suosittele hyvä hotelli

Kukkia hiuksissain

Kaksi leidiä lähtee san kaliforniaa kiertelemään, kaikki apu on siis tervetullutta. Ensimmäiseksi yövymme pari kolme yötä san franciscossa ja haluaisin teiltä vinkkejä halpaan hotelliin kuitenkin niin että olisi lähellä esim pier 39, ja illalla jos haluaa lähteä klubeihin ei tarvitsisi mennä autolla. Kaikki vinkit muutenkin matkaan liittyen otetaan vastaan, kiitos.

9

3374

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • SFO

      Pier 39s lahella on monia ketjuhotelleja, Hilton, Hyatt, Sheraton, joten valikoimaa riitta suositan expedia tai jotain muuta hakukonetta.

    • Itse käytän hotellien seulomiseen Booking.com ia. Pystyy hakemaan eritasoisia hotelleja ja kun löytää yhden sopivan oloisen, voi sen lähettyviltä karttaa klikkaamalla katsoa muitakin vaihtoehtoja. Varausta ei tarvitse maksaa yleensä kuin vasta hotellilla. Hiukan halvemmalla selviää, kun maksaa suoraan hotellin.

    • foo bar

      Pricelinen kautta pääsette paljon halvemmalla. Ainoa juju on että tiedätte vain hotellin tason sekä alueen missä se on, mutta ette varmuudella itse hotellia, eräänlainen puolijokeri siis. Suosittelen silti lämpimästi, kannattaa lukea lisää täältä:

      http://www.betterbidding.com/index.php?showforum=432

      Itse olen käyttänyt Pricelinea kahdesti tähän mennessä, ensimmäisellä kerralla ovh $130/yö saatiin $60 yö 4-tähden hotellista ja toinen oli 3-tähteä, ovh $100 ja hinta $55/yö. Huomaa että saat itse päättää minimiluokituksen hotellille joten voit kilpailuttaa Pricelinen kautta siten että hotelli on vähintään *** .

      Noin muutenhan San Franciscossa saa paremman luokan hotellista maksaa itsensä kipeäksi. Itse haluaisin joskus yöpyä Embarcaderon laidalla legendaarisessa Hyatt Regencyssä mutta hinnat per yö huitelee halvimmillaankin $250:n paikkeilla. Sillä rahalla voisi ehkä juuri sen yhden yön olla, ei kuitenkaan viikkoa.

    • 2+2 reissaa

      Joskus vuosia sitten oltiin Chancellor nimisessä hotellissa muutama yö, maksoi silloin hulppeat 109e/yö, mutta sijainti oli huippu! Cable car-pysäkki oli kirjaimellisesti hotellin edessä ja niillä köröteltiin päivttäin milloin minnekin. Tämä hotelli oli iso keskusta-aukean laidalla ja tätä aukeaa reunustivat monet tavaratalot mm. Macy's. Ihan muutaman korttelin päässä oli paikallisen "sporan" päätepysäkki ja lisää kauppoja, ravintoloita jne. Hotelli oli siisti ja hyvä, mutta ainakin meidän 2h-huone oli tooosi pieni ehkäpä n. 14m2 tai sinne päin. Sijainti korvasi meidän mielestä huoneen ahtauden, oli huoneessa sentään pari nojatuoliakin ympätty.

      Toinen paikka, jossa majoituttiin reissun loppupuolella takaisin "friscoon" tultuamme oli Castle Inn. Se taisi olla vain jotain 60e/yö ja siis motelli ei hotelli, mutta ihan siisti silti. Sen sijainti oli karkeasti pier 39:n ja tuon "ydinkeskustan" Chancellor-hotellin välimaastossa. Caste Inn:lta joutui hieman enemmän talssimaan eri paikkoihin ja se sisäänkäynti oli jotenkin pimeähkö, mutta kyllä siellä saa muutoinkin tallustaa ympäriinsä. Castle Inn huone hieman suurempi pinta-alaltaan, mutta selvästi perusmotellimainen.

      Ostakaa ihmeessä munipassit, joilla voitte liikkua julkisilla kulkuneuvoilla, koska jo itse cable car on mun mielestä elämys ja kiva liikkumisväline. Kyllä jalkojakin saa käyttää, mutta muutaman ylämäen kyntäneenä alkaa noi julkiset houkuttaa...varsinkin jos roudaa shoppailukasseja mukanaan ; )

      Lisäksi kannattaa kysyä (me ostettii suoraan hotellin respasta) mistä voisi ostaa esim. päivän retken Muir Woods-luonnonsuojelupuistoon. Suosittelen sitä erittäin lämpimästi jos luonto vaan yhtään jaksaa hetkauttaa, sellaista jättipunapuumetsää ei ihan joka päivä näe. Meidän päiväretki pysähtyi myös Sausalito-nimisessä pikkukaupungissa, mutta se ei säväyttänyt, metsä kylläkin. Napa Valley tai joku muu viinialue olisi varmasti myös ollut kiva, jos vaan aika olisi riittänyt.

      Niin ja lopuksi vielä, tuo pier 39 on kiva paikka bongailla kuuluisia merileijonia ja muuta turistihärpäkettä, mutta syöminen/juominen on melkoisen hintavaa siellä päin. Niin ja "friscossa" on kuuluisa Tiki baari Tonga Room, jossa kannattaa käydä...itse missattiin se, tyhmiä kun oltiin. Hauskaa reissua!

      • smokyeyesme

        Millaiset säät San F:ssa on heinäkuussa? kaupunki kovasti kiinnostaisi, mutta onko edes heinäkuussa lämmintä?? Sumua taitaa riittää joka kuukaudelle....


      • tiuna
        smokyeyesme kirjoitti:

        Millaiset säät San F:ssa on heinäkuussa? kaupunki kovasti kiinnostaisi, mutta onko edes heinäkuussa lämmintä?? Sumua taitaa riittää joka kuukaudelle....

        viime kesänä (2012) heinäkuussa saimme kokea sf:n kylmyyden fog:n takia. sumupilvet peitti kaupungin sekä sen golden gaten koko parin vkon loman ajan. päivisin oli noin vajaa 18 ja iltaisin kylmä chilly tuulen kanssa vain 8. eli jos matkaat sf:oon, niin lämmintä päälle, oli kesä taikka talvi. kylän matkamuistomyymälöiden hittituote oli tuulitakki kunnon fleecevuorella :) ja jotka mekin jouduimme ostamaan heinäkuun puoliväissä tarettaksemme kylän viimassa.


      • 1234
        tiuna kirjoitti:

        viime kesänä (2012) heinäkuussa saimme kokea sf:n kylmyyden fog:n takia. sumupilvet peitti kaupungin sekä sen golden gaten koko parin vkon loman ajan. päivisin oli noin vajaa 18 ja iltaisin kylmä chilly tuulen kanssa vain 8. eli jos matkaat sf:oon, niin lämmintä päälle, oli kesä taikka talvi. kylän matkamuistomyymälöiden hittituote oli tuulitakki kunnon fleecevuorella :) ja jotka mekin jouduimme ostamaan heinäkuun puoliväissä tarettaksemme kylän viimassa.

        Minakin jouduin ostamaan takin elokuussa, kun meinasin jaatya. Lapasetkin olisin ostanut mutta ei ollut tarjolla.
        t.usalainen


      • 25 cents is okay
        tiuna kirjoitti:

        viime kesänä (2012) heinäkuussa saimme kokea sf:n kylmyyden fog:n takia. sumupilvet peitti kaupungin sekä sen golden gaten koko parin vkon loman ajan. päivisin oli noin vajaa 18 ja iltaisin kylmä chilly tuulen kanssa vain 8. eli jos matkaat sf:oon, niin lämmintä päälle, oli kesä taikka talvi. kylän matkamuistomyymälöiden hittituote oli tuulitakki kunnon fleecevuorella :) ja jotka mekin jouduimme ostamaan heinäkuun puoliväissä tarettaksemme kylän viimassa.

        Minä olen asunut SF:ssa ja suurimman osa vuotta siellä on melko sama lämpötila, joka on noin 15 astetta /- 3 astetta. Oli sitten kesä tai talvi. Jos sattuu helleaalto niin voi olla todella kuuma, kuten aikoinaan kun sukulaiset kävi vierailulla luonamme ja lämpö pukkasi 27 astetta. Sen todennäköisyys on kuitenkin aika pieni ja kesto lyhyt. Luultavinta on se, että saa vetää takkia päälle käydessään tai muuten jäätyy.


    • Aamuisin saattaa ola hyvinkin lämmintä, ennen kuin sumu peittää kaupungin. Jos kaupungissa on vaikkapa 18 astetta, niin viinialueilla (suht lähellä) voi olla 25-30 astetta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      158
      1466
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      255
      1053
    3. Mulla ei ole Suomessa enää mitään

      4 vuotta joutuu asumaan henkisessä vankilassa. Sitten voi muuttaa takaisin ulkomaille.
      Turku
      180
      691
    4. Kuinka nainen jaksat ja voit

      Toivottavasti hyvin.
      Ikävä
      43
      681
    5. Provider miehistä..

      Tietyt miehet puhuvat ilkeästi naisista, jotka haluavat elää miehen tuloilla. Eikö? Mutta miksi tietyt miehet siitä pah
      Ikävä
      199
      638
    6. Sinulle nainen

      En ehkä koskaan osannut sanoa tätä oikein. Minun vaikeuteni luottaa liittyi ennen kaikkea menettämisen pelkoon. Siihen
      Ikävä
      63
      585
    7. Tiedätkö sitä

      Että sinun äänesi on ihanan pehmeä
      Ikävä
      40
      516
    8. Ethän mies vielä

      luovu meistä? Haluaisin jo sun syliin.
      Ikävä
      30
      464
    9. Ethän voinut nainen tietää, että rikot rikotun

      Omaa elämää taas mietin aamuyön tunteina. En vieläkään löytänyt muistin sokkeloista ainuttakaan onnen hetkeä. Kaipuu on
      Ikävä
      51
      456
    10. Tulisitpa käymään joskus vielä

      Olisi niin kiva nähdä pitkästä aikaa. Oletko vielä joskus tulossa?... Niin monet muutoksen tuulet puhaltavat, olisi lohd
      Ikävä
      23
      449
    11. Haaveilen edelleen

      Sinusta aika ajoin
      Ikävä
      31
      431
    12. Lämpimiä katseita aikoinaan vaihdettiin, siihen se sitten jäi

      Sinulla uudet tuulet ja välttelet kohtaamistamme.
      Ikävä
      26
      430
    13. Yt:t kunnassa päättyi

      Oliko nämä tarpeelliset ja ratkeaako taloushuolet näiden avulla? Lehdessä ilmoitettujen lukujen perusteella lisää on tul
      Lappajärvi
      53
      427
    14. Hei rakkaani.

      Kohtaaminen lähestyy. Miten teemme sen? Kumpi ottaa yhteyttä vai törmäämmekö jossain sattumalta? Tuleva vaimosi
      Ikävä
      25
      415
    15. Sut.

      Tuhotaan. :)
      Tunteet
      37
      412
    16. Martsusta tuli leuhka

      Ja ylimielinen. Hän ei nosta persettäkään ilmaseksi . Luulempa et nämä ei tee hyvää hyvinvointivalmennuksille.... Nannal
      Kotimaiset julkkisjuorut
      159
      399
    17. Valtiomies puhuu?

      "Trump väitti jo aiemmin maanantaina Truth Socialissa, että hän itse riittää suojaamaan maailmaa tekoälyn vaaroilta. – 
      Maailman menoa
      77
      384
    18. 19
      384
    19. Poromiehentien remontti ...

      Mikä tilanne? mistä mennään
      Hyrynsalmi
      6
      383
    20. Onko meillä mies

      Kakki hyvin?🤨
      Ikävä
      27
      380
    Aihe