Pienois rautatien mittakaavan valinta N vai Z Scale

Nostalginen rata

Olen jo pidemmän aikaa haaveillut pienoisrautatie harrastuksen aloittamista ja rajoittavana tekijänä on tosiaankin tilanpuute.
HO skaalan pienoisrautatietä ei kannata edes ajatella, koska tilaa ei tosiaankaan ole riittävästi sen toteuttamiseen, joten olen miettinyt N (160) tai Z (220) mittakaavoista, jomman kumman.
Tilaa on vähän eli n 160x60 cm kokoiselle alustalle rakennettu pienoisrautatie.
Netistä olen etsinyt kuvia ja videoita N ja Z mittakaavan pienoisrautateistä, mutta niissä N mittakaavan junat näyttävät aika isoilta ja varsinkin rakennukset tosi isoilta, jos ne on tehty 1:160 mitoituksella, niin siihen verrattuna näyttävät paljon isommilta, kuten myös 1:220 mitoituksella tehdyt rakennukset.
Myös Z mittakaavan junat näyttivät melko isoilta, vaikka niiden kokoa pidetään erittäin minimaalisina.
Ainakin noissa videoissa näyttivät aika kookkailta tai sitten kuvaustavalla oli merkitystä asiaan.

Dioraamat myöskin kiinnostavat, joten pienoisrautatie harrastuksessa kumpikin harrastus toteutuu.
Radan sähköistys tuottaa varmaan eniten päänvaivaa, jos vaihteita on enemmän, niin ettei kytke johtoja väärin.
Tuskin digitaaliohjaukseen tulee lähdettyä, koska rata on pieni ja vetureita 1-4 kpl, jolloin Delta ohjaus varmaankin on riittävä.
Sellainen kaivos ja pieni teollisuus ympäristä, jossa on kaikenlaista ruosteista romua, kiinnostaa ja erityisesti luoda sellainen valaistus, että se näyttää pimeässä hienolta.

Myös osien saatavuudella ja rahalla on myöskin merkitystä.
Onko se niin, että Z mittakaavan pienoisrautatien osat, kuten raiteet ovat kalliimpia ja niitä on pienempi valinnanvara, kuin N mittakaavan vai onko
tilanne muuttunut 2 vuoden jälkeen ?

3

1190

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alkuperäinen truman

      Jos et aikaisemmin ole tutustunut Suomen Rautatiemuseon nettisivuihin niin nyt suosittelisin sitä ehdottomasti. Siellä foorumi / keskustelu osiossa käsitellään näitä asioita hyvinkin laajasti.

      • Nostalginen rata

        Olen käynyt tutustumassa Suomen Rautatiemuseon nettisivuihin ja myös
        tähän N-Club Finlandin pienoisrautatie foorumille, jonne olen myös rekisteröitynyt.
        Siellä on pienoisrautateitä harrastavia ja sieltä löytyy asiantuntemusta hyvin laajalti.
        Itselläni ei ole minkäänlaista kokemusta pienoisrautateistä, mutta mielenkiintoinen ja monipuolinen harrastus kokonaisuudessaan.
        Varsinkin, kun mitkään säät eivät estä harrastusta, eikä tarvi erikseen matkustaa harrastus paikalle, kuten vaikka rc lennokki harrastuksen kanssa, jota olen myös harrastanut, mutta viime aikoina se on jäänyt vähemmälle.

        Ajattelin kysästä täältä suomi24 foorumilta, mutta täällä ei taida olla kovin aktiivista tämä toiminta, kuin erillisillä harrastus foorumeilla, joilla on aktiivisempaa toimintaa.
        Täytyy alkaa tutkimaan ja suunnittelemaan jonkinlaista rataa.
        Netistä löytyy erilaisia radan suunnittelu ohjelmia, ettei tarvi paperille suunnitella ja hyvä puoli noissa radansuunnittelu ohjelmissa on se, että samalla radan osat tulevat yksilöidyiksi ja ne voi sitten vaikka tilata.


    • alkuperäinen truman

      Kannattaa poiketa museolla keväällä pienoisrautatie tapahtumassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      1
      1576
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      96
      1504
    3. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1051
    4. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      201
      953
    5. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      124
      849
    6. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      2
      797
    7. Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?

      Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks
      Haapavesi
      29
      760
    8. Pirkanlinna yleisötapahtuma

      Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
      Ähtäri
      42
      751
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      7
      724
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      60
      703
    Aihe