla ?
      Mitä suojakerrointa käytitte auringossa ?

      Kiitos etukäteen vastauksista :)

    • palannut kohteesta

      Itse käytin Vichyn 50 :aa koko ajan ja paloin siltikin. Eli kertoimet saavat olla korkealla. Ruskettumistahan voiteet eivät estä, ainoastaan palamista.

      Reggae-illassa en käynyt, mutta oletan, että kyseessä on sama paikka mihin Finnmatkat tekee retken. Siellä on erilaisia teemailtoja. Kävin hotellin rannalla yöllä, mikä oli turvallista, koska sisäänkäynnillä oli vartija.

    • Jellie

      Salaatit olivat nahistuneita joka kerran, kun olisin niitä ottanut. Hedelmät puolestaan tuoreita. Altaan äärellä olevasta lounaspaikasta, las dunasista, meni maku kun huomasin että linnut käyvät syömässä tarjolla olevia leipiä ja pihvejä, sekä kakkivat leipäpisteelle.

      Ihan ok paikka, paremmissakin olen ollut mutta niin myös huonommissa. Alkoholilttomia ja alkoholillisia drinksuja hyvin tarjolla. Hotellialue suuri ja väenpaljous ajoittain tuntui. Näin jälkeenpäin mietittynä joku pienempi hotelli olisi ollut enemmän minun heiniä.

    • Susan25

      Viikko meni hotellilla nopeasti ja kaikenlaista aktiviteettia oli tarjolla maksutta aamusta iltaan jokaisena päivänä. Maksuton Wi-Fi oli aulassa kaikkien hotellivieraiden käytössä. Vaelsimme itsenäisesti rantaa pitkin pohjoiseen sekä etelään. Sal Reissäkin pärjäsi ilman oppaita, paikallisten suunnalta oli pyöritystä ja joka kulmalta löytyi juttuseuraa. Kohteliaasti kuitenkin kieltäydyttyä pääsi aina jatkamaan matkaansa.

      Päärakennuksen perusbuffa osottautui parhaimmaksi ja tarjolla oli jokaisella jotakin. Herkkävatsaisella ja laktoosittomia tuotteita käyttävälläkään ei ollut minkäänlaisia vaivoja koko reissun aikana, söi lähes kaikkea tarjolla ollutta. Rannalla riitti aurinkotuoleja, aallokko yltyi välillä hieman hurjemmaksi pienemmille uimareille ja oli hyvä siirtyä allas-alueelle. Todella positiivinen kokemus kaiken kaikkiaan äkkilähdöksi ja varmasti tulee tulevaisuudessa käytyä muillakin saarilla. :)

    • Naantalilaiset

      Paras lomamme ikinä!!! Olimme "aikuisten" puolella, jossa oli oma uma-allas merivedellä. Huonessa seinäkaapissa olivat visky, vodka, brandy- ja rommipullot hanoineen. jääkaapissa virvokkeita ja olutta. Päivittäin kaapit tarkastetiin ja vajaat pullot vaihdetiin kokonaisiin, vaikka oli otettu pullosta vaan hiukaan;)). Joka ikinen päivä soitettiin ja kysytiin, että onko kaikki hyvin!!!!
      Suosittelemme lämpimästi jos kaipaa rauhaa ja löhöttelyä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      255
      4581
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      74
      1740
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      24
      1485
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      206
      1103
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1099
    Aihe