Mahtava tunne valtaa mielen kun saa viedä esim. lennokasta foxia. Ikä, kolotukset, arkiset asiat katoavat. Saa tuntea daamin kosketuksen. Askeleet sulautuvat yhdeksi. Voi tuntea daamin vetovoiman, imun askelissa. Korvat kuulevat musiikin mahtavuuden, orkesterin taidonnäytteen.
En heti keksi vastaavaa apteekin lääkettä, piristettä, mielialalääkettä liioin. Menkää tanssimaan, nauttikaa täysillä elämän iloista!
En heti keksi vastaavaa apteekin lääkettä, piristettä, mielialalääkettä liioin. Menkää tanssimaan, nauttikaa täysillä elämän iloista!
Vastaukset 14
Vanhimmat
Se on just näin! :) Itselleni on jäänyt mieleen elämäni ensimäinen tämmöinen kokemus. Kyseessä oli tango. Askeleet täysin tuntemattoman miehen kanssa sopivat yhteen niin hyvin! Hänen tapansa tulkita musiikkia istui myös omaan tulkintamaailmaani. Sanoja ei tarvittu, oli vain toisen ihmisen kosketus, vienti ja musiikki. Tämmöinen yksi tanssi voi riittää riemuksi koko seuraavalle viikolle. Vielä nytkin kun tätä kirjoitan, lämpö valtaa mielen.
Tanssi-iloa kaikille!
Jep, tuon tunteen takia sitä jaksaa harjoitella tanssia. Viime lauantaina ei ollut ihan paras tangofiilis...oli buggifiilis enemmän. Ensi kerralla saattaa sitten tango innostaa.
Mistähän nämä eri fiilikset oikein johtuu... orkesterin tavasta soittaa... vietävistä daameista...omista biorytmeistä?
Oon joskus miettinyt ihan samaa. Joskus ei vain tanssi kulje, eikä siitä voi eikä tarvi syyttää yhtään ketään, ei toista eikä itseä. Kun fiilis on semmoinen se vain on. Olen tullut siihen tulokseen, että se johtuu nimenomaan omasta sisäisestä olotilasta. Ja siihen tuntuu taas vaikuttavan miljoona asiaa. Mutta silloin kun oma fiilis on hyvä, tanssimusiikki ja orkesteri omaan makuun sopiva, tanssittajan askeleet itselle istuvat, niin se on jotain sellaista jonka muistaa. Tansseissa tapaa aina mielenkiintoisia ihmisiä. Oli sitten kursseja käynyt tai ei.
Joo, se on ihana fiilis olotila, kun tanssi vie täysin mukaansa. Varsinkin kun viejä taitaa tanssin ja saa sinut tuntemaan itsesi höyhenen kevyeksi ja ei ole mitään ongelmaa seurata. Askeleet sujuu kuin itsestään. Ei siinä voi hymyä pidätellä. Hoi kaikki ihmiset, opetelkaa tanssimaan ja lähtekää rohkeasti hakemaan tanssiin ihan tuntematontakin ihmistä. Tanssifiilis syttyy iloisista ihmisistä ja tunnelmasta, jonka orkesteri saa aikaan. Kiitos kaikille ihanille tanssimusiikin orkestereille ja laulajille, teette aivan mahtavaa duunia. Ette tiedäkään miten iloiseksi meidät tanssijat teette :)))
Ihanan positiivinen kirjoitus, lisää tällaista.
Ällöttää tuommoiset prot jotka halailee toisiaan ja mulkoilevat pahalla silmällä taviksia.
Savuporomakkara on hyvää eikä mulkoile, maistappa!
Maistapassa on yksi p.
kuoyouy lontoota?
"Ällöttää tuommoiset prot jotka halailee toisiaan ja mulkoilevat pahalla silmällä taviksia."
???????????????
Kuka noista oli se pro joka joka verbaalisesti mulkoili sua pahalla silmällä?
Muistan vieläkin, vaikka aikaa on vierähtänyt useita vuosia, ihanan tangon.Olin vieraalla lavalla, ja tarkkailin miesten tanssia, ajatuksena hakea jotakuta kunhan naisten haku alkaa.Eräs mies, itseäni nuorempi meni tangoa todella upeasti.Päätin ,että kun naistenhaku alkaa ja tulee tango pidän varani ja haen tuota miestä.Niin tein, ja se oli paras tango elämässäni.Mies oli vieras,emme jutelleet mitään, vaan tanssi alkoi heti ja se sujui kuin unelma.Siitä jäi ikuinen ihana tunnelma, jota ei ole tullut toista kertaa.En ole nähnyt häntä sen jälkeen, olinhan vieraalla paikkakunnalla,mutta muisto siitä miten huikeaa voi tunne parhaimmillaan olla , on ikuinen.P.S. hain häntä kyllä hieman arastellen, koska meillä oli niin paljon ikäeroa, mutta hän ei antanut rukkasia, vaan upean tanssin.
Tansseissa taannoin, iäkkäämpi neitonen tuli varovasti kysymään tanssiin. Foxi soi, niin mikäpäs ettei.. tanssi sujui tosi mukavasti. Mikä eniten edelleenkin hymyilyttää ja tuo hyvän mielen oli ndin toteamus ''iltani on pelastettu'' kasvoilla ilonen hymy.
Tätä riemuahan sitä haetaan.Se oli yhteistä :-)
Joo, tuo on tietysti esileikki varsinaiseen asiaan, sitten kun pääsee panee niin vasta kolotukset häviää :) ja siis se oikea hurmio syntyy... muu on teeskentelyä ja tekopyhyyttä.
Noista edellä olevista viesteistä (paria lukuun ottamatta!) saattaa ymmärtää tanssikurssien suuren suosion. Kun edes kerran saa kokea hyvän tanssin, haluaa sitä enemmän! Ja mikäs sen parempi konsti, kuin vähän kouluttaa myös itseään lisää.
Jos vienti on onnistunut hyvin ja nainen on tullut hyvin perässä ja reagoinut kaikkiin pieniinkin eleisiin, voi tietysti olla tyytyväinen tanssiin. Mutta aina on petraamista, tämän vuoksi minäkin kurssitan itseäni jatkuvasti. Olematta silti mikään pro!