Youtubetilini poistettiin...

ewwk

Jostain tekijänoikeusfirmoista olivat taas ahneuksissaan lähettäneet varoituksia 4 kpl ja tilini poistettiin. Olenko joutumassa oikeuteen nyt?

3

269

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • selvitys.

      Jos varoitukset tulivat ulkomaiselta yhtiöltä, ei mitään mahdollisuuksia saattaa sinua vastuuseen laillista tietä.

      Jos tulivat kotimaiselta (TTVK, Teosto...), pystyisivät periaatteessa nostamaan kanteen sinua vastaan mutta heidän on mahdotonta saada palvelulta ip-osoitteitasi sillä he eivät ole viranomaisia ja itse jäljittäessään tekevät rikoksen. Poliisi taas ei kiinnostu moisesta.

      Tietysti riippuu myös jakelun määrästä. Jos kyse on muutamasta videosta, tuskin millään taholla riittäisi aikaa/rahaa/mielenkiintoa alkaa perimään muutamaa lanttia joltain randomilta kun samalla aikaa DC:ssä jaetaan tuhansia teoksia sadoille käyttäjille. Mielenkiinto mafioilla kohdistuu suunnilleen tässä järjestyksessä rikkomuksia tekeviin:

      1. Vertaisverkkojen ylläpitäjät
      2. Suuria määriä jakavat, suositut
      3. Satunnaiset jakajat
      4. Lataajat, jotka jakavat ladatessaan
      5. Pelkät lataajat (Mahdollista selvittää vain teoriassa, koska kukaan ulkopuolinen ei voi saada tietoa jostain rapidsharesta lataamastasi tiedostosta)

      Suurin erohan siis youtuben ja piratebayn välillä on, että torrentteja ladatessasi pystyt suoraan näkemään muidenkin lataajien ip-osoitteet. Youtubella ne taas ovat piilossa eikä suomalaisella firmalla ole mitään mahdollisuuksia pyytää jostain Amerikoista ip-osoitteitasi ilman poliisin apua.

      • uTorrent 3.1.2

        Suurin ero Youtuben ja Piratebayn välillä on se, että Youtubesta lataava ei samanaikaisesti jaa mitään. Torrentin lataaja oletusarvoisesti myös jakaa samaa torrenttia, ellei erityisesti estä tätä.


    • laitontako kait?

      Jos laittaa musiikkikappaleita omalle Tuben sivulla on silloin jakaja eli rikos periaatteessa.Tuolla on muuten miljoonia kappaleita jaossa laittomasti periaatteessa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      67
      2297
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      228
      2210
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1498
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      23
      1308
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      21
      1252
    6. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1210
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      124
      1208
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      969
    9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      969
    10. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      77
      922
    Aihe