Mitä voi pyytää ensipalkaksi juuri valmistunut insinööri (tietoliikenne)?
Esim. Sonera, Nokia yms.
Esim. Sonera, Nokia yms.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
1500€
itse pääsin töihin suureen firmaan nyt koulun jälkeen.
2300 pyysin itse ja sen myös sain. Olen juuri valmistunut inssi.
Mistä ja varsinkin miten niitä työpaikkoja vasta valmistunut saa? Itse valmistuin vuosi sitten ja edelleen olen ilman työpaikkaa.
Niitä pitää hakea, ei kukaan tule kotiin tarjoamaan.
Niin olen kuullut, mutta en ole vielä löytänyt yritystä, johon vasta valmistunut kelpaisi.
Ne lätkää sulle palkan taulukostaan koulutuksen perusteella riippumatta työtehtävistä. Eli jos menet sinne siivoojaksi niin saat saman palkan kuin insinöörin tehtävissä. Tai päinvastoin, jos lisää myyntiä miljardilla niin saat silti vain insinöörin palkan.
Isot firmat on keksineet kommunismin.
Vastavalmistuneen insinöörin palkkahaitari 1500 - 2600 e/kk. Noin 2000 - 2200 euroa/kk lienee tietoliikenneinsinöörille melko normaali alkupalkka.
http://www.insinooriliitto.fi/asp/empty.asp?P=383&PS=root
Kyseessä on mm. rakennusinsinöörit, jotka eivät valmistumisen jälkeen löydä mistään töitä.
IT-alalta valmistunut saa n. 2500 - 2800 eur/kk.
pk-seutu
En mä ainakaan alle 2000 egellä alkaisi tekemään yhtään mitään kun niin paljo maksettiin jo ennen inssiopintojen alkua.
Pääkaupunkiseudulla 2000-2400, muualla Suomessa 2000-2200. Riippuu tietysti oletko ollut yhtään alan oikeissa töissä ja osaatko oikeasti mitään. Tunnen tietoliikenneinsinöörin, joka ei osaa koodata ollenkaan ja tekeekin nykyään koulutustaan vastaamattomia rutiinihommia.