Kertokaapa vähän Nizzasta!

1.kerta välimerelle

Olen kuullut Nizzan ravintoloiden olevan kallita , mutta miten on? Löytyykö myös kohtuuhintaisia hyviä ruokapaikkoja ja millainen hintataso on marketeissa?Pariisissa marketeista saa punaviinipullon eurolla ja muunkin evään hankkiminen on kohtuuhintaista. Onko Nizza paljon kalliimpi paikka kuin Pariisi?
Entä minkälaiset palvelut rannalla? Voiko vuokrata aurinkotuoleja , myydäänkö rannalla limonadia , jäätelöä yms.virvokkeita? Onko Nizzan rannat lapsiystävällisiä? (sopiiko 5-7 vuotiaille?) Ezessä ajattelimme käydä.
Hyviä vinkkejä lapsiperheelle Nizzassa viikon lomalle kaivataan.
Saavumme Nizzaan toukokuun lopulla. Kiitän hyvistä vinkeistä etukäteen.

7

4087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • NissaBella

      -Nizza, kuten Pariisi, ovat Ranskan kaksi suosituinta turistikohdetta, joten on täysin selvää, että tietyissä asioissa hintataso on muuta Ranskaa korkeampi.
      -Ruokaa saa ravintoloista sekä erittäin kalliilla että halvalla. Nyrkkisääntönä: mitä lähempänä rantaa ollaan sitä kalliimpaa. Esimerkiksi kukkaistorin/vanhan kaupungin seudun ravintolat ovat korkeahintaisia, koska siellä viihtyvät nimenomaan turistit. Halvemmalla pääsee kun menee syömään ranskalaista arkiruokaa esim. bistro tyyppiseen tunnelmalliseen paikkaan joita Nizzasta löytyy.
      -Hintataso marketeissa on ainakin Helsinkiin verrattuna mielestäni huokea. Juuri viini tai oikeastaan kaikki nesteet ovat huomattavan edullisia. Muutenkin marketeista saa kyllä kaikkea herkkua halvalla, Ranskassa se ostoskulttuuri/herkuttelu on täysin erilaista kuin täällä Suomessa. Patongit kannattaa hankkia leipomoista.
      -Rannalta saa juomia yms., mutta hinnat ovat siellä tietysti väh. 5x marketteihin verrattuna. Nizzan varsinainen rantaviiva on sileää kiveä, ranta on erittäin kaunis. Hiekkarantoja löytyy sitten lyhyen matkan päästä vaikkapa Antibesista tai Juan Les-Pinsistä. Nizzan rannassa on erikseen ns. vapaita alueita ja alueita, joissa tuoleista joutuu maksamaan. Kesällä väkeä on yleensä todella paljon. Kyllä tuolla lapsetkin viihtyvät.
      -Eze on vaikuttava paikka. Eze village on se varsinainen Ezen turistivetonaula, ylhäältä rinteeltä näkee mahtavasti koko Enkelten lahden loiston.
      -Toukokuu alkaa olemaan Rivieralla jo erittäin kuumaa aikaa ilmojen puolesta. Turistejakin alkaa tuolloin jo löytyä, ranskalaisten lomat ajottuvat ennemminkin elokuulle.
      -En ole ehkä paras neuvomaan junioreille tekemistä, mutta kyllä sieltä vähän kaikkea löytyy. Monacossa on esimerkiksi meri-akvaario, Antibesissa Marine Land missä voi seurata mm. vesieläinten esiintymistä. Voisi tuo Marineland olla aika kova sana lapsille.

    • MikkeMan2

      Kannattaako mennä häämatkalle (HONEYMOON) Nizzaan vai Marsilleen? Mietinnässä on kumpikin, onkohan nizza mennyt piloille turismin takia ja joutuu tönimään että pääsee eteenpäin vai olisiko marseille ihanan romanttinen ja tunnelmallinen häälomakohde? Ajankohtana heinäkuu 2012.

      Kiitoksia kommenteista ranskan matkailijat!:)

      • Sanoisin näin:

        Häämatkalle menisin Nizzaan. Siellä viettää parikn viikkoa ilman, että pitkästyy.

        Pari vinkkiä:
        - rautatie vuorille
        - maksullinen ranta, jossa on oma ravintola


    • Nissaamoremio
      • Nizzukka

        Älkää hyvät ihmiset menkö häämatkalle Marseilleen! Voi sinne yhden junamatkan tehdä, mutta kaupunki ei ole romanttinen ainakaan minun mielestäni. Nizzan kaupungin matkailusivuilta löydätte esitteen, jossa on lueteltu erilaisia häämatkalle sopivia hotelleja Nizzassa. Kannattaa lukaista.

        Itse menisin honemoonille johonkin ihanaan hotelliin pikkukylään esim. Ezeen, St Paul de Venceen tms. Tosin niistä molemmista on matkaa ihmisten ilmoille.


    • nicoise

      Suomen hintatasoon verrattuna Nizzan ravintolat ja kahvilat eivät ole yhtään kalliimpia. Tuskin olen maksanut Nizzassa missään leivästä ja jääteestä 10 euroa niin kuin eilen suomalaisessa keskikaupungin kuppilassa. Nizzaan mennessä ei kannata pelätä että rahat loppuisivat kuin tyhjästä- toki shoppailtavaa riittää ja herkkuja on.

    • nizzailija

      Nissabellan kommenttiin ei mitään muuta lisättävää kuin että ei ehkä kannata mennä yksistään Marinelandiin, liput ovat törkeän kalliita siihen nähden mitä tarjotaan vastineeksi. Kannattanee mieluummin ostaa yhdistelmälippu eli lippu joka pitää sisällään sekä vesipuiston sisäänpääsyn että tuon Marinelandin. Marinelandiin on hyvät yhteydet junalla, Biot'n asemalta pari sataa metriä kävelymatkaa, suosittelen, varmasti lapset ainakin tykkäävät, ja juu ne pingviinit vaan on niin lutuisia :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      230
      6651
    2. Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour

      (Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa
      Maailman menoa
      111
      5013
    3. Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu

      Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu
      Maailman menoa
      156
      4791
    4. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      63
      3264
    5. Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä

      Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa
      Maailman menoa
      105
      2883
    6. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      65
      2329
    7. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      138
      1874
    8. Joroinen räjähdys

      Ja siellä räjähti sähköpakettiauto,joka teki suuret tuhot.
      Hybridi- ja sähköautot
      69
      1864
    9. odotatko vielä viestiä minulta...

      Mies...? En tiedä mitä sanoa 😔 auta vähän naista ja tule enemmän vastaan
      Ikävä
      139
      1724
    10. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      215
      1605
    Aihe