Totuttaminen muihin koiriin

Minulla on hieman päälle vuoden ikäinen ranskanbulldoggi narttu. Kiltti ihmisilleja tottelevainen, mutta osaa olla halutessaan tottelematon.
Olen kulkenut koiran kanssa 4kk ikäisestä lähtien koirapuistossa jossa on muita koiria ja koirani on tykännyt temmeltää siellä. Ekat juoksut tuli noin 8kk ikäisenä jonka jälkeen oli taukoa koirapuistosta. Menin tauon innokkaasti puistoon koirani kanssa, mutta oli jollainlailla riitaa haastavalla tuulella. Ärsytti muita koiria minkä kerkesi, siihen pisteeseen kunnes tuli tappelu ja jouduin lähteä koirani kanssa pois. Jätin puiston hetkeksi pois ja lenkkeilin ahkerasti ranskikseni kanssa ja vastaan tulevista koirista on todella kiinnostunut, mutta ei milläänlailla vihainen, leikkisät eleet.
Kokeilin taas pidemmän tauon jälkeen mennä puistoon ja sama tilanne seurasi, ärsytti muita koiria tappeluun asti. Pian sen jälkeen koiralleni tuli juoksut ja puistossa ei olla käyty pitkään aikaan. Kaveri tuli toisen ranskis nartun kanssa käymään luonani ja oma koirani sai todellisen raivarin ja vaahto valui suusta eikä rauhoittunut millään, joten jouduin laittaa koiran niin kauaksi huoneeseen kun vieraat olivat luonani. Miten saan koiran takaisin leikkisälle mielelle muiden koirien kanssa, ja miten koirani saa jälleen totuttautumaan muihin koiriin? Ja lievittämään kotona olevaa reviiriä siihen malliin että koirakaverit olisivat tervetulleita meille ja koirilla olisi hauskaa keskenään, ettei tämä "demoni" koirani raivostuisi kaikille koirille jotka tänne tulee. Auttakaa :)

6

421

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pahoittelen kirjoitus virheitä :)

    • canis.familiaris

      Koira ilmeisesti "aikuistui"...onko tuolla käytöksellä mitään tekemistä "mustasukkaisuuden" kanssa?...taitaa olla..=}.....Tiukempaa ohjausta, kun ei toivottua käytöstä esiintyy ja totutetaan koira toiseen "neutraalissa" vapaassa tilassa ja mielummin ulkona ja vapaana. Sen jälkeen vasta voi olla edellytyksiä tulla vieraan toisen tontille....Koirapuistossa taas taas vaikuttaa käytökseen jo ihan muut seikat ja "intressit" kuin aijemmin....Sen hajumaailma ei varmasti helpota tilannetta yhtään...Mikä siinä koirapuistossa niin viehättää, jos koiraa ei?

    • Koirapuistoa on kokeiltu sen vuoksi, koska ranskanbulldoggi ei ole pitkien lenkkien koira vaan nauttii puistossa temmeltämisestä ja haistelemisesta. Ja on viihtynyt ennen muitten koirien kanssa, joten miksi ei kokeilisi sellaista mistä koira on ennen pitänyt. Ihmisistä ranskikseni ei ole ainakaan milläänlailla mustasukkainen, vaan rakastaa uusia tuttavuuksia ja on innoissaan aikuisista sekä lapsista. Lenkkeily onnistuu toisen koiran kanssa, kun kaverin kanssa olemme yhdessä koiria lenkittäneet. mutta puistoon en mene enää silloin kun on muita koiria paikalla, vaan sellaiseen aikaan kun ranskikseni saa temmeltää siellä yksin. Koira tottelee minua ja myös vieraita henkilöitä. joten koulutus on kyllä mennyt hyvin, mutta ehkä vielä on jotain parannettavan varaa. Olisiko hyviä harjoitus ehdotuksia? :)

    • Frenchies

      Koirastasi on tullut aikuinen.Kaikki koirat eivät hyväksy tosia varsinkaan samaa sukupuolta olevia "heidän " alueellaan.Kerroit ,että olet käynyt koirapuistossa koirasi kanssa jo ihan pienestä lähtien.Luulen ,että koirasi pitää sitä omana reviirinään,kuin myös kotiasi,mikä on toki ihan ymmärrettävää.
      Koiraa ei kamalasti väsytä liikunta,mikset siis menisi mukaan vaikka toko koulutukseen tms. Kaikki aktivointi väsyttää koiraa enenmmän kuin lenkkeily.
      Tuota yhdessä lenkkeilyä ja oleilemista muiden koirien kanssa kannattaa tehdä jossain muualla kuin kotona/koirapuistossa missä yleensä käyt ja vielä mieluiten eri sukupuolta olevan koiran kanssa.

    • Kiitos vinkeistä! Mutta koirapuistosta vielä sen verran, että kaikille koirille se ei ole kiukkuinen, jos muistan oikein niin kaikki sellaiset koiran on ollu narttu koiria! Ja isojen koirien kanssa tulee hyvin toimeen. Tuo toko koulutus on varmaankin kaupungeissa vain koska maalla kun asuu niin ei ole tuollaisiin mahdollisuuksia. ja se vie päivästä paljon aikaa kun joutuu töiden jälkeen lähteä tunnin ajomatkan päähän koulutukseen ja etenkin rahallisesti menevää hommaa. Mutta pidän mielessä jos satun löytämään jostain lähettyviltä sellaisen kurssin! ^^ :)

      • canis.familiaris

        Koiran hallintatasoa pitäisi nostaa ja puuttua epäkohtiin päättäväisesti. Pitää johdonmukaista ja päämäärätietoista linjaa siinä miten koiran haluaa käyttäytyä..ja ohjata sitä siihen....


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      45
      3893
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      0
      3889
    3. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      79
      3262
    4. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      30
      3055
    5. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      163
      2801
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      14
      2747
    7. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      25
      2339
    8. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      4
      2110
    9. Kirjotan ikävää ulos

      Haluaisin kuulla mitä ajattelet minusta. ihan mitä vaan mitä mietit. Voisit kertoa minulle, tai sitten kirjoittaisit run
      Ikävä
      14
      1778
    10. Sinä se vaan jaksat

      Suosittelen lopettamaan hyvissä ajoin, tuo toimintas ei auta unohtamiseen. Jossain vaiheessa asia julkistuu enkä usko et
      Ikävä
      23
      1697
    Aihe