AFS?

Mä waa

Nyt olisi jo mulla korkea aika alkaa hakemaan vaihtariksi ja mietin että onko kellään kokemusta AFS:tä? Risut ja ruusut tänne vaan!

4

552

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • AFS toimii

      Kokemusta on. Ja oikeastaan vain positiivisia.

      Haastattelu ennen valintaa antaa järjestölle oikeasti mielikuvan nuoren motivaatiosta ja kypsyydestä. Itseä kyllä hävetti, kun en siinä jännityksessä yhtäkkiä osannutkaan sanoa, kuka suomen pääministeri oli, mutta ehkä silti yleissivistys oli tarpeeksi suuri? Joka tapauksessa hakusysteemi oli yksinkertainen ja toimi nopeasti.

      Papereita on paljon täytettävä, mutta niin kai se on kaikkien kautta. Perheen sain parin kuukauden päästä hakemuksen jätöstä, joka tosin on aika epätodennäköistä näin yleensä. AFS ottaa oikeasti selvää, sopiiko perheen ja vaihtarin maailmankuvat yksiin, onko samoja harrastuksia ja mielenkiinnonkohteita. AFS:llä on myös perheitä, jotka ovat olleet mukana vuosikausia, jolloin uudella vaihtarilla on paljon helpompaa sopeutua, kun perhe itse on tilanteessa ollut ennenkin. Kannattaakin oikeasti tehdä kirjeistä ja kuvakollaaseista persoonallisia - omillani sain maailman parhaan perheen, johon olen yhteydessä luultavasti aina.

      Orientaatioita on joka lähtöön, niin kotimaassa kuin kohdemaassakin. Meillä oli jatkuvasti kokoontumisia ja juhlia, jotka järjestö järjesti. AFS ei ole kaupallinen järjestö, joten perheet eivät saa rahaa vaihtarista. Silti näissä juhlissa oli lähes tulkoon aina kaikkien vaihtareiden vanhemmat mukana ja nyyttäreihin osallistuttiin ilman muuta.

      Jokainen vaihtari saa oman vastuuhenkilön AFS:n kautta, joka pitää vuoden aikana yhteyttä (toiset enemmän, toiset vähemmän) ja jolle voi valittaa, jos joku esim. oman perheen kanssa menee huonosti. Itselläni oli oman alueen pääjehutkin todella mukavia, joille olisin voinut uskoutua mistä tahansa, jos olisi täytynyt. Kaikista AFS-vapaaehtoisista tuli todellakin sellainen olo, että he välittävät vaihtarista ja siitä, mitä heille kuuluu. Vaikka vapaaehtoisia tietysti aina tarvitaan enemmän ja enemmän, minulla oli aina turvallinen olo ja ihmisiä järjestön puolesta oli lähettyvillä aina.

      Vaikka itselläni kävikin loistava tuuri ja sain mitä mahtavimman, huolehtivan perheen, kaikilla ei tietysti käy yhtä hyvin. Naapurissani asui eräskin poika, joka vaihtoi perhettä vuoden aikana kuusi kertaa. Lopulta hän majoittautui järjestön koordinaattorille, sillä kotiin hän ei halunnut lähteä. Meidän kokemukset vuodesta varmasti olivat erilaiset, mutta kumpikin oli aivan yhtä surullinen kun kotiin oli lähdettävä.

      Risuja en nyt millään keksi. Toki vaihtoon lähteminen on huippukallista, mutta se ei ole vain AFS:n ongelma. Matkat Helsinkiin on hoidettava itse. Menomatkalla oli yksi lenotkoneen vaihto, jonka hoidimme ryhmänä yhdessä, mutta silloin ei ketään ns. vastuuhenkilöä ollut neuvomassa. Ympärillä oli silti parisenkymmentä muutakin suomalaista vaihtaria, lähdössä samaan maahan, joten en kokenut mitään paniikkia, vaikka olin ensimmäistä kertaa lähdöss ulkomaille ja vieläpä lentokoneella.

      En pysty kuin suosittelemaan AFS:ää kaikille. Todella monet vaihtarit ovat oman vuotensa jälkeen siirtyneet vapaahetoisiksi omalle alueelleen, joka ehkä kertoo siitä, kuinka paljon järjestöstä pidetään vaihtareiden keskuudessa. Itse odottelen valmistumista ja vakaata työpaikkaa, jolloin voin ottaa puolestani Suomeen AFS-vaihto-oppilaan. :)

      • Anonyymi00004

        Nyt on tosi myöhästä kommenttia, mutta kuulostaa tosi hyvältä! Oon ite miettinyt AFS vaihtojärjestönä ja vaikka 14 vuotta kulunut uskon, että suurin osa asioista pysynyt samana. Joten missä maassa olit vaihdossa? :)


    • TyttöSuomesta

      Meidän perhe on ollut isäntäperheenä AFS kautta ja kaikki on mennyt lähes täydellisesti! Järjestössä ei mitään valittamista :) Lähden 2013 Jenkkeihin AFS kautta ja kaikki on tähän asti menny tosi hyvin, eli voisin suositella todella lämpimästi!

    • Jepjep

      Itsekin mietin pitkään, mikä järjestö olisi hyvä. Selailtuani paljon erilaisia sivustoja päädyin AFS:ään. AFS vaikuttaa paitsi turvalliselta, myös edulliselta verrattuna moniin muihin. Itse olen lähdössä vaihtoon varmaankin ensi vuonna :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      20
      1334
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1231
    3. 64
      1220
    4. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      108
      1205
    5. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      67
      1039
    6. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      999
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      957
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      182
      923
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      83
      843
    10. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      43
      824
    11. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      791
    12. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      50
      676
    13. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      43
      656
    14. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      58
      653
    15. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      636
    16. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      628
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      87
      608
    18. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      123
      582
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      52
      554
    20. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      544
    Aihe