Japaniin menossa

Moikka kaikille

Olemme menossa ensikesänä japaniin kaverini kanssa.
Onko kenelläkään kokemuksia/vinkkejä...myös jos jollain on hinnoista tietoa/kokemuksia otetaan mielellään vastaan.

Teemme kahdenviikon matkan tokyoon. meinaamme ihan hommata lennot ja hotellin ja sitten vaan kierrellä tokyota kaksiviikkoa ja katsella elämänmenoa ja ihmisiä sekä paikkoja.

kiittäen etukäteen vastauksista :)
141493
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Tapani Jussilan kirjoittama "Tokion Passi" kertoo kaiken. Lainaa kirjastosta tai osta kirjakaupasta. Aivan ehdoton ja ajantasalla oleva teos. Suosittelen !!

Äänestä
  • MAHTAVAA! Japaniin! Mun unelma ois päästä Japaniin.. *.* Noh, ainakin japanilaisten käyttäytymiskulttuuri on aivan erilainen (esim. on törkeää istua jalat ristissä ym.) ja siitä kannattaa otta selvää ellei tahdo hdon tahdon loukata ketään.. Ja tietenkin kiitos= arigatou (arigato) anteeksi= gomen [nasai] (nasai silloin kun sanotaan tärkeämmälle ihmiselle tai sillon kun ollaan erittäin pahoillaan. Mut kantsii ottaa vielä selvää muista tärkeistä sanoista.. :D Mut siis, aivan mahtavaa lähteee Japaniin.. Mäkin haluun..^^'

    Äänestä

...kaikille vastauksista :)

Äänestä

Tämän vuotisen Osakan reissun kokemuksella annan seuraavia vinkkejä:

-japanissa ei toimi suomalainen kännykkä lainkaan

-vaihda PALJON käteistä mukaan (varsinkin kahden viikon reissulle), ettei rahapula yllätä. Luottokortit toimivat hyvin harvoissa paikoissa, ja ottoautomaateissa lukee pelkkää japania

-hanki metroa varten jokin useamman päivän 'matkakortti', sillä yksittäisiä metrolippuja myydään ainoastaan automaateista, joissa lukee pelkkää japania (ja liput pitää tietysti ostaa käteisellä). Minä ostin Osakasta "Kansai Pass" nimisen kortin (eri pituisia aikoja olemassa)..pääsi kaikkiin muihin metroihin ja juniin, paitsi JR Linen juniin. Tokiossa on varmaan joitain saman kaltaisia kortteja.

-julkinen liikenne loppuu joka ilta/yö klo 00.00

-taksimatkat maksavat omaisuuksia, älä missään nimessä matkusta taksilla (tämän olen lukenut monesta paikkaa)

-japanilaiset ihmiset TODELLA ystävällisiä ja avuliaita
-Ihana maa, tuli käytyä Osakan lisäksi, Kobessa, Kiotossa ja Narassa; upeita kaupunkeja :)
-Suosittelen lämpimästi matkaa Japaniin!

Äänestä
  • Nokian mallit 7600, 6650 ja 6630 ainakin
    toimivat sielläkin aivan hyvin ainakin
    Soneran ja Radiolinjan korteilla.
    Muista operaattoreista en tiedä.

    Niissä automaateissa saa kyllä valita
    kielen ja suomalaisen kortin kun sinne
    lykkää pitäisi automaattisesti tulla
    kieleksi englanti.

    Äänestä

  • KYLLÄ TOIMII kirjoitti:

    Nokian mallit 7600, 6650 ja 6630 ainakin
    toimivat sielläkin aivan hyvin ainakin
    Soneran ja Radiolinjan korteilla.
    Muista operaattoreista en tiedä.

    Niissä automaateissa saa kyllä valita
    kielen ja suomalaisen kortin kun sinne
    lykkää pitäisi automaattisesti tulla
    kieleksi englanti.

    Matkapuhelimet japanissa toimivat WCDMA-taajuudella joten käyttö vaatii ko. puhelimen. Nimim. Kylla toimii, on listannut tällä hetkellä toimivat Nokian puhelimet japanissa. Verkko on Vodafone K.K Japan.
    Pankkiautomaatit ovat auki 10-19 joten illalla ja yöllä rahaa ei voi nostaa! Jollei ymmärrä naytön kieltä niin kannattaa kysyä vaikka ohikulkijalta apua. Siis mikäli näyttö ei vaihdukkaan englannin kieliseksi.
    "Sumimasen ka hikidashi shitaindesu ka dooshitara ii desu ka? nihongo amari wakarimasen" Anteeksi mutta mitähän minun pitäisi tehdä kun haluan nostaa rahaa. en ymmärrä japania?

    Huomioitavaa on myös verkkovirta, (110v) joten esim. eurooppalaista puhelinta ei voi ladata ilman muuntajaa!

    Äänestä

  • Joo, Japani taitaa olla lähinnä käteismaa, mutta luottokortit kyllä toimivat ainakin suurimmissa tavarataloissa.

    Nostin Visalla Tokiossa rahaa muistaakseni Citybankin (vai olisikohan ollut Citibank?!) automaatista. Nostotapahtumassa ei ollut mitään ongelmia eli ilmeisestikin automaatti toimi englanniksi - minun japanin kielen taitoni, kun ovat aika mitättömät. ;) En valitettavasti ihan tarkkaan muista, koska ko. Tokio-vierailusta on jo pari vuotta aikaa. Ko. pankilla pitäisi muuten kuuleman mukaan olla lisäksi ihan englanninkielinen palvelu konttorin puolellakin.

    Äänestä

  • Yksittäisiä lippuja ostettaessa...

    Tokiossa ennen portteja metrolaiturille mentäessä voi ostaa metrolipun automaatista niin kuin melkein missä tahansa muuallakin. Automaatin lähellä pitäisi lukea paljonko mihinkäkin maksaa. Jos ei saa asiasta selkoa, niin kannattaa ostaa halvin lippu (muistiinpanojeni mukaan n. 120 jeniä). Kun menee portista laiturille, ei kannata unohtaa lippua automaattiin ;) . Päämäärässä ennen ulosmenoportteja on sellaisia automaatteja kuin Fare Compensation tms. (en muista varmaksi nimeä) jotka selvästi viittaavat englanniksi siihen, että maksat erotuksen/hyvityksen automaattiin ja saat sitten lipun, jolla pääset portista ulos. Ts. tunge se olemassa oleva lippu automaattiin, maksa niin paljon kuin automaatti ilmoittaa ja saat ulos uuden lipun, jonka tunget porttiin. Tai toinen keino hankkia apua on mennä porttien vieressä seisovan tyypin luo, sanoa "sumimasen" ja osoitella tyhmänä porttia ja lippua ja selittää englanniksi jotain, että miks tää ei toimi. ;)

    Kortit...

    Asemilla on myös automaatteja, joista voi ostaa kortteja tai automaattien vieressä on luukku, josta virkailijat myyvät kortteja. Jos ostat luukusta, sano "io kaado" (lausutaan just näin) ja anna tasaraha niin ei tarvitse miettiä miten selittää sen hinnan tai jos ikkunassa on liimattu korttien kuvat niin osoita korttia sormella. Kortteja on 1000, 3000 ja 5000 jeniä. Osta esim. 1000:n kortti. Niitä saa aina lisää. Automaatista ostettaessa raha sisään, paina sopivaa painiketta (usein voit valita kortin kuvan) ja saat kortin.

    "io kaado" on siis JRn kortti. Muilla linjoilla (joilla on siis useita eri omistajia) toimii "metero kaado" (lausutaan juuri näin). Ostamisessa on tämänkin kortin osalta sama systeemi.

    Kun käytät korttia portissa ja kortti on vahingossa väärä (JR, kun pitäisi olla se toinen) niin portti ei hyväksy sitä.

    Kortin toiselle puolelle tulee aina leima, että paljonko rahaa on jäljellä. Jos rivin viimeiset numerot ovat esim. 88 niin se tarkoittaa, että jenejä on jäljellä 880. Jos on enää joku mitätön summa jäljellä, esim. 50 jeniä, niin ennen portista sisään menoa etsi automaatti, johon käyvät myös nuo kortit. Tunget kortin sisään, valitset oikean painikkeen, maksat erotuksen ja saat takaisin kortin, joka on nyt tyhjä sekä lipun, jota voit käyttää portissa.

    Eli periaatteessa matkustelu metrolla on aika helppoa. Vaihtelet vaan korttia sen mukaan millä "matkanjärjestäjällä" olet menossa. :)

    Jos jollakin lähiaikoina Japanissa matkustelleella/asuneella on uudempaa tietoa niin korjatkaa vaan näitä mun tekstejä. Muistiinpanot ovat vähän puutteelliset ja muisti samoin. =)

    Äänestä

  • KYLLÄ TOIMII kirjoitti:

    Nokian mallit 7600, 6650 ja 6630 ainakin
    toimivat sielläkin aivan hyvin ainakin
    Soneran ja Radiolinjan korteilla.
    Muista operaattoreista en tiedä.

    Niissä automaateissa saa kyllä valita
    kielen ja suomalaisen kortin kun sinne
    lykkää pitäisi automaattisesti tulla
    kieleksi englanti.

    ...luin, että suomalainen kännykkä ei Japanissa toimisi.

    Omakohtaiset kokemukset ovat, ettei ainakaan Nokian 3510i eikä 3310 toimi Japanissa, liittyminä oli Sonera ja Saunalahti.

    Niissä automaateissa, joita minä tutkin, ei missään lukenut, mistä kielen voisi vaihtaa.

    Äänestä

Olet menossa upeaan, aivan ihanaan maahan. Japanailaiset ihmiset ovat ihastuttavia, rehellisiä ja auttavaisia. Työssäänhän he ovat tunnetusti ahkeria ja tunnollisia. Omalla matkallani erään suuren hotellin johtaja itse kätteli meidät kaikki, toivotti tervetulleeksi ja pyysi lukitsemaan huoneiden ovet, koska hotellissa asuu muitakin kuin japanilaisia! Hän siis henkilökohtaisesti takasi meille japanilaisten rehellisyyden, mutta ei muiden.
Toinen oleellinen asia on kaupungin hintataso, joka on siis todella kallis. Luulisi, että Japanissa on halpaa, mutta tämä ei pidä paikkaansa ainakaan Tokion osalta. Jopa japanilaisten omat eletroniikan tuotteet ovat selvästi kalliimpia siellä kuin meillä Suomessa.
Autot taas ovat vähän halvempia. Mutta varaudu siis maksamaan elämisestä enemmän kuin täällä!

Äänestä

Todellakin olemme menossa ja haluan kiittää kaikki tiedoista/kehuista....ilmeisesti tuli sitten valittua kiva paikka :)

Sain juuri yhdeltä matkatoimistolta tarjouksen joka on seuraavanlainen :
2 viikon matka maksaisi Renaissance hotellissa: Sas tai Lufthansan
lennoilla 2780EUR/henkilö ja Finnairin lennoilla 2835EUR/henkilö.

Hinta sisältää lennot turistiluokassa, majoitus 14 yötä perillä 2-hengen
huoneessa, buffet aamiaisen sekä lippuun tulevat lentokenttäverot.

Ilmeisesti otamme jonkin tuolaisen paketin.

Olette sanoneet että siellä on kallista ja olen myös lukenut että siellä on TODELLA kallista.

Ajattelimme varata rahaa euroissa noin 1600e sille kahdelle viikolle per pää. Mitä luulette riittääkö se jos ei tuhlaile aivan mielettömästi mutta aikoo syödä ja juoda suht asiallisesti ?

Äänestä
  • Itsellä oli kolmen viikon tarpeiksi n. 2000 e ja riitti ihan hyvin.Tokio on kyllä HIEMAN kalliimpi kuin Osakan lähiöt, mut kyl sieltäkin löytyy varmaan ihan kohtuu hintaisia rafloja jos viitsii hakea.

    Äänestä

  • Itse Japanin läpi kolunneena menisin kyllä ehdottomasti Kiotoon. Siellä on eniten vanhaa historiaa ja temppeleitä ja se on jotenkin siistimpi ja selkeämpi kuin Tokio, eikä niin kalliskaan.

    Japani on kallis taikka kohtuullisen hintainen maa, rippuu ihan siitä missä siellä asuu ja syö, miten liikkuu ja mitä siellä tekee.

    Siellä voi myös matkustaa halvalla jos haluaa. Voit ostaa suomesta matkatoimistosta Japan Rail Pass:in, jolla voit matkustaa siellä junalla edullisesti mielin määrin. Niitä myydään eri pituisiksi ajoiksi. Saat Suomesta mukaan "Voiucherin" jonka voit vaihtaa esim. Tokion taikka Osakan asemalla Rail Passiin. Suosittelen! Junat on Japanissa täsmällisiä, hienoja ja nopeita ja ehdottomasti paras tapa liikkua maassa.

    Jos siellä haluaa asua halvalla (ja olette kohtuu nuoria), niin aika lähellä Kioton asemaa on Toji-an guesthouse, joka on kiva ja tosi halpa paikka. Siellä on mies/nais yhteis majoitus huoneita ja myöskin yksityi huoneita ja se on HALPA! Siellä on keittiö ruoan laittoa varten, pesukone pyykkäykseen ja Internet yhteydetkin. Kysykää Kioton aseman Infosta niin saatte osoitteen/kartan.

    Webbi linkki majatalon sivuille:

    www.linkclub.or.jp/~bangkok/tojian_top_e.htm

    Syöminen on halvinta laitakaupungin pikkupaikoissa. Niissä on hyvä ruoka ja se on edullista. Kaikki ruoka ja juomat on japanissa käytännössä turvallisia ja vesijohto vettäkin olen paljon juonut, ilman ongelmia.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minä kirjoitti:

Moikka kaikille

Olemme menossa ensikesänä japaniin kaverini kanssa.
Onko kenelläkään kokemuksia/vinkkejä...myös jos jollain on hinnoista tietoa/kokemuksia otetaan mielellään vastaan.

Teemme kahdenviikon matkan tokyoon. meinaamme ihan hommata lennot ja hotellin ja sitten vaan kierrellä tokyota kaksiviikkoa ja katsella elämänmenoa ja ihmisiä sekä paikkoja.

kiittäen etukäteen vastauksista :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu