Huhtikuussa Ponta D/Azorit

Samanlaista?

Eli oltiin viime vuonna samoihin aikoihin Madeiralla ja oikein mukava paikkahan tuo oli n.50v tavallisen näk kokoiselle pariskunnalle joita ei yöelämä,ryyppääminen tai rannoilla löhöily kiinnosta vaan enempi tienoiden, katujen kujien tutkailu jalkaisin ja luonto kasveineen eläimet ym ei niin materialistinen mieleen ilman kammottavan must turistikrääsänkään ostamista.
Toki tuliaisia tuodaan jos erikoista,mielenkiintoista ja järkihintaista vaatteista viiniin yms mutta ei väkisin tuoda turhaan tänne seuraavaan kirppiskiertoon...
Mitäpä mielessä ja haluaisitte ehkä vinkata/kertoa valinnastamme hotelli Ponta Delgadaan ja tietty ruokapaikkoja(ei pitsoja tai perunamuusijuttuja nakeilla...),nähtävyyksiä tai muuta paikallista erikoisuutta...??
Kiitos teille jo etukäteen=)

1

348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vastaan vaikka Ponta Delgadassa asuvana olen varmasti jäävi esittämään mielipiteitäni. Toki vastaan kysymyksiin myös Madeiran ja muilla Portugalin palstoilla.

      Madeira ja Azorit ovat erilaisia. Azoreiden pinnanmuodot ovat huomattavasti pehmeämpiä kuin Madeiran. Jonkin verran samantyyppisiä maisemia kuin Madeiralla São Miguelilla voi ihailla Tronquieran vuoristossa saaren koillisosassa. Toisin kuin Madeiralla, jossa tunnelien yhteyspituus on yli 100 km, Azoreilla tunneleista tuskin voi puhua. Toki ajoneuvomäärää ajatellen kalliita moottoriteitä Azoreillakin on huomattavasti enemmän kuin tarpeeksi.

      Azoreiden näkyvin eläin on lehmä, joita laidunnetaan saarien sisäosissa. Asutus on keskittynyt rannikoille. Azoreilla sataa enemmän kuin Madeiralla (sen vuoristolalueita ja pohjoisrannikkoa lukuunottamatta). Niinpä maisemat ovat aina vihreitä elo-syyskuun vaihdetta lukuunottamatta, jolloin laitumet ja muut ruohikkoalueet saatavat ruskettua.

      Matkaillijoita Azoreilla käy noin kolmasosa siitä mita Madeiralla. Niinpä matkailu ei ole vielä muuttanut Azoreiden perinteistä elämämenoa. Täällä ei tyrkytetä tavaraa eikä palveluja matkailijalle eikä turisteille tarkoitettua "krääsää" ole tarjolla. Ostosmahdollisuuksia on Ponta Delgadan keskustassa, jossa on perinteisiä pikkuliikkeitä ja kaupungin kahdessa kauppakeskuksessa (Parque Atlântico, Solmar Avenida Center). Tässä samassa ydinkeskustassa on myös ravintoloita. Niistä matkanjärjestäjä jakaa listan karttoineen. Mitään turistiruokaa ei ole tarjolla - kaikkea sitä mitä on tarjolla syövät myös paikalliset. Pizza ja kebab eivät ole Portugalissa samassa suosiossa kuin Suomessa.

      Kaupunkina Ponta Delgada on varsin vaatimaton Funchaliin verrattuna. On toki huomattava. että Azoreiden vähäinen varallisuus hajoaa 9 asutulle saarella, kun niitä Madeiralla on vain kaksi. Lido Funchalissa on ylellinen hotellikeskittymä. Ponta Delgadassa ei vastaavaa ole vaan muutamia hotelleja siellä täällä. Muu asutus on tyypillista matalaa vanhaa tiheää kaupunkiasutusta.

      Palautetta hotelli Ponta Delgadasta on tullut vähän. Hotelli on tietääkseni siisti kolmen tähden majapaikka. Kuljin hotellin ohi viime perjantaina ja hiljaista oli.

      Azorien erikoisuutena on tuliperäisyys, jota Madeiralla ei enää samalla tavalla tunnista. Pääasiallisia nähtävyyksiä ovat kraatterijärvet (Sete Cidades, Lagoa do Fogo ja Furnas). Monille valaiden ja delfiinien näkeminen on yksi tärkeä syy tulla Azoreille.

      Hienon tummanahrmaan laavahiekan peittämiä uimarantoja Azoreilla on kymmeniä. Vesi huhtikuussa tuskin on lämpimämpää kuin 17 C (joka se on tälläkin hetkellä). Päivälämpötilat ovat korkeimmillaan 18 C:n tuntumassa, yöllä minimissään noin 12 C.

      Tällä palstalla on kerrottu Azoreista runsaasti tietoa viimeisen viiden vuoden aikana, joina olen sitä seurannut. Tästä tietopankista voi hakea tietoa tämän sivun oikeassa yläreunassa olevalla hakutoiminnolla Laaja haku. Kerron Azoreista myös kotisivuillani, joihin löytää osoitteen näpäyttämällä nimerkkiäni 'Masseur'. Vastaan mahdollisiin lisäkysymyksiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      202
      2784
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      162
      2490
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      106
      1162
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      951
    5. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      255
      899
    6. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      104
      881
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      20
      879
    8. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      306
      869
    9. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      748
    10. Onneksi tapasin sut

      Ilman sua olisin jatkanut pään lyömistä seinään eli samanlaisten miesten etsimistä. Tajusin, mikä menee pieleen vasta ku
      Ikävä
      93
      739
    Aihe