Mudi vai keepi?

NelliilleN

Olen miettinyt jo pidemmän aikaa koiraa (siis 5 vuotiaasta) ja nyt sain vanhemmatkin ylipuhuttua. Asutaan omakotitalossa, jossa isopiha ja lähistöllä loistavat lenkki mahikset.
Tämä koira olis ensimmäinen oma koira, mutta mulla on kyllä kokemusta sylikoirista suojelu malinoiseihin ja olen apuohjaaja useammassa lajissa.
Ainoa miinus on se että äidilläni on lievä koira allergia, hän on itse koirarakas ja antanut suostumuksen hankkeelle... Eli kumpiko on parempi mudi vaiko kelpie?

7

677

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kouira

      Sinun on vaikea saada hyvää mudin pentua, koska tarjonta on vähäista.
      Hyvien yhdistelmien parhaat menee sisäpiirile.

      • yritys tärkeä

        Voihan sitä silti yrittää, ei siinä mitään häviä. Ja luovuttaminen ainkin on viimeinen ratkaisu, jolla voi onnistaa.


    • mudifani!!

      oman mudini löysin alakylästä,syntynyt häkkiin,häkkikoirina 3aikuista mudia oli sillon kun hain ja varmaan pari pentua jäänyt.Häkkikoirina ovat sen takia kun kasvattajan vaimo on allerginen.Vähän miinusta kun koiria ei ollut sosiaalistettu.Kun mudi on kasvatettu oikein se on mahtava koira!Kannattaa käydä heidi multamäen sivuilla.En muista osoitetta.Kunhan googlaat heidi multamäki tai "heidi multamäki mudi kasvattaja"

      • ...............

        Taitaapi olla se "Heidin" etunimi Terhi oikeasti, mutta takuulla löytynee väärällä etunimelläkin. Tietoa alkaa olla nyt jo saatavilla rodusta melko runsaasti verrattuna vuosien takaiseen, ja tietyillä alueilla mudeja runsaastikkin. Ainakin Tampereen seudulla ja pääkaupunkiseudulla. Rodun tunnettavuus on viimeisen viiden vuoden aikana kasvanut hurjasti. Unkarinpaimenkoirien järjestö on sumu ry, siellä saa tietoa kasvattajista,Joista useimmat kertovat rodusta enemmän kuin mielellään. Vieraile näyttelyissä. On olemassa monenlaisia kasvattajia, jokainen valitkoon itse sen "oikean", en lähde muuten nimeämään, mutta tämä rotu ei ole poikkeus, kiinnittäkää huomiota luonteisiin pohtiessanne asiaa. Vuosittain pentueita syntyy, ja vuosittain niitä tuodaan myös ulkomailta. Jos tuontiprosessi pelottaa hoitaa itse, niin rodun harrastajista löytyy ihmisiä, jotka mielellään auttavat tässäkin. Kaikenkaikkiaan, hyviä pentuja on saatavilla, jos on aikaa odotella. Sormia napauttamalla sellaista ei saa.

        Aika ajoin on myynnissä myöskin paperittomia mudeja muistaakseni, ne kyllä itse skippaisin aikalailla suoraan yli.


    • mudmudisti

      heidi sanoi
      Humppaa tai kuole!

    • tittrii

      Mitä tarkoittaa lievä koira-allergia? Kuinka nopeasti oireet tulee, pystyykö edes silittämään koiraa ilman että tulee allergiaa? Terveyden kanssa ei kannata leikkiä.

      Minkä ikäinen ? Kelpie ja mudi ovat molemmat aktiivisia koirarotuja, joten mitä aktivointia ja kuinka usein ja miten paljon sitä lenkkeilyä? Kumpikaan näistä roduista ei pärjää ulkokoirana.

      • tittrii

        Tarkoitan siis että minkä ikäinen olet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Petteri Orpo on satusetä

      Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi
      Maailman menoa
      132
      3782
    2. Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta

      Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä
      Maailman menoa
      64
      2659
    3. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      34
      2619
    4. Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle

      Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi
      Maailman menoa
      80
      2445
    5. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      28
      2317
    6. Olitkin liian hyvää ollaksesi totta nainen

      Ihastuin ja rakastuin, mutta se on minun ongelma. Ei sinun.
      Ikävä
      105
      1428
    7. Kaste pelastaa ihmisen

      Kristittyjen kirkkojen toimittama yksi Kaste on Jumalan tekemä pelastusteko, jossa perisyntiin hengellisesti kuollut ihm
      Kaste
      630
      1278
    8. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      79
      1169
    9. Elisalla ja MTV:llä lihava riita - MTV:n kanavienlähetykset ovat katkeamassa Elisan asiakkailla

      Kaikkien MTV:n kanavien televisiolähetykset ovat katkeamassa Elisan kaapeli-tv-asiakkailta. https://www.is.fi/digitoday
      Maailman menoa
      155
      1099
    10. Uskon todistus

      Oikean uskovaisen ja nimikristityn erottaa siitä, että Jeesukseen uskova korottaa Jeesusta ja uskoa Häneen, mutta nimik
      Kaste
      261
      1056
    Aihe