Mitä tulisi ottaa huomioon juuri synnyttäneen emokissan ruokinnassa?
Muitakin neuvoja ottaisin vastaan tässä tilanteessa...
Emokissan ruokinta jne
2
262
Vastaukset
- nestettä paljon
Emon ravinnontarve kasvaa jo tiineyden aikana, mutta vielä enemmän imetysaikana. Joten parasta olisi ruokkia emoa niin paljon ja usein kuin se haluaa syödä. Penturuoat on silloin hyviä ja niiden energiamäärä on aikuisten ruokaa korkeampi, eli pienempi määrä antaa isomman hyödyn.
Maidon erittymisen kannalta, on hyvä jos ruoka on märkäruokaa ja raakaa lihaa joissa on nestettä paljon. Kuivaruoka ei ole tässäkään kohtaa hyväksi, mutta lisänä sekin menee, kunhan se on laadukasta ja siinä on paljon rasvaa (päälle 20 %).
Hapanmaitotuotteita kannattaa tarjota, koska imettävän emon kalkin tarve on korostunut. Samalla niistä saa sitä tarpeellista nestettä. Eli kermaviiliä, kermaa, piimää, kunhan muistaa että pitää olla hylaa tai laktoositonta.
Kananmunan raa´at keltuaiset on erityisen hyvä ruoka jos emo suostuu niitä syömään. Keltuaisen kissa pystyy hyödyntämään lähes 100% ja se on oikea proteiinipommi.
Multicat monivitamiini on hyväksi emollekin ja yksi hyvä lisäenergian antaja olisi NutriPlus geeli. - kdkhgisesssh
Lue:
http://www.elainlaakari.fi/klinikat/kissaklinikka/hoito-ohjeet/ruokinta/
http://www.clinivet.fi/artikkelit/kissa_artikkelit/artikkeli_18.html
http://www.clinivet.fi/artikkelit/kissa_artikkelit/artikkeli_4.html
http://img.orion.fi/liitteet/201654.pdf
Sullako on tilanne päällä eli kissa on synnyttänyt ja vasta nyt kyselet neuvoja? Oikeesti hei, miten tässä nyt näin on päässyt käymään?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh432947Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta602819- 422313
- 251773
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251679Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa701566- 481556
- 361226
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä771225- 791050