Saako Egyptiin viedä ruokaa?

elsu

Moikka,

eli kaipaisin nyt VARMAA tietoa sellaiselta henkilöltä, joka ON ollut Egyptissä ja VIENYT/yrittänyt viedä sinne ruokaa.. Eli saako ruokaa viedä ruumassa olevassa laukusta Egyptiin. Pääseekö se lentokentältä ulos vai otetaanko ruoat pois?

Ajattelin vain kun olen Egyptiin lähdössä ja vähän vatsatauti mietityttää. Että jos siihen sairastuu, niin sen jälkeen ei varmasti tee mieli mitään egyptiläistä ja siksi olisi kiva ottaa mukaan vähän jotain suomalaista "varmaa" säilyvää ruokaa.. :)

7

1187

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä vain :)

      Olen matkustanut siellä viimeset 11v...ja joka krt ollaan sukulaislle viety tuliaisksi esim vakuumipakattua lohta ja kahvia...tummaa leipää,makkaraa,valmisruokia,maitojauhetta jne... työkavereille...jne..eikä ole ollut ongelmia..vauvan ruoat ollut mukana...soseita jne...no..koskaanhan ei voi tietää...mutta oma kokemus on,että ei ongelmia.

    • elsu

      Kiitos vastauksesta!

      Ajattelinkin, että varmaankin saa viedä, mutta halusin saada "varmaa" tietoa! :)

    • Ruokaa on Egyptissä

      En tiedä tuliko vastaukseni myöhässä, mutta ainakin Tjäreborgilta matkavaraukseni yhteydessä saamassani "tiedonantoja" kohdassa lukee ettei Hurghadan hotelleihin ole sallittua viedä hotellin ulkopuolelta ostettuja juomia ja elintarvikkeita.

      Itse kyllä olen Suomesta vienyt muutaman siiderin eikä sitä kyllä jääkaapista ole koskaan otettu pois. Tosin en ymmärrä miksi sinne ruokaa pitää viedä täältä kun siellä kuitenkaan sitä saa. Mahatauti ei kyllä tule ruoasta varsinkin jos hotelleilla syö, sillä muutoinhan kaikki olisivat mahataudissa ja silloin se olisi jo ruokamyrkytys. Kannattaa katsoa kuitenkin mitä syö.

      Kunnon käsihygienialla pärjää ja jättää suosiolla salaatit syömättä ja syö ainoastaan kuumennettua ruokaa. Käsidesin käyttö heti kun koskee egyptin rahoihin, sillä ne ovat saastaisia.

      Suosittelen myös pariviikkoa ennen matkaa aloittamaan maitohappokuurin ja paikanpäällä ottamaan maitohappobakteerin aamuin ja illoin.

    • jups

      Kyllä Egyptiin saa mun tietääkseni viedä ruokaa. Meille (2 aikuista ja kolme lasta) ei tullut vatsatautia vaikka söimme kaikkea mahdollista paitsi tuoresalaattia.
      1.5.2009 voimaan astunut määräys rajoittaa lihan tai lihatuotteiden, maidon ja maitotuotteiden maahantuontia EU:n ulkopuolelta. Matkustajat eivät saa tuoda näitä eläinperäisiä elintarvikkeita Suomeen.

    • Viiraako päästä?

      Kuka hullu v

      • Päästäkö viiraa?

        Siis kuka hullu veisi ruokaa Egyptiin, jossa aivan loitava keittiö. Eli loistavaa ihanaa egyptiläistä ruokaa. Viiraako päästä. Suuri nautinto, esim. Tunisiassa, egyptissä, Turkissa, Kreikassa, Marokossa jne


      • vatsaanisku
        Päästäkö viiraa? kirjoitti:

        Siis kuka hullu veisi ruokaa Egyptiin, jossa aivan loitava keittiö. Eli loistavaa ihanaa egyptiläistä ruokaa. Viiraako päästä. Suuri nautinto, esim. Tunisiassa, egyptissä, Turkissa, Kreikassa, Marokossa jne

        Kun vastaat seuraavan kerran, niin jätäppä pois typerät ilmaisut "kuka hullu" jne Viiraako sinua päästä, kun näitä viljelet? Hernekeittoako sinä täällä mutustat? Kaikenlaista hulluutta löytyy!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      376
      8333
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      169
      2704
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      978
    4. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      960
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      873
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      856
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      843
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      822
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      796
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      752
    Aihe