Varajäsenen status

kaarloka

Yhdistys on rekisteröity.

Voiko halituksen varajäsen saada jollain tapaa varsinaisen jäsenen statuksen muutoin kuin toimimalla varsinaisen jäsenen tilalla kokouksessa? Voiiko hallitus antaa varajäsenelle täydet varsinaisen jäsenen oikeudet ja vastuut?
Säännöissä ei puhuta mitään ko asiasta.

4

3732

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Rahattomuudenhoit.

      Kyseessä lienee kovin pieni yhdistys. Yhdistyksen kokous periaatteessa valitsee jäsenet hallitukseen ja erikseen varajäsenet. Säännöissä ei yleensä ole näitä asioita kovin tarkasti kirjattu.

      Mikäköhän lienee tarkoituksena, onko kyseessä hallituksen täydentäminen vai varajäsenen arvonnousu? Hallitus ei noin yleisesti ottaen voi myöntää varajäsenelle täyden jäsenen oikeuksia -.tai vastuuta.

      • varajäsen

        Jos säännöissä sanotaan: varajäsenellä on hallituksen kokouksessa puheoikeus, niin onko hänellä myös ehdotusoikeus? esimerkki: varsinainen jäsen ehdottaa menettelyä A ja varajäsen ehdottaa menettelyä B, onko siis kaksi asiaa joista äänestetään?


    • vbnm3

      Käsittäkseni tässä tapauksessa varajäsen voi kyllä ehdottaa mutta varsinaiset hallituksen jäsenet päättävät. Mikäli asia menee äänestykseen varajäsen ei voi osallistua siihen. Mikäli hän on henkilökohtainen varajäsen niin silloin hänellä on "normaali" oikeudet varsinaisen jäsenen ollessa estynyt. Mikäli yhdistyksessä ei ole henkilökohtaisia varajäseniä vain esim. kaksi varajäsentä niin olisi mietinnän paikka pitäisikö sääntöjä muuttaa. Varajäsenelle tulisi automaattisesti täydet oikedet.

    • Nuija

      Hallitus kokonaisuudessaan valitaan yhdistyksen kokouksessa. Hallitus itse ei voi vaikuttaa sen kokoonpanoon. Hyvä käytäntö on, että varajäsen kutsutaan aina hallituksen kokouksiin. Se laajentaa demokratiaa. Jos kaikki varsinaiset jäsenet ovat paikalla, on varajäsenellä puheoikeus, mutta ei äänioikeutta. Kun hallitus tekee päätöspöytäkirjoja, joissa näkyy ainoastaan päätös (vaihtoehtona selostus- tai keskustelupöytäkirja), on aivan sama, kuka asian on ottanut esille.
      Varajäsen saa varsinaisen jäsenen statuksen vain silloin, kun hänen henkilökohtainen varsinainen jäsenensä ei ole paikalla. Jos varajäsen ei ole kenenkään henkilökohtainen varajäsen, hän saa varsinaisen jäsenen statuksen, kun yksikin varsinainen jäsen puuttuu.
      Jos joku varsinainen jäsen vaikkapa kuolee, on varajäsen kauden loppuun varsinaisen jäsenen statuksella. Hallituksella ei ole oikeutta valita uutta varajäsentä, vaan sen tekee yhdistyksen kokous.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2250
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      69
      871
    4. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      22
      852
    5. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      835
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      541
      770
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      80
      687
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe