Miksi merkkaat?

Ikuisuuskysymyksiä

Miksi teet omia merkintöjäsi (alleviivauksia, ympyröintejä, huomautuksia, korjauksia...) kirjaston kirjoihin? Luuletko, etteivät ne haittaa muita lainaajia?

4

204

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kummaamista riittää.

      Tätä minäkin (entisenä kirjastolaisena) monesti mietin! Joidenkin oppikirjojen jokaisen sivun jokainen rivi saattaa olla alleviivattu. Ja vielä useammalla eri kynällä. Kirjan painos saattaa olla loppuunmyyty eli uutta ei voida hankkia, mutta tärkeää kirjaa ei voida poistaakaan. Miksi ihmisten täytyy tehdä yhteiselle omaisuudelle näin?

    • austerism

      Etenkin oppikirjoissa ja yliopiston kurssikirjoissa pitäisi olla lappu, jossa mainitaan, että muutkin lukevat kirjaa ja sotkemisesta joutuu maksamaan. Tämä varmasti vähentäisi sotkuja, vaikkei kaikkia kirjoja varmaan voikaan palautuksen yhteydessä plärätä läpi.

      Myös opettajilla olisi tässä työsarkaa. Esimerkiksi se, että kielen oppikirjaan merkkaillaan tekstin sekaan uudet ja vaikeat sanat, ei edistä oppimista vaan usein enemmänkin haittaa sitä, koska merkinnät keskeyttävät lukemisen ja edelleen on kyse oikeastaan siitä, että sana yritetään oppia yksittäisenä ja kontekstistaan irrallisena. Parempi tapa on tehdä vaikkapa erillinen lappu, johon listaa vaikeat sanat, yrittää ymmärtää ja lukea teksti ilman apua, ja vasta sitten, jos ei todellakaan tajua, ottaa vihjelappunen avuksi.

      Jos kirjassa taas on tehtäviä, niin niistähän voi ottaa kopiot.

    • opiskelijanäkökulma

      Täällä yksi opiskelija, joka on ilahtunut siitä, jos tenttikirjasta on valmiiksi alleviivattu olennaisimmat kohdat. Jos voin, niin valitsen aina kirjastossa parhaimmat merkinnät sisältävän version tenttikirjasta. On suorastaan harmillista joutua lukemaan aivan neitseellistä yliopiston kurssikirjaa. Vielä parempi on, jos edellinen lukija on kirjoittanut omia kommenttejaan käsiteltävästä aiheesta. Kirjakin voi olla sosiaalinen media.

      Kielten oppikirjojen töhrimistä en minäkään ymmärrä.

      • Toineneopiskelija

        Täytyy myöntää, harkiten ja siististi alleviivattu kurssikirja voi olla parempi kuin neitseellinen.

        Joskus marginaalista löytyy lohdutuksen sana, kuten esimerkiksi tämä, sydämen kuvin koristeltuna: ”Tahtoisin keittää sulle kahvia ja syöttää luomusuklaata”.

        Toisaalta, kerran taas löytyi erään kirjallisuustieteen kurssikirjan alkulehdiltä tällainen komentti: "Hölpötipölpöti".


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt tajusin mitä haet takaa

      En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä
      Ikävä
      42
      3434
    2. Kiitos kun sanoit ikävästi minulle, herkälle

      Sait kesälomani pilattua😔
      Ikävä
      36
      2054
    3. Naiselle mieheltä

      Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?
      Ikävä
      30
      1779
    4. Kaipaan niin....

      Aaawww mikä kaipuun tunne iski ja lujaa🥺😭❤️
      Ikävä
      16
      1547
    5. Eiii...

      Etkä! 😘
      Ikävä
      23
      1518
    6. Jalkapalloa

      Ura ja Kokkola Cup?
      Kannus
      10
      1420
    7. Mikset vain

      Unohtaisi?
      Ikävä
      24
      1397
    8. En ymmärrä miksi minä

      Maailma on täynnä sinulle muita
      Ikävä
      14
      1237
    9. Ihmetteletkö, mihin sinussa ihastuin?

      Pikkuhiljaa huomasin, että olet ainutlaatuinen luonne, plussana tietysti ulkoiset avut. Toista ei taida löytyä koko maai
      Ikävä
      78
      1165
    10. Jo Alkanutta Viikkoa Ja Maanantai Päivää

      Hyvää huomenta naiselle ❤🤗😘 Toivoo mies
      Ikävä
      22
      1122
    Aihe