formatointi

miten ilveellä saa alustetavaksi ton c aseman kun mulla ei ole cd-levyä.eikä format C:
onnistu komentorivissä.miten biosista saa alustettavaksi sen,vai pitääkö ostaa uusi kovalevy?
kertokaa kiitos
6307
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

lataa joku linux iso ja polta siitä live asennus cd,Sillä voi kokeilla
linuxia asentamatta mitään.
Nyt voit käyttää esim Gpart ohjelmaa C:n formatointiin.

Äänestä

kun tämä ei anna asentaa mitään koneelle

Äänestä

Ethän sinä asennakaan mitään koneelle,vaan kokeilet linuxia live cd:ltä.
Biosista ei kovalevyjä formatoida,mutta boottaus järjestys muutetaan
ensiksi dvd-option sitten esim sata kovo.
JOs et osaa itse tehdä linux live cd:tä,niin niitä saa ilmaiseksi.
Kun linux on latautunut kaivelet G-part ohjelman --kyllä c tyhjenee.
Voit samalla alustaa tiedostojärjestelmän ja osioida levyn
mihin formattiin hyvänsä.

Äänestä

Kysymys: Miksi haluat formatoida kovalevyn??? Jos olet aikeissa asentaa käyttiksen uudestaan, niin asennuksen yhteydessä on mahdollista alustaa levy partitioiden suhteen ja/tai suorittaa formatointi. Jos jollain ilveellä saat format C: kommennon tai vastaavan toimenpiteen tehtyä (cd/usb kautta) niin sulla on täysin toimimaton kone käsissä...

Äänestä

vastaus,eli tämä kone ei anna muuta kun pääsee nettiin.c-asema on hävinnyt pois mutta d-asema on.ei ole xp-pro levyä että saisi asentaa uudestaan,pelkään että firus on ottanut koneen hallintaan ei pääse komento riville kun kirjoittaa format c: niin ei anna tehdä mitään ei anna järjestelmää palauttaa ..kaikki on perseestä.

Äänestä
  • JOs sulla ei ole mitään asennuslevyjä, niin ehkä helpoimmalla pääset kun ostat kokonaan uuden tai käytetyn koneen, missä on käyttis valmiiksi asennettuna. tai,.. pelkän kovalevyn ja käyttöjärjestelmän. (Huom! linuxia voi lainata jostain kirjastoistakin) l Mutta jos et tiedä kovin paljon tietokoneista ja ohjelmien asennuksista, suosittelen ekaa vaihtehtoa.
    (Windows xp tahtoo ajan kuluessa täyttyä kaikenlaisesta turhista tiedostoista, ja
    ehkä viruksistakin. sen jälkeen sitä on aika vaikea saada palautettua alkuperäiseen kuntoon ilman uudelleen asennusta.. )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuvaaaaaaaaaaa kirjoitti:

miten ilveellä saa alustetavaksi ton c aseman kun mulla ei ole cd-levyä.eikä format C:
onnistu komentorivissä.miten biosista saa alustettavaksi sen,vai pitääkö ostaa uusi kovalevy?
kertokaa kiitos

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu