Neuvoja, Kiitos!!

eve

Mulla on 5-6kk vanha suomenajo koira mix. Se on muuten ihana koira, mutta lenkeillä se sekoo täysin. Alku lenkki menee ihan hyvin, mutta loppuvaiheessa tai ihan vain puolivälissä se alkaa hyppiä mua vasten, puree mun käsineitä ja käsiä ja/tai välillä se puree myös narua. Se on sille kuin leikkiä. Mä en tiedä miten siinä tilanteessa mä sitä komentaisin. Olen yrittänyt käyttää peltitölkkiä jossa on kiviä sisässä mutta ei mitään reaktiota. Olen myös laittanut tabascoa vanhaan hihnaan ja se ei sitä enään niin paljoa pure. Mutta nyt en tiedä enää mitä tekisin.

Olisiko kenelläkään mitäänneuvoja?!?

2

191

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höyrypyörykkä

      Tuo on ihan tavallista nuoren koiran perseilyä, jokseenkin kaikki tuossa iässä sitä tekevät. Kait se on tylsää nuoresta koirasta se narunjatkona kulkeminen, paineistuu siinä ja haluaisi jotenkin purkaa energiaansa.

      Korjaat sen kahdella asialla: kielto tehokkaaksi, ja ennakoit koiran tarpeet.

      Kun sillä on se leikkitarve, niin mikset varaisi lenkillä aikaa myös sellaiseen. Pallon heittelyä jossakin tai vetolelun kanssa leikkimistä, sellaista toimintaahan se nuori koira tahtoisi. Tämä leikkiminen ei ala silloin kun koira sitä vaatii, vaan lenkillä riittävän ajoissa, jolloin sinä olet aloitteentekijä.

      Leikin lopettamisessa sitten harjoittelette sitä rauhoittumista. Pistät vaan lelun pois, katselet muualle, muutut tylsäksi, ärähdät jos jatkaa hyppimistä, tarvittaessa tiukka ote lyhyestä taluttimesta ja menoksi. Tai astut taluttimelle ja odotat muualle katsellen, että rauhoittuu vaikka istumaan ja sit palkkaat/lähdet rauhallisesti eteenpäin.

      Riehuvalle koiralle ei pidä suuttua eikä kiljua, vaan olla rauhallinen ja tiukka, eikä reagoida sen metkuihin. Kiellon pitää mennä läpi. Odotat vaan että rauhoittuu, ennenkuin matka jatkuu.

      Leikkihetkiä voi olla parikin kertaa reissun aikana, tuleepahan useammin harjoiteltua sitä rauhoittumistakin. Tärkeä taito. Joka opetellaan, ei se välttämättä heti mene jakeluun, mutta harjoitus tekee mestarin!

    • kikkelitonttu

      sillälailla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      29
      1206
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      995
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      933
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      54
      873
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      771
    6. 65
      748
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      706
    8. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      672
    9. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      668
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      615
    Aihe