Mudi vai keepi?

NelliilleN

Olen miettinyt jo pidemmän aikaa koiraa (siis 5 vuotiaasta) ja nyt sain vanhemmatkin ylipuhuttua. Asutaan omakotitalossa, jossa isopiha ja lähistöllä loistavat lenkki mahikset.
Tämä koira olis ensimmäinen oma koira, mutta mulla on kyllä kokemusta sylikoirista suojelu malinoiseihin ja olen apuohjaaja useammassa lajissa.
Ainoa miinus on se että äidilläni on lievä koira allergia, hän on itse koirarakas ja antanut suostumuksen hankkeelle... Eli kumpiko on parempi mudi vaiko kelpie?

7

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kouira

      Sinun on vaikea saada hyvää mudin pentua, koska tarjonta on vähäista.
      Hyvien yhdistelmien parhaat menee sisäpiirile.

      • yritys tärkeä

        Voihan sitä silti yrittää, ei siinä mitään häviä. Ja luovuttaminen ainkin on viimeinen ratkaisu, jolla voi onnistaa.


    • mudifani!!

      oman mudini löysin alakylästä,syntynyt häkkiin,häkkikoirina 3aikuista mudia oli sillon kun hain ja varmaan pari pentua jäänyt.Häkkikoirina ovat sen takia kun kasvattajan vaimo on allerginen.Vähän miinusta kun koiria ei ollut sosiaalistettu.Kun mudi on kasvatettu oikein se on mahtava koira!Kannattaa käydä heidi multamäen sivuilla.En muista osoitetta.Kunhan googlaat heidi multamäki tai "heidi multamäki mudi kasvattaja"

      • ...............

        Taitaapi olla se "Heidin" etunimi Terhi oikeasti, mutta takuulla löytynee väärällä etunimelläkin. Tietoa alkaa olla nyt jo saatavilla rodusta melko runsaasti verrattuna vuosien takaiseen, ja tietyillä alueilla mudeja runsaastikkin. Ainakin Tampereen seudulla ja pääkaupunkiseudulla. Rodun tunnettavuus on viimeisen viiden vuoden aikana kasvanut hurjasti. Unkarinpaimenkoirien järjestö on sumu ry, siellä saa tietoa kasvattajista,Joista useimmat kertovat rodusta enemmän kuin mielellään. Vieraile näyttelyissä. On olemassa monenlaisia kasvattajia, jokainen valitkoon itse sen "oikean", en lähde muuten nimeämään, mutta tämä rotu ei ole poikkeus, kiinnittäkää huomiota luonteisiin pohtiessanne asiaa. Vuosittain pentueita syntyy, ja vuosittain niitä tuodaan myös ulkomailta. Jos tuontiprosessi pelottaa hoitaa itse, niin rodun harrastajista löytyy ihmisiä, jotka mielellään auttavat tässäkin. Kaikenkaikkiaan, hyviä pentuja on saatavilla, jos on aikaa odotella. Sormia napauttamalla sellaista ei saa.

        Aika ajoin on myynnissä myöskin paperittomia mudeja muistaakseni, ne kyllä itse skippaisin aikalailla suoraan yli.


    • mudmudisti

      heidi sanoi
      Humppaa tai kuole!

    • tittrii

      Mitä tarkoittaa lievä koira-allergia? Kuinka nopeasti oireet tulee, pystyykö edes silittämään koiraa ilman että tulee allergiaa? Terveyden kanssa ei kannata leikkiä.

      Minkä ikäinen ? Kelpie ja mudi ovat molemmat aktiivisia koirarotuja, joten mitä aktivointia ja kuinka usein ja miten paljon sitä lenkkeilyä? Kumpikaan näistä roduista ei pärjää ulkokoirana.

      • tittrii

        Tarkoitan siis että minkä ikäinen olet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      106
      6842
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4311
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      46
      3556
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      48
      3442
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      180
      3333
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      50
      3329
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      24
      2869
    8. Nainen vinkkinä sulle!

      Jos laitat selvän tunnisteen niin kutsun sinut n*ssittavaksi.
      Tunteet
      64
      2441
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      42
      2383
    10. Hei seksikäs

      Upottava katse sinulla ja tiedät sen.
      Ikävä
      13
      1734
    Aihe