Virkamiehet edesvastuuseen

Kuka siellä kaupungintalolla ei tee hommiaan?
Joka päivä saamme lukea lehdestä jos jostakin koulusta tai päiväkodista jossa on sisäilmaongelmia, hometta tms.
Kuka ei tee hommiaan? Onko se isännöitsijä vai kuka?
Jonkin virkamiehen töiden laiminlyönneistä yhteistä omaisuuttamme aiotaan purkaa ja kuskata kaatopaikalle! Ensin meinattiin ajaa Honkaharju ja nyt Torkinmäen koulu!
Nostakaas kaupungin tilintarkastajat kissa pöydälle, se on teidän homma!
Etsikää ne laiskat virkamiehet jotka antavat yhteisen omaisuutemme pilaantua!
Kilometritehtaalle tommoset virkamiehet ja heti!
14412
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

se on tuo virkamies semmoonen mies tai nainen,että kun on virkaan valittu ei ihan hevillä potkuja tule.Sempä vuoksi on aika harvinainen ilmiö virkamiehen kiire pois lukien palokuntalaiset

Äänestä

Eihän siellä kukaan hommia tee!
Kuluttavat aikaansa vaan!

Äänestä

Oliskohan koulujen homeisuuteen syy siivoojien siivous tavat.
Siellähän lotrataan veden kanssa joka päivä, kun pesevät lattioita.
Lattiat kostuvat, kun pestessä käytetään moppeja, joita ei ole puristettu tarpeeksi kuiviksi.
Kaiken huippu ovat nämä nykyaikaiset siivouskoneet, jotka pesevät lattiat veden kanssa ja koneen jäljiltä jää selvä märkä vana.
Kyllähän siinä kosteuttaa imeytyy rakenteisiin, kun käytetään tuollaista vesipesua, joka päivä.

Ei ennenvanhaan ollut homeongelmia, kun koulun tiloja ei siivottu niin ahkerasti, kuin nykyään.

Äänestä
  • Meinaakko että siivoojissa on suurin vika?
    Taidat olla työnantaja leiristä, kun oot siivoojia panemassa heti pois niin kuin aina kun hommat menee metsään!
    Kyllä vika on ylempänä. Ei joka koulussa ja päiväkodissa voi vika olla siivoojissa!

    ISÄNNÖITSIJÄ!?!??!?!?!?!?!?

    Äänestä

Miksi ja miten rakennetaan?
Yliopistoissa ja korkeakoluissa opetetaan miten suunnitellaan ja rakennetaan rakennuksia ja työelämässä toteutetaan sitä mitä on opetettu.

Yhteiskunnassa toimii mätä, home koulutuksen saaneet asiantuntijat.
Nämä huippukoulutuksen saaneet mätä, home asiantuntijat yhdistettynä mätä, home poliittisilla päätäjillä saavat aikaiseksi kertakäyttö mätä, home rakennuksia.

Käytännön tiedolla/taidoilla/osaamisella varustettu rakentaja ei rakenna mätä, home taloja vaan sukupolvelta toiselle kestäviä rakenuksia.

Äänestä

Voi voi käykääpä katsomassa TK terveyskeskuksen vuode osastoilla siellä se sädesieni ja home syö työntekiöiltä terveyden, jatkuvia sairaslomia.

Äänestä
  • höpö höpö ja höpö.Jospa tulee aasialaiset hoitsut,,ne ei turhia valita.

    Äänestä

Osaako joku vastata mitä ihmettä tekee kaupungin rakennusvalvonnalla...MITÄ hyötyä on moisesta organisaatiosta?

Äänestä
  • Kokkolan rakennusvalvonnassa on viisi (5) rakennustarkastajaa!
    Missä muussa alle 50 000 asukkaan kaupungissa on näin monta virkamiespelleä nostamassa kovaa liksaa hoitamatta hyvin hommiaan?

    Äänestä

Vanhustenhoitoon ei oo rahaa, mutta kouluja voi kyllä purkaa!!!

Jos Torkinmäen koulu puretaan ja tehdään uusi, niin onko siihen enää varaa palkata opettajia, keittäjiä, siivoojia.......

Äänestä

poliitikot ovat vastuussa tästä

Äänestä

Kyllä Kokkolassa piisaa rahaa!
Kouluja aiotaan purkaa: Isokylä, Torkinmäki.......
Joka sukupolvelle uusi koulu!

Onko nyt varmaa, että jos tehdään uusia kouluja, ettei ne ole homeessa parin vuoden jälkeen!

Pistä Piiparinen ne lusmut teknikot ulos sieltä kaupungintalolta! Pätevämpiä tilalle!

Äänestä

mikä on tilanne kaupungin keskushallinnossa?

Äänestä

Hyvä on tilanne, mitä sää täällä huutelet.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rivimies Jallu kirjoitti:

Kuka siellä kaupungintalolla ei tee hommiaan?
Joka päivä saamme lukea lehdestä jos jostakin koulusta tai päiväkodista jossa on sisäilmaongelmia, hometta tms.
Kuka ei tee hommiaan? Onko se isännöitsijä vai kuka?
Jonkin virkamiehen töiden laiminlyönneistä yhteistä omaisuuttamme aiotaan purkaa ja kuskata kaatopaikalle! Ensin meinattiin ajaa Honkaharju ja nyt Torkinmäen koulu!
Nostakaas kaupungin tilintarkastajat kissa pöydälle, se on teidän homma!
Etsikää ne laiskat virkamiehet jotka antavat yhteisen omaisuutemme pilaantua!
Kilometritehtaalle tommoset virkamiehet ja heti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu