Jos joku on hankkimassa kesämökkiä, niin kannattaa miettiä seuraavia asioita.
Sähköistetty kesämökki tulee kalliiksi. On järkevämpää hankkia mökki, johon voi hankkia aurinkokennot, sillä ajan kuluessa niiden teho on parantunut huomattavasti ja edelleen paranee koko ajan.
Samoin itse hankkisin mökin, johon ei ole pakollisia jätehuoltojärjestelmiä. Oma kaivo vaatii kalliin jätehuoltojärjestelmän.
Nykyisin on myynnissä hyviä vedensuodattimia, joilla saa puhtaan veden vaikka järvestä, joten kaivoa ei välttämättä tarvita.
Mökki, joka on sähköistämätön ja ilman vesijohtoja, tulee todella edulliseksi. Veden tulon voi järjestää muullakin tavoin, vaikka tehokkaalla pumpulla. Puusee tai sitten egologinen wc ovat hyviä vaihtoehtoja vesijohdottomille mökeille.
Käsittämätöntä, kuinka ihmiset haluavat kalliin, sähköistetyn kesämökin. Sellaisen kulut nousevat pilviin, vaikka siellä ei paljon edes oleilisikaan.
Unelmamökki
45
2669
Vastaukset
- - vilpertti -
"Käsittämätöntä, kuinka ihmiset haluavat kalliin, sähköistetyn kesämökin"
Meillä on vaatimaton kesämökki, joka on sähköistetty. Sähkökulut kokonaisuudessaan on n. 350e/vuosi. Onko se sitten kallista vs. mukavuus, jonka sähkö antaa ? Toki ilman sähköä pärjää; pärjäsimme vuoteen 1993 asti, jolloin
sähköt asennettiin. Aurinkokenno akkusysteemi piisaa valoille, radiolle tms, mutta lämmitys, sapuskanteko, ruoan säilytys on järjestettävä jotenkin muuten.
Jos valittavana on sähköistetty ja sähköistämätön mökki, niin tuskimpa tarvitsee juuri miettiä, kumpi on käytännöllisempi valinta. Mutta jos kaipaa yksinkertaisuutta, niin ilman sähköjä kyllä pärjää. - Takaisku
Milläs energialla se TEHOKAS pumppu toimii?
- ..--..
Käsikäyttöisellä tietenkin ;)
- mk
Polrromoottori pumppu pumppaa 7000 litraa tunnissa ja on tehokas koska itsellä sellianen ennen kuin mökille sähköt tuli ja sitä ennen laiturillä käsipummppu ja hyvää treeniä käsäisin. Kun mäkille sähköt tuli niin käyttöaiaka piteni ja ja on mukavampaa sýksyisin olla kun ei tartte kokoajan takkaa lämmitää ja päivisin kun on ulkona puuhastelua niin sähkäpetterit pitävät mökin lämpimänä ja sitten kun on saunottu niin takkaan tuli ja grillaamaan jos ulkona ei tarkene. Jääkääppi on tarkein mikä sähkön tulon myötä mökille tulee ja sitä ennen piti mirttiä mitä ruokaa ostaa ettei heti pilaannu.
- ostan keväällä
Tottakai käsikäyttöinen vesipumppu. Toki voi hankkia agrikaattorin, mutta se on jo kalliimpi vaihtoehto.
Naapuri laittoi aurinkokennot parilla tonnilla. Takuu 15 vuotta ja kaikki toimii, mitä tarvitsee. Tietenkin valitsen edullisemman vaihtoehdon eli aurinkokennot.
Jokainen taaplaa tyylilllään, mutta ainakaan itse en halua samanlaista asumista kuin kaupunkiasunnossa, joten luonnonläheinen kesämökki on mieleeni, jonne en halua sähköjä koskaan. - Viisastuin!
Halvin on pelkkä tontti korvessa ilman lähinaapureita / kyttiä. Useissa kunnissa kun tontista ei mene yhtään veroa.
Sitten suurin teli asuntovaunu (ovat halpoja kun veturit maksaa maltaita ja pa kallista) ja ulkohuusi, kaivo ja sauna siirtolavan päälle. Aurinkopaneeli TVtä varten ja generaattori pesukoneelle. Valot ym kaasulla.
Kaikki tietysti ilman kalliita rak lupia! Laillisesti.
Siinä asuu paremmin kuin joku hikisessä ja pimeassä hirsimökissä :) Toteutan itse heti kun saan rahani pois luxus-varustetusta huvilastani jonka menot ovat nyt reilusti yli omakotitalon 7kk/kesä asumisella. - Kaivo ei vaadi mitää
.
Pelkkä vesikaivo ei vaadi mitään jätejärjestelmiä, ainoastaan sitten vasta kun systeemiin on lisätty putkia ja koneistoja
. - etsin sellaista
Keskellä luontoa, järven rannalla vaatimaton mökki ilman lähinaapureita ja turhia luxus-mukavuuksia tuo parasta mielenrauhaa.
Mikään ei ole mukavampaa kuin rauhallinen luonto ympärillä, jossa voi ladata akkunsa aina välillä.
Se on todellista luxusta ja siitä voi jopa vähän maksaakin jos onnistuu löytämään sellaisen paikan, mitä ei ole pilattu liioilla mukavuuksilla!- Rakentaja 2012.
käviskö keskellä järveä ( Pihlajavesi ) Valmistuu kesä 2012
- mökki omaan tapaan
Joka hankkii kesämökin tekee sen siksi että rahoillaan saa vapaa-ajanviettopaikan. Vastinetta rahalle siis.
Mökin sijainti, koko ja varustetaso riippuvat täysin henkilön tai perheen omista mieltymyksistään ja budjetista. Sivullisen viisastelut että sähkö tai joku muu tulee kalliiksi on kyseisen sivullisen oma valinta ja mielipide eikä päde muille. Jokaisella on omat valinnat. Turha täällä on viisastella muiden puolesta. Omia ratkaisujaan on kyllä hyvä esitellä. - onni yksillä
Jos on ostanut kesäasunnon jossa on kovat kulut, niin varmasti ärsyttää toisten halvempi tapa viettää aikaa kesämökissään.
Itse aion nauttia kesämökin tuomasta rauhasta halvemmalla ja rahaa säästyy moneen muuhun mukavaan vielä. Vaikkapa matkusteluun tai mitä kukin haluaa vaihtelun vuoksi. - PERSUM
Mökkikulut meillä per/vuosi.kesäkäyttö 6kk.
-tiemaksu 50euroa,-sähkö n.250euroa-kiinteistövero n.150euroa,-ekomaksu 12euroa. Nuohous 50 euroa/3vuoden välein.
mökillä sähkölämmitys ilmalämpöpumppu jolla viilennetään kesäkuumalla,säästää sähköä meillä,ennen oli kulutus n.1500kw nyt on n.950kw.
elikkä säästöä 1/3 osa.
BENSA ON SUURIN KULUERÄ MÖKKEILYSSÄ,EI KANNATA HANKKIA MÖKKIÄ KOVIN KAUKAA ASUMISPAIKASTA.
KYLLÄ VESIPUMPPU KANNATTAA HANKKIA SÄHKÖLLÄ TOIMIVA ON KÄTEVÄ KASTELUSSA YMS. - Olenko uusavuton
Sähköistetyltä mökiltäni kirjoittelen nyt tätäkin viesstä, en voisi kuvitellä nauttivani mökkeilystä jssa pitää aina miettiä mitä siellä voi tehdä, jos aurinkopaneelin tuottama virta riittää nippa nappa valoihin ja agregaatin pärinä ei ainakaan tuo viityisyyttä.
Ja ihan duunarin tuloilla tämä mökki on hankittu ja ylläpidetty.kohta kolmekymmentä vuotta. Oma asunto on tietysto hankittu kaupungista jo ennen mökkiä. - Ikä painaa päälle
Äidin mökki laitetaan myyntiin tänä, tai ensi keväänä ja on 2008 rakennettu talviasuttava sähköistetty kahdella sisävessalla. Vessan pöntöt umpisäiliöön ja harmaat vedet suodatuskenttään. Mun mielestä aivan 100% systeemi ja hieno mökki. Vanhemmat asustelee siellä paljon ja sähkökulu 85m2 mökissä sähköllä vastuksen valussa noin 500 eur vuodessa kaikkiaan. Sauna puilla ja takka tosi tehokas tiileri keskellä mökkiä. Jääkaappi on aina päällä ja LTO-IV. Siinä nähdään miten pienellä kulutuksella sähkölläkin päästään! Olen vakuuttunut, että mökki menee kaupan äkkiä ja on tosi siisti siis uudenveroinen! Mukana on vielä iso ulkorakennus kahdella 3x3m ovella, että sopii auratraktorikin sisään. Lisäksi vielä tynnyrisauna aivan rannassa. Mökki noin 30 metriä rannasta-oikeasti kyllä vähän lähempänä. Kuka sanoisi ei tällaiselle paketile?
- Murr
Paljonko verokarhu haluaa?
- älä ihmeessä
älä heitä niitä vessanpyttyjä umpisäiliöön jos ne on vielä kunnossa. Jollekin voisi olla käyttöä niille, joten laita mieluummin kierrätykseen.
- luonnollinen valinta
En ostaisi! Ostaisin mökin ilman sähköä ehdottomasti. Tai sitten tontin, johon voisin itse suunnitella millaiseksi sen haluan. En ainakaan sellaista, johon pitäisi laittaa jätevesijärjestelmä tai maksaa hurjat kulut sähköstä.
Jokainen päättäköön, mitä haluaa ja mistä on valmis maksamaan. Jos haluaa kaksi kaupunkiasuntoa ja heti mökille saavuttuaan alkaa tehdä niska limassa töitä, niin se on hänen oikeutensa.
Itse haluan mökin, josta voi mennä vaikka heti kalastamaan ja jossa ei ruohonleikkuria juurikaan tarvita.
En tarvitse paikkaa, josta voin ylpeillen kertoa omistavani sellaisen. Minulle on tärkeämpää paikan rauha, jonne voin mennä kaupungin melusta hakemaan voimavaroja.- mk
Itse taas tykkään kun mökillä on jotain puuhaa ja vanhemmillani mökki 20v ilman sähkö ja hyvin päjättiin mutta kun sahköt tuli -90 luvun puolivälissä niin käyntiaika piteni ja alkaa jo malis-huhtukuussa riippuen miten kevät etenee. Kunnollä mökillä pääsee oleilemaan kun järveatä jäät lähtee koska saunavedet pumpataan järvetä saunan nurkalle tynnyriin että silleen. Sopivan alkeellinen mökki sopii sellaiselle joka tykkää puuhailla mökillä kaiken laista että silleen. Olen ollut näissä huippuvarustelluissa mäkeillä ja siellä ei yleensä ole mitäänb tekemistä ja pitää olla joku golf kenttä lähellä että saa ajan kulumaan tai jotkut istuu baarissa aamusta iltaan.
- Huru-ukko?
"Oma kaivo vaatii kalliin jätehuoltojärjestelmän."
Miksi vaatii?
Ei kaivo mitään vaadi, se miten kaivon vettä käyttää on taas ihan eriasia. Kaivosta saat veden saunaan kantaa ja saunaan ei tarvit mitään muuta kuin sauna kaivon siis sen saman minkä tarvitsee vaikka kannat veden järvestä.
kaikenlaista sitä kuuleekin. - puhdasta vettä
Ei kukaan ole väittänytkään, että oma kaivo vaatii jätevesijärjestelmän. Mutta kaivon kaivaminen on jo melkoinen investointi. Järvestä saa pesuvedet hyvin aivan käsipumpullakin ja vedensuodattimilla puhdasta vettä, jos ei halua kantaa sitä muualta.
Meillä on erinomainen vedensuodatin, sillä emme luota kaupungin vesijohtoveteen, jossa on ilmennyt kummallista limaisuutta. Toimii hyvin. Siinä on pestävä vedensuodatin, joten niitäkään ei tarvitse ostaa erikseen.- Juuei-
"Samoin itse hankkisin mökin, johon ei ole pakollisia jätehuoltojärjestelmiä. Oma kaivo vaatii kalliin jätehuoltojärjestelmän."
Väittipä hyvinkin.
- halonhakkuu
kaipaan jotain muuta vapaa-aikana kuin normiasuminen...
itse olen ihastunut karunpuoleiseen ulkosaaristoelämään.
mukavuuksina puucee,aurinkosähköt & kaasu, wallas, puukias sekä tuotava makeavesi.
ja aina ei voi ihan varmasti tietää mökkimatkan kelistäkään...
edes lääkäriinkään kun ei aina voi tarvittaessa lähteä!
haasteista huolimatta en enää vaihtaisi enää takaisin kakkoskoti -tyyppiseen ratkaisuun.
toki nämä ovat makuasioita ja ymmärrän hyvin niitä jotka eivät viihdy alkeellisissa oloissa paria päivää pidempään. - pärjäämistaitoa
Monet ovat vieraantuneet todellisesta, nautintoa tuovasta elämästä. Pitää olla kaksi asuntoa kaikkine mukavuuksineen. Itse en kaipaa kaupunkiasumisen lisäksi vielä kesäasunnollakin puurtamista. En kutsu sinne vieraita kuin harvoin, sillä haluan nauttia omasta rauhasta luonnon keskellä.
Omasta puolestani en ymmärrä heitä, joilla on oltava kaikkialla kaikki mukavuudet ympärillään. Tosi pitkästyttävää elämää tuollainen ainakin omalle kohdalleni.
Jos ihmiset eivät koskaan elä luonnon lähellä ilman mukavuuksia, niin mitenkäs sitä sitten pärjäillään jos tapahtuu luonnonkatastroffi? Ei ole mitään kokemusta siitä, millä tavalla voisi tulla toimeen ilman mukavuuksia.
Tämä ei ole mitään ennustelua, mutta onhan se jo nähty, miten myrskyt ovat esim. lisääntyneet ja voimistuneet. - Ilmaiseksi ei anneta
Ihan kivaahan se luonnollinen ja alkeellinen elämä on siihen asti kun mökki pitää myydää. Hyvä kun katsojia riittää edes yhden käden laskettavin sormin. Välittäjältä kysytään onko sähkö, onko kaivo, onko takka, onko talviasuttava (vaikka ei käytäisi), onhan hiekkaranta, eihän ole naapureita lähellä, onhan kauppa lähellä, jne.
Omaa mökkiämme myytiin kaksi kesää. Kaikki palvelut omaava taajama on vain 15 km päässä, sähkö mökillä, vesi järvestä (suodatettu), juomavesi naapurin kaivosta, omaa rantaa sata metriä, iso tontti, erillinen sauna, naapurit vain toisella puolella, rauhallista kuin herrankukkarossa. Kaikki hyvässä kunnossa.
Kysyjiä muutama, ei tullut kauppoja kun ei ollut omaa kaivoa, ei ollut sähkölämmitystä ja liian pieni järvi (1000ha). Venäläisille ei kelpaa kuin luksusolosuhteet ja suomalaiset maksavat siitä korpitönöstä 20000€ ja sähköistetystä vaikka mitä, jos on Saimaan tai Päijänteen rannalla.
Ei myyty vaan päätettiin tehdä mökistä luksus mökki.- just,,,
Niin jos hintapyynti ei ole kohdallaan, kauppoja ei synny.
Välittäjä haluaa mahdollisimman korkean hinnan, josta
palkkio muodostuu.
Lisänä etäisyydet suurista asutuskeskuskista (potiettaaliset ostajat)
Mökkimatka ei saa kestää puoltapäivää. - Ilmaiseksi ei anneta
just,,, kirjoitti:
Niin jos hintapyynti ei ole kohdallaan, kauppoja ei synny.
Välittäjä haluaa mahdollisimman korkean hinnan, josta
palkkio muodostuu.
Lisänä etäisyydet suurista asutuskeskuskista (potiettaaliset ostajat)
Mökkimatka ei saa kestää puoltapäivää.Välittäjä laittoi hintapyynnön (pyynti on kaloja varten), joka on ihan linjassa lähialueiden mukaan. Ei edes tarjousta tullut. Eipä tuo välittäjä mitään tehnytkään asian eteen, istui toimistossaan, josta antoi ajo-ohjeen.
Muutama iso kaupunki on alta 60 km:n päässä. Eikä mökkimatka Hesastakaan kestä kuin 3 tuntia. - hirsisauna
Joillekin luksusmökin perusvarustuksiin kuuluvat lasiset terassinportaat ledvaloilla ja saunan baari myöskin ledvaloilla ryyditettynä. No tämä nyt on jo aika kaukana "oikeasta" mökkeilystä, mutta makuja on niin monia. Ja usein tuo osaamattomuus panee vaatimaan kaikenlaista, ettei vaan itse joudu mitään tekemään. Onneksi on vielä sinun ja minunlaisia joilla ei ole peukalo keskellä kämmentä tai mikä vielä pahempaa että se olisi kyynärpäässä, kuten monilla nykyisin on.
- elämme 2000 lukua
Kyllä kesämökillä pitää olla sähköt eikä näitä aurinkokennoja eikä polttomoottoripumppuja. Meidän mökillä ei saa kuulua kuin linnunlaulu. Kokemusta noista kennoista eli kun sähköä tarvitsee niin eipä sitä sitten olekkaan. Sähkällä saa valaistuksen, lämmityksen, paineveden minne vaan, valvonnan, jne jne....ei kukaan nykyään oikeasti pärjää ilman sähköä...pärjää jotkut mutta he ovat oppineet elämään niin. Meidän perhe ei pärjää ilman sähköä ja viime kesänä myrskyn jälkeen oli hirveät 3 pv kun ei ollut sähköä...joutuio kantamaan veden ranrasaunaan ja paljuun menee liki 200 sankkoa vettä.
- mk
Olisit ostanut pumpun sitä varten ja meidän mökillä ei ole koskaan kannettu vett vaan aina pumpattu eli ennensähköä käsipumppu, polttomoottripumppu ja nyt sähköpummppu.
- inju
Kyllä pärjää ilman sähköä erinomaisesti. On vain kysymys asenteista ja laiskuudesta.
Mökkiläiset, joilla ei ole sähköä ja muita turhia mukavuuksia voivat ylpeillä sillä, kuinka osaavat elää luonnonehdoilla ja vieläpä nauttia sellaisesta elämästä, jossa ei tosiaankaan kuulu muuta kuin luonnonäänet ja tyyni rauha ympärillä. - sdsa
Samaa mieltä kuin inju että ilman sähköä pärjää. Omasta mielestäni pärjää paljon paremminkin ja mökkeily on silloin mielekkäämpää. Toisaalta ymmärrän myös jos joku haluaa sähköt ja kaikki mukavuudet mökille, siitä vaan ei se minulta ole pois. Meillä on uusi mökkirakennus rakenteilla ja sinne ei todellakaan tule sähköjä tai vettä, aurinkopaneelijärjestelmä ehkä joskus.
- 230V
Siinä on sitkeä sissi joka tänä päivänä rakentaa mökin itse ilman sähköä. Kyllä olis itku tullut itselläni kun 32mm reikiä hirsiin olisi pitänyt tehdä käsiveivillä. Tai käsisahalla madaltaa 5 tuuman hirttä. huh huh
- nottajottatämmösöö
Höpsistä höö. Mökkini on pieni ja vaatimaton, mutta onneksi on patterit. 5kw edestä lämmittimiä katossa niin saa mökin nopeasti lämpimäksi ja talviaikaan niillä on mukava pitää lämmöt viikollakin niin on hyvä taas seuraavaksi viikonlopuksi mennä.
Ja viihtyypähän rouvakin, kun on telkkarit ja netit. Saan itse sitten rauhassa puuhata pihalla. - mökkiläineneiueee
Sähkö on mut vesi ei tuu hanasta se kannetaan ja huussi on vedenpuhdistustableteilla saa hyvin veden puhtaaks jos epäilyttää (partiovarusteesta parhainta)
- ei niin kallis
Aurinkopaneleilla ei nyt kummoisia sähköistyksiä tehdä, lähinnä valaistus ja ehkä telkkari kesällä. Jääkaapi kaasulla samoin, liesi ja sitten agrekaatti säkölaitteita varten.
Appivanhemilla on mökillä tuollainen systeemi. Ovat mökillä lähes joka viikonloppu. Kesällä voi pärjätä pelkästään aurinko paneeleilla, mutta syksyllä jo joutuu pitämään agrekaattia käynnissä ja lataamaan sillä akkuja. Jos laskee vaikka niin että käyttää 10 litraa bensaa 20 viikonlopun aikana, niin se maksaa yli 300€, joka vastaa jo hyvinkin sähkön perusmaksuja mökillä. Perusmaksut on kunnasta riipuen jotain 100-400€ vuodessa.
Kaasukin on sähköä kalliimpaa, lisäksi kaasupullot ja bensakanisterit pitää roudata mökille, ei sekään niin hauskaa ole.
Kiinteä sähkö tuo aika suuria etuja. Saa kunnolliset valaistukset, voi laittaa peruslämmön tai jäätymisen esto lämmityksiä, murtohälytin pysyy sähköissä, voi pitää jääkaappia ja pakastinta aina päällä, eikä tarvi kantaa kaikkia peruselintarvikkeita aina mukanaan yms. Eikä tarvi illalla kuunnella agregaatin päkätystä.
Jos mökille on kohtuu kustannuksilla saatavissa sähkö, niin kannattaa laittaa. Panelit ja tuulimyllyt välttää paikassa, jonne sähköä ei saa.
Ei sähkö niin kallis ole, varsinkaan kun huomioi mitä nuo "ilmaiset" järjestämät ja niiden käyttö tulee maksamaan. - Lapinneito91_
Mulla on pieni viihtyisä mökki lapissa. Käyttöaika ympärivuoden. Kyllä se kamina lämpenee talvellakin!! Vesi kaivosta käsin, myös talvella. Myös saunaan vesi tulee kaivosta talvellakin. Kaasulla lamppu katossa ja kasuhella. Kustannuksia vain polttopuut, nekin kerätään itse metsästä kun ostetaan ensin muutaman euron lupa siihen. Sitten bensakulut kun ajaa 60km päähän ja talvisin kelkalla siitä mistä autolla ei enää pääse (10km). Kala tulee järvestä ja liha metsästämällä. Ah, nautin mökkeilystä
- 20 11
jos ei ole rahaa varustelutasoon, ei ole rahaa. Ei sitä tarvitse selitellä
- Lapinneito91_
Itse en kyllä selittele. En minä kaipaa mökiltä luxusta. Minusta mökille mennään luonnonhelmaan, eräkämpälle ja nautitaan siellä olosta. Ei minulla ole varaakaan kyllä omakotitalon tasoisiin mökkeihin, olenhan sentään opiskelija vasta, mutta ei ole kyllä kiinnostustakaan.
- en kyllä selittele
Sitten se tyhmä kysymys : Miten esim. sähköt (jääkaappi, peruslämpö tms) estää nauttimasta eräkämpästä luonnon helmassa jne?
Miten kaasuhella/ -lamppu eroaa sähköhellasta/-lampusta? What's the point? Koskaan oikein päässyt perille miksi sähkö on suuri mörkä mökillä kun se joka tapauksessa korvataan tavalla tai toisella lopputuloksen ollessa sama? - sähköö
"Aurinkopaneleilla ei nyt kummoisia sähköistyksiä tehdä, lähinnä valaistus ja ehkä telkkari kesällä. Jääkaapi kaasulla samoin, liesi ja sitten agrekaatti säkölaitteita varten.
Appivanhemilla on mökillä tuollainen systeemi. Ovat mökillä lähes joka viikonloppu. Kesällä voi pärjätä pelkästään aurinko paneeleilla, mutta syksyllä jo joutuu pitämään agrekaattia käynnissä ja lataamaan sillä akkuja. Jos laskee vaikka niin että käyttää 10 litraa bensaa 20 viikonlopun aikana, niin se maksaa yli 300€, joka vastaa jo hyvinkin sähkön perusmaksuja mökillä. Perusmaksut on kunnasta riipuen jotain 100-400€ vuodessa."
Tässä taas oikein hienosti perusteltu väite kunnon suoli24 tyyliin. Sinähän tässä ainoastaan kerroit, että appivanhempiesi aurinkosysteemi on heidän käyttöönsä nähden rankasti alimitoitettu. Päätteletkö myös niin, että jos appivanhempasi ostaa kulkuvälineekseen mopoauton ja jonkun aikaa sitä käytettyään toteavat sen heidän tarpeisiinsa riittämättömäksi, niin se tarkoittaa sitä, että kaikki autot ovat heidän tarpeisiin nähden riittämättömiä.
Aurinkopaneeleilla saa ihan niin kattavan sähköistyksen kun vain haluaa. Kaikkihan riippuu siitä kuinka paljon paneeleita ja akkuja hommaa ja säätimet, invertterit, johdotukset ym niiden mukaan. Aurinkopaneelien hinnat ovat viimeaikoina tulleet rytinällä alas. Tällä hetkellä paneeleita saa jo alle maagisen euro/watti rajan. Mökille sähköliittymä maksaa helpostikin yli kymppitonnin, alle viidellätonnilla tuskin saa liittymää mihinkään. Viidellä tonnilla saa sen sijaan sellaisen aurinkosähköjärjestelmän, että sillä pyöritetään jo vaikka mitä sähköhärpäkkeitä. - Riku
Täällä sähköistetty mökki paljulla... vuokraa edullisesti. Matkaa 1h hki tai tku.
https://www.dropbox.com/sh/1tkrm5o2ony3ekp/wv0tjQncub/Mökki - ei sentään
Ainakin meillä mökin käyttö jäisi ilman sähköä kutakuinkin kolmeen kesäkuukauteen.
Aika turhalta tuollainen mökin vajaakäyttö tuntuisi. Miksi edes hommata vapaa-ajan asunto, jota ei voi käyttää kuin kesällä? Todella vieras ajatus..
Toisaalta, en ihan sisäistä pelkkää talvimökkiäkään, joita on tunturien kupeet täynnä. Matkaa mökille pahimmillaan yli 1000 km ja käyttöä ehkä 2 viikkoa vuodessa. Eipä vähempää voisi...
Ei aurinkokennoilla talvella mitään tee. Vaikka olisi aurinkoa, niin lumeenhan ne peittyvät. Niiden avulla ei pidetä mökissä edes peruslämpöä. - mökkiläiset
niin eihän pumput puhdistamot ym tarvii sähköä ja aurinkokennot on varmaan ilmaisia varsinkin tuon koko luokan mihin niitä tässä tapauksessa tarvittaisiin ,millä aika välillä,itsellä lapissa mökki ja huomannut että säästöt syntyy korvien välissä.joten olipa ajatuksi ja ideoita
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1195457
- 715178
- 924208
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.753650Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv603278- 432851
- 152317
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️572020- 421872
Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.381713