Neuvoja, Kiitos!!

eve

Mulla on 5-6kk vanha suomenajo koira mix. Se on muuten ihana koira, mutta lenkeillä se sekoo täysin. Alku lenkki menee ihan hyvin, mutta loppuvaiheessa tai ihan vain puolivälissä se alkaa hyppiä mua vasten, puree mun käsineitä ja käsiä ja/tai välillä se puree myös narua. Se on sille kuin leikkiä. Mä en tiedä miten siinä tilanteessa mä sitä komentaisin. Olen yrittänyt käyttää peltitölkkiä jossa on kiviä sisässä mutta ei mitään reaktiota. Olen myös laittanut tabascoa vanhaan hihnaan ja se ei sitä enään niin paljoa pure. Mutta nyt en tiedä enää mitä tekisin.

Olisiko kenelläkään mitäänneuvoja?!?

2

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • höyrypyörykkä

      Tuo on ihan tavallista nuoren koiran perseilyä, jokseenkin kaikki tuossa iässä sitä tekevät. Kait se on tylsää nuoresta koirasta se narunjatkona kulkeminen, paineistuu siinä ja haluaisi jotenkin purkaa energiaansa.

      Korjaat sen kahdella asialla: kielto tehokkaaksi, ja ennakoit koiran tarpeet.

      Kun sillä on se leikkitarve, niin mikset varaisi lenkillä aikaa myös sellaiseen. Pallon heittelyä jossakin tai vetolelun kanssa leikkimistä, sellaista toimintaahan se nuori koira tahtoisi. Tämä leikkiminen ei ala silloin kun koira sitä vaatii, vaan lenkillä riittävän ajoissa, jolloin sinä olet aloitteentekijä.

      Leikin lopettamisessa sitten harjoittelette sitä rauhoittumista. Pistät vaan lelun pois, katselet muualle, muutut tylsäksi, ärähdät jos jatkaa hyppimistä, tarvittaessa tiukka ote lyhyestä taluttimesta ja menoksi. Tai astut taluttimelle ja odotat muualle katsellen, että rauhoittuu vaikka istumaan ja sit palkkaat/lähdet rauhallisesti eteenpäin.

      Riehuvalle koiralle ei pidä suuttua eikä kiljua, vaan olla rauhallinen ja tiukka, eikä reagoida sen metkuihin. Kiellon pitää mennä läpi. Odotat vaan että rauhoittuu, ennenkuin matka jatkuu.

      Leikkihetkiä voi olla parikin kertaa reissun aikana, tuleepahan useammin harjoiteltua sitä rauhoittumistakin. Tärkeä taito. Joka opetellaan, ei se välttämättä heti mene jakeluun, mutta harjoitus tekee mestarin!

    • kikkelitonttu

      sillälailla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      34
      7077
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      114
      3845
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3796
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1991
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      56
      1906
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1880
    7. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      41
      1482
    8. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      78
      1283
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      31
      1254
    10. Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille

      Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https
      Maailman menoa
      6
      1186
    Aihe