Azorit kiinnostaa

Onko kukaan käynyt siellä syksymmällä?, plussat ja miinukset.

3

189

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Terveiset Ponta Delgadasta. Tänään mitattiin 18 C ja aurinko paistoi aika mukavasti.

      Mitähän tarkoittaa syksymmällä? Mitähän matkaltasi haet?

      Oikeilla odotuksilla Azorit on sopiva matkakohde ympäri vuoden.

      Oletetaan, että syksy alkaa syyskuulla. Se on täällä vuoden toiseksi lämpimin kuukausi häviten vain niukasti elokuulle. Syyskuun keskimääräinen maksimipäivälämpötila Ponta Delgadassa lähentelee 25 C, yön minimi laskee hieman alle 18 C:n. Lokakuun lukemat ovat vajaa pari astetta alhaisempia, Marraskuulla keskimääräinen maksimipäivälämpötila on vajaa 20 C, yölämpötila vajaa 14 C. Luvut ovat jota kuinkin samat kuin toukokuun keskimääräiset lukemat.
      .
      Kun pohjoisella pallonpuoliskolla ollaan, niin syksyllä sataa enemmän kuin keväällä ja kesällä. Sateet Azoreilla ovat yleensä lyhytaikaisia eikä niiden mukana ilma merkittävästi viilene. Yllämainittujen syyskuukausien sademäärät ovat seuraavat: syys 86,4 mm, loka 112,6 mm ja marras 130,5 mm. Sademäärissä on vuotuista vaihtelua kumpaankin suuntaan, lämpötilat sen sijaan ovat varsin vakaita. Viime syksy ja kulunut talvi ovat olleet erittäin niukkasateisia ja aurinkoisia ja asteen pari keskimääräistä lämpimämpiä.

      Azoreista kerrotaan mm. Suomi24:n matkailupalstalla Matkailu/Eurooppa/Portugali/Azorit. ja kotisivuillani, jotka löytyvät näpäyttämällä nimimerkkiäni Masseur. Vastaan mielelläni mahdollisiin lisäkysymyksiin.

    • FLY HISPANIA

      PARAS MATKUSTUSAIKA HUHTI - SYYSKUU

      EI MIKÄÄN HALPISKOHDE


      LUONTOMATKAILIJAN PARATIISI

      • "EI MIKÄÄN HALPISKOHDE" Mitähän tällä mahdat tarkoittaa? Hispania samoin kuin Aurinkomatkat ovat viime vuosina tarjouksina myyneet varsin edullisia matkoja. Supersaver myi viime kesänä hotelli-lentopaketteja 2 vk hintaan 750 e/per nuppi neljän taähden hotellissa.

        Azoreilla ruoka kaupassa ja ravintolassa on varsin edullista suomalaisen kukkarolle. Ostoskorin hinnassa on eroa Azoreiden hyväksi runsas neljännes Suomen hintatasoon verrattuna. Täällä pärjää pienemmänkin eläkkeen saaja.

        Hispanian kausi viime vuonna kesti viikolta 8 tämän vuoden tammikuun ensimmäiselle viikolle. Vuoden 2012 kausi on juuri käynnistynyt. Aurinkomatkat tuo suomalaisia tänne kesä-heinäkuussa. Azorien matkailukausi on ympärivuotinen - matkustuspäätös riippuu siitä, mitä matkaltaan haluaa.

        Kehotan jokaista tämän viestin lukijaa käymään tutkimassa Suomi24:n matkailupalstaa Azoreista osastossa Matkailu/Eurooppa/Portugali/Azorit ja kotisivujani. Kummallakin kerrotaan mm. Azorien säästä monipuolisesti vuoden jokaisena kuukautena. Sivuiltani on myös tulostettavissa matkaopas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      89
      6052
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      334
      5309
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2686
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      105
      1697
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      114
      1571
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      18
      1533
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      124
      1454
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      135
      1413
    Aihe