töitä australiasta

skyscraper

hei,
olen ajatellut kouluttautua 2-3 duunari työhön täällä suomessa ja tämän jälkeen mennä australiaan tilapäisellä työviisumilla hommiin.
jos pidän australian menosta voi olla että jään sinne.

joten millaisen alan ammattilaisista australiasta on pulaa?
myös laittakaa kokemuksia työnteosta australiasta hyviä ja huonoja.

ps. menisin turistina käymään mutta ei ole rahaa.

4

717

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jorma85

      Terve!

      En osaa ite sanoo mistä duunareista on pulaa auseissa tällä hetkellä. Kävin ite auseissa 2007 Work and Holiday companyn kautta. Homma makso ehkä vähän enemmä kun olis ite varannu lennot, viisumit sun muut säädöt, mutta ne jeesas duunin ettimisessä ja sain ekan kuukauden aikana 4-5 työtarjousta. Duunit ei ollu mitää insinöörin hommia mutta saipahan ainaki rahaa nii että oli varaa olla ja matkustella. Suomalaisilla oli ainaki vielä sillon hyvä maine joten eiköhän sieltä hommia löydy. Jos yhtään kiinnostaa niin tässä on linkki mistä löytyy vähä lisää infoa: http://www.statravel.fi/index.php/tuotteet/working-holiday/

    • 4ussilainen

      Minusta täällä tarvitaan rakennusalan ihmisiä hyvinkin paljon. Kirvesmies, muurari ja muita sen alan hommia.

    • mining man

      insinööreistä täällä on pulaa, kaivoksilla rikastuu aika helposti kun muut lapioi :D

    • Rekkakuski vm 76

      Mutta hiton vaikeaa on saada se työpaikka Aussilasta.
      Olen itse meinaan koettanut kohta 2 vuotta metsästää työpaikkaa joka olisi edes lähellä omaa alaani ja koulutustani mutta ei ole tullut kuin 2klp kieltävää vastauksia sähköpostiin.Niissäkin ilmoitettiin että he palkkaavat ainoastaan Aussilan kansalaisia.
      Itselläni on 14vuoden kokemus yhdistelmä-ajoneuvon kuljettajan työstä,Raskaan kaluston mekaanikon pätevyys sekä omana huvina kohta 7vuotta tehtynä viikonloppuisitn ja lomillla autojen tuunauksia sekä korjauksia.
      Nämä eivät ole olleet heikäläisille vielä riittävästi.:(
      Edelleen silti selailen työpaikka-ilomituksia sieltäpäin ja lähettelen hakemuksia(2v:n aikana lähetetty jo suunnilleen 50hakemusta eri firmoihin).

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylläpä on nautinnollista taas tämä palstan vassari valitus!

      Lähes jokainen avaus on vassareiden kitinää ja valitusta. Eikö se tarkoitakin, että silloin asiat menee maassamme parem
      Maailman menoa
      30
      2592
    2. Yksi kuoli nokkakolarissa

      Asiasta YLEn verkkosivuilla uutinen klo 23.02. Oliko itsemurha?
      Oulainen
      11
      1272
    3. Helvetistä ei ole paluuta

      Kun ihminen laskeutuu kuolleiden maailmaan, kauhujen valtakuntaan ja tuonelan ovet sulkeutuu kiinni, se on karu tunne ku
      Idän uskonnot
      333
      1002
    4. Mikä on kaivattusi ammatti

      entäpä sinun? 💶
      Ikävä
      45
      892
    5. Terveisiä vanhemmalle

      J-miehelle. Ehkä nähdään vielä 😉
      Ikävä
      45
      854
    6. Järjetön Topi-ilta

      Lisää tappiota konkurssipesälle. Miten voi olla mahdollidta , että annetaan järjestää tämä. Sorsakoski pyörii haudassaan
      Ähtäri
      20
      829
    7. Miksi nainen nukut huonosti

      Onko sulla jotakin huolia, vai jotakin miestäkö mietit? Vai tunnemaailmassako velloo? Ajatteletko koskaan minua? Paljo
      Ikävä
      61
      754
    8. Niin siinä Kävi

      Ettemme koskaan saaneet toisiamme
      Ikävä
      44
      730
    9. Halutaan toisiamme

      Mutta se on Salaisuus❤️
      Intohimo
      44
      726
    10. Jos olisit kaivattusi

      Kanssa kahdestaan samassa tilassa niin miten kävisi
      Ikävä
      46
      656
    Aihe