Onko kukaan käynyt siellä syksymmällä?, plussat ja miinukset.
Azorit kiinnostaa
3
189
Vastaukset
Terveiset Ponta Delgadasta. Tänään mitattiin 18 C ja aurinko paistoi aika mukavasti.
Mitähän tarkoittaa syksymmällä? Mitähän matkaltasi haet?
Oikeilla odotuksilla Azorit on sopiva matkakohde ympäri vuoden.
Oletetaan, että syksy alkaa syyskuulla. Se on täällä vuoden toiseksi lämpimin kuukausi häviten vain niukasti elokuulle. Syyskuun keskimääräinen maksimipäivälämpötila Ponta Delgadassa lähentelee 25 C, yön minimi laskee hieman alle 18 C:n. Lokakuun lukemat ovat vajaa pari astetta alhaisempia, Marraskuulla keskimääräinen maksimipäivälämpötila on vajaa 20 C, yölämpötila vajaa 14 C. Luvut ovat jota kuinkin samat kuin toukokuun keskimääräiset lukemat.
.
Kun pohjoisella pallonpuoliskolla ollaan, niin syksyllä sataa enemmän kuin keväällä ja kesällä. Sateet Azoreilla ovat yleensä lyhytaikaisia eikä niiden mukana ilma merkittävästi viilene. Yllämainittujen syyskuukausien sademäärät ovat seuraavat: syys 86,4 mm, loka 112,6 mm ja marras 130,5 mm. Sademäärissä on vuotuista vaihtelua kumpaankin suuntaan, lämpötilat sen sijaan ovat varsin vakaita. Viime syksy ja kulunut talvi ovat olleet erittäin niukkasateisia ja aurinkoisia ja asteen pari keskimääräistä lämpimämpiä.
Azoreista kerrotaan mm. Suomi24:n matkailupalstalla Matkailu/Eurooppa/Portugali/Azorit. ja kotisivuillani, jotka löytyvät näpäyttämällä nimimerkkiäni Masseur. Vastaan mielelläni mahdollisiin lisäkysymyksiin.- FLY HISPANIA
PARAS MATKUSTUSAIKA HUHTI - SYYSKUU
EI MIKÄÄN HALPISKOHDE
LUONTOMATKAILIJAN PARATIISI"EI MIKÄÄN HALPISKOHDE" Mitähän tällä mahdat tarkoittaa? Hispania samoin kuin Aurinkomatkat ovat viime vuosina tarjouksina myyneet varsin edullisia matkoja. Supersaver myi viime kesänä hotelli-lentopaketteja 2 vk hintaan 750 e/per nuppi neljän taähden hotellissa.
Azoreilla ruoka kaupassa ja ravintolassa on varsin edullista suomalaisen kukkarolle. Ostoskorin hinnassa on eroa Azoreiden hyväksi runsas neljännes Suomen hintatasoon verrattuna. Täällä pärjää pienemmänkin eläkkeen saaja.
Hispanian kausi viime vuonna kesti viikolta 8 tämän vuoden tammikuun ensimmäiselle viikolle. Vuoden 2012 kausi on juuri käynnistynyt. Aurinkomatkat tuo suomalaisia tänne kesä-heinäkuussa. Azorien matkailukausi on ympärivuotinen - matkustuspäätös riippuu siitä, mitä matkaltaan haluaa.
Kehotan jokaista tämän viestin lukijaa käymään tutkimassa Suomi24:n matkailupalstaa Azoreista osastossa Matkailu/Eurooppa/Portugali/Azorit ja kotisivujani. Kummallakin kerrotaan mm. Azorien säästä monipuolisesti vuoden jokaisena kuukautena. Sivuiltani on myös tulostettavissa matkaopas.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896052KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3345309Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja212686Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei512615Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852841875Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1051697- 1141571
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181533seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241454Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351413