hihnassa

muuten koirani on maailman paras, mut välillä vetää ja välillä se on ku unelma, ei vedä yhtää. rauhotan sen ennen lenkille menoo , olen itse rauhallinen ja rento. olen kokellut kaikkea mahdollista, oikeasti. nyt otin käyttöö kuonotaluttimen vai kuonohihnan tai mikä liekkää sen nimi, alussa oli hämillää et mitäs nyt mikä tää on en pääsekkää vetää hihnassa, mut nopeesti se oppi senki miten siin voi vetää, en tiä mitä enää voi kokeilla, ammattiapua ollaa haettu mut ei mikää ei tehoo, pakko kai myydä jolleki osaavammalle
12167
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Et kerro mitään koirasta, rotuja, sukupuoli, ikä, leikattu vai ei?

Sanoisin itse että huonoilla ns. ammattiauttajilla olet käynyt... Missäpäin asut?

Äänestä

ota käyttöön koulutuspanta eli kiristävä ketjukaulain. Sillä oppii veturikin nopeasti tavoille. Jos käytät fleksiä, muista huikata koiralle joka ryntäämässä hihnan päähän, että "odota/hiljennä/rauhallisesti" kolme kertaa(mitä sanaa sitten käytätkin) toistaen. Nopeasti koira oppii sen että hiljentää vauhtia, ja että rauhallisella etenemisellä henkikin kulkee.

Jos koirasi on uros, älä anna nuolla nartunpissejä. Jos annat, niin kiireen syy on ilmeinen: seuraavalle hunaja-ansalle. Joten vedä hellästi mutta päättäväisesti kirsun pois "hunajapurkista". Tuon harrastuksen välttäminen auttaa myös moneen muuhunkin häröilyyn.

Äänestä
  • noin ihan alkuun unohda flexit yms. Niillä "juoksuttimilla" saa vaan koiran a) vetämään b) kurkun hajalle. Lyhyellä hihnalla aikuisikään asti kunnes oppinut kulkemaan rauhassa, sen jälkeen hiljalleen totutellaan flexiin.

    Äänestä

koira on seropi bordercolliemix 4v kohta sain sen reilu 2 vuotiaana. sillä oli kuristuspanta ku sain sen kouluttajat sano et nyt heti pois se, sitä ei käytetä eikä fleksiä, hihna vaan lyhyelle, mut ei sekää auta. ainoa mikä jotenki tepsii, et ku se jo näkee kauempaa toisen koiran, se ottaa sen maatapitkin menevän asennon ja korvat ponnahtaa pystyy, jo tässä vaiheessa ku heti nään vetäsen hieman muhun ja koko matkan toitotan ei ei ei ei ei ei koiran luo ni se ei vedä, olen kokeillu noita tv ohjelmien konsteja jopa mut ei nekää auta. koiraa ei ollu koulutettu ku sen sain. oli eroahdistusta mut siitä päästiin, toisille koirille haukkuminen, siitä päästiin,hyppiminen siitä päästiin. paljon sai hommia tehä, vielä ku sais hihnakäyttäytymisen kokoon. metsässä käydää vapaana, puistoissa käydää joka päivä, on siellä kaikkien kaveri, silla on hyvin rauhallinen ja hyvin ujo luonne, mut ei arka kumminkaa. aina ihmettelen ku se saa jotku koirat ihan raivolla päälle ja puree, vaikkei se tee mitää ku juoksentelee puistossa, et onko se sen luonteen takia. ku koulussaki niitä rauhallisia ja ujoja kiusataa. ni kai sit puistossa mun koiraaki...helppo kohde...välillä tullu sellanen olo et heitän hanskat tiskiin ja pistän koiran hihnan lantion ympäri ja sit kävellään sillai, erittäin helppoa , ei ainaka pääse vetämään mua :) en oo mikää luikku, taidan olla luuseri mutta olen ajatellu että koiralla olis parempi jonku kans joka osaa homman hoitaa eli kouluttaa, koska toi vetäminen on iso asia, täälpäi paljo koiria ja olis kiva joskus oikeasti nauttia niistä lenkeistä...

Äänestä
  • Eli palaa siihen vanhaan sanoi kouluttajat mitä hyvänsä. Mulla on pystykorva ja noilla mennään mistä puhuin. Fleksi on ollut aina kihlana ulkona liikuttaessa. Se antaa vapautta kulkea missä haluaa, eikä ole sellaista tarvetta vetää omistajaa mukana. Ja tuo ketjumalli on käytössä enää vain silloin kun on juoksunarttuja liikkeellä ja koiralle kiire hunaja-ansalle toisensa perään. Muuten käytetään nykyään puolikiristävää pehmustettua mallia.

    Ja kuten sanoin se että sanot "hiljennä-hiljennä-hiljennä", on se merkki josta koira tietää mitä halutaan. Pelkkä "ei" ei tule koskaan merkitsemään mitään. Äänen sävy on myös erittäin merkittävässä osassa. Katso mallia noista englantilaisista poliisisarjoista kuinka ne toistaa sen kolme kertaa selostaessaan takaa-ajotilannetta. Aika eleetön ja rauhallinen äänensävy. Se toimii myös koiraan kun pitää menoa rauhoittaa. Ja kun tuo hiljennä-sana kärsii inflaation, muuta se toiseen samantyyppiseen(esim.rauhallisesti). Kehitä kaikkiin käskyihin niitä merkitsevä sana(t), borderi on aika älykäs niin se tajuaa jo pienestäkin vihjeestä mitä halutaan. Ja muista aina kiittää kun on tapahtunut pyydetty asia.

    Yksi vinkki vielä tuohon kun fleksin kanssa kulkee ja koiralla on kiire jonnekin eikä minnekään, niin kannattaa pysähtyä ja alkaa ihmetellä jotain maassa olevaa ja osoittaa sitä koiralle ja kutsua se katsomaan. Saa koiran helposti luokse ja voi siinä vihjata myös että "älä vedä, kiitos". Vetämisen voi fleksin kanssa kulkiessa keskeyttää myös namihetkellä ja heitellä niitä vuorotellen eteenpäin ja taaksepäin. Näin koiralle tulee muuta ajateltavaa kuin se että pitää päästä eteenpäin hinnalla millä hyvänsä. Sitten taas hyvä jatkaa kun pää on nollattu.

    Se miksi koiraasi kohti usein hyökätään, saattaa johtua tietty tuosta koulukiusausteoriastakin, mutta tarkkailehan koiraasi hetkeä ennen kuin yhteenotto alkaa. Saatat huomata siinä omassasi sen paimenkoiran katseen, joka jähmettää lampaan paikalleen. Kerroit siitä kuvauksessa toisten koirien kohtaamisessa. Kyyryyn, korvat ylös ja murhaava katse. Se haastaa toiset koirat. Ja siksi joudut usein puistoissa erotuomariksi.

    Äänestä

Fleksi ei mun mielestä kyllä oo paras mahdollinen koulutusväline vetävälle koiralle. Se soveltuu joillekkin pikkufifeille tai joillekkin hitaasti lyllertäville koirille.

Ite oon opettanut koirat kulkemaan vetämättä ihan tavallisella nahkahihnalla ja puolikuristavalla pannalla. Apuna käytin naksutinta. Elikkä ensin koira ehdollistetaan naksuttimeen antamalla makupala ja samanaikaisesti naksautetaan. Koira oppii nopeasti,että naksautus tarkoittaa makupalaa ja alkaa kuolata jo naksun kuullessaan.

Sitten vaan naksutellaan ja palkataan hihnassa kun koira on hetkenkin vetämättä. Kannattaa valita rauhallinen paikka näihin harjoituslenkkeihin. Mieluiten vaikka omasa pihassa. Sitten pikkuhiljaa voi pidentää lenkkiä,mutta jos haluaa tehdä pidempiä lenkkejä sinä aikana kun koulutus on vielä kesken,kannattaa käyttää koiralla vaikka valjaita sen aikaa. Koiralle pitäisi muodostua käsitys ettei tavallisella pannalla vedetä eikä sitä siksi sallita koskaan.

Äänestä

No ei missään nimessä vetävälle koiralle kuristuspantaa,eikä flexiä!Koira kiskoo entistä enemmän,koska pelkää milloin se panta kuristaa.Normi nahka-tai nailonpanta - & hihna.

Äänestä
  • tosissasi? Miten tyhmänä pidät koiria? Totta helvetissä ne ymmärtää lakata vetämästä kun jatkuva kiristys on kurkulla. Ei normikoira ole idiootti. Tavallisella pannalla ja lyhyellä hihnalla kulkee koira kuin koira hädin tuskin henki kulkien. Tosi yleistä. Mutta seuraapas ihan tosissan ensi kerralla, miten kulkee koira jolla on ketjupanta. Ei takuulla vedä. Ketju on aina löysällä ja kulku kaunista.

    So simple? It is!

    Äänestä

  • Ethän ole kirjoitti:

    tosissasi? Miten tyhmänä pidät koiria? Totta helvetissä ne ymmärtää lakata vetämästä kun jatkuva kiristys on kurkulla. Ei normikoira ole idiootti. Tavallisella pannalla ja lyhyellä hihnalla kulkee koira kuin koira hädin tuskin henki kulkien. Tosi yleistä. Mutta seuraapas ihan tosissan ensi kerralla, miten kulkee koira jolla on ketjupanta. Ei takuulla vedä. Ketju on aina löysällä ja kulku kaunista.

    So simple? It is!

    Olen nähny todella paljon koiria,joilla on kuristuspanta.Koira kiskoo & kiskoo sen kuin kerkiää,KOSKA panta kiristää kurkussa.Itse yritin yhden sakemnanin opettaa kävelemään hinassa nätisti kuristuspannan avulla.MUTTA eipä auttanu.Koira vaan kiskoi & kiskoi kahta kauheammin.Loppujen lopuksi ostin nahkapannan.Johan loppui kiskominen,kun ei ollut kuristuspanta,joka kuristaisi kurkussa.


    Tavallisella pannalla ja lyhyellä hihnalla kulkee koira kuin koira hädin tuskin henki kulkien

    Äänestä

  • 2 koiran omistaja kirjoitti:

    Olen nähny todella paljon koiria,joilla on kuristuspanta.Koira kiskoo & kiskoo sen kuin kerkiää,KOSKA panta kiristää kurkussa.Itse yritin yhden sakemnanin opettaa kävelemään hinassa nätisti kuristuspannan avulla.MUTTA eipä auttanu.Koira vaan kiskoi & kiskoi kahta kauheammin.Loppujen lopuksi ostin nahkapannan.Johan loppui kiskominen,kun ei ollut kuristuspanta,joka kuristaisi kurkussa.


    Tavallisella pannalla ja lyhyellä hihnalla kulkee koira kuin koira hädin tuskin henki kulkien

    nimenomaan ENTISISTÄ vetureista. Ne koirat jotka olet nähnyt ovat ilmeisesti siinä opiskeluvaiheessa, joka ei kauan kestä.

    Eniten ollut tekemisissä luupäisten metsästyskoirien kanssa. Niiden kanssa huomannut että ne vaatii tilaa ja vapautta jonka fleksit tarjoaa(koska niitä et voi päästää vapaaksi ellet sitten halua noutaa jostain egyptinkorvesta). Ja se vetäminen loppuu kuin seinään kun pari kertaa ookaa jäniksen perään rynnätessään päin näkymätöntä seinää. Ei tee kauan mieli pyristellä väkisten eteenpäin. Sen jälkeen riittää ihan pieni nypäisy hihnasta ja kröhöm vinkkinä omistajalta että koira hiljentää vauhdin sopivaksi. Kun oppi on mennyt perille voi vaihtaa pehmustettuun puolikurraavaan tai nahkapantaan(pitkäkarvaisina turkki kärsii pitkäaikaisessa käytössä).

    Itse tiedän useammankin sakemannin joilla käytetään tuota ketjukaulainta. Ja aina on löysällä. Samoin labbikset on tunnettuja vetureita mutta niin vaan homma toimii niilläkin.

    Taitaa olla niin että kukin näkee mitä haluaa. =)

    Äänestä

  • Puhuin kirjoitti:

    nimenomaan ENTISISTÄ vetureista. Ne koirat jotka olet nähnyt ovat ilmeisesti siinä opiskeluvaiheessa, joka ei kauan kestä.

    Eniten ollut tekemisissä luupäisten metsästyskoirien kanssa. Niiden kanssa huomannut että ne vaatii tilaa ja vapautta jonka fleksit tarjoaa(koska niitä et voi päästää vapaaksi ellet sitten halua noutaa jostain egyptinkorvesta). Ja se vetäminen loppuu kuin seinään kun pari kertaa ookaa jäniksen perään rynnätessään päin näkymätöntä seinää. Ei tee kauan mieli pyristellä väkisten eteenpäin. Sen jälkeen riittää ihan pieni nypäisy hihnasta ja kröhöm vinkkinä omistajalta että koira hiljentää vauhdin sopivaksi. Kun oppi on mennyt perille voi vaihtaa pehmustettuun puolikurraavaan tai nahkapantaan(pitkäkarvaisina turkki kärsii pitkäaikaisessa käytössä).

    Itse tiedän useammankin sakemannin joilla käytetään tuota ketjukaulainta. Ja aina on löysällä. Samoin labbikset on tunnettuja vetureita mutta niin vaan homma toimii niilläkin.

    Taitaa olla niin että kukin näkee mitä haluaa. =)

    Meidän nykyinen sakemanni narttu,joka täyttää kohta 3v veti hihnassa n.puol vuotiaana.Käytin sillä nailonpantaa & normi hihnaa kun opetin,miten hihnassa kuljetaan.Hyvinpä tuo oppi viikossa,ettei hihnassa kiskota.Koskaan en käyttäny nartullamme minkäänlaista kuristuspantaa,kuonopantaa saatikka flexiä.

    Äänestä

  • 2 koiran omistaja kirjoitti:

    Meidän nykyinen sakemanni narttu,joka täyttää kohta 3v veti hihnassa n.puol vuotiaana.Käytin sillä nailonpantaa & normi hihnaa kun opetin,miten hihnassa kuljetaan.Hyvinpä tuo oppi viikossa,ettei hihnassa kiskota.Koskaan en käyttäny nartullamme minkäänlaista kuristuspantaa,kuonopantaa saatikka flexiä.

    juttu. Kaikki ei tarvitse, jotkut on nöyriä ja oppii helposti. Toiset taas ei, ja heitä varten nuo vermeet on suunniteltu. Ei niitä turhaan tehdä...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eimeehyvin kirjoitti:

muuten koirani on maailman paras, mut välillä vetää ja välillä se on ku unelma, ei vedä yhtää. rauhotan sen ennen lenkille menoo , olen itse rauhallinen ja rento. olen kokellut kaikkea mahdollista, oikeasti. nyt otin käyttöö kuonotaluttimen vai kuonohihnan tai mikä liekkää sen nimi, alussa oli hämillää et mitäs nyt mikä tää on en pääsekkää vetää hihnassa, mut nopeesti se oppi senki miten siin voi vetää, en tiä mitä enää voi kokeilla, ammattiapua ollaa haettu mut ei mikää ei tehoo, pakko kai myydä jolleki osaavammalle

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu