Milla... tuleeko mieleen Anssi Kela?

muuten kiva nimi

Mietimme tytöllemme nimeä Milla, mutta onko Anssi Kelan laulu "pilannut" nimen? Tuleeko teille nimestä mieleen laulun Milla, jolla ei mennyt kovin hyvin? Vieläköhän laulu muistetaan, kun nyt syntyvät ovat teinejä?

Muuten tykkään kovasti nimestä Milla.

5

401

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 45+

      Ei taatusti muisteta, kun ei muisteta enää nytkään. Ihana pirteä nimi.

    • Delaware Doodles.

      Tuskin nimestä on haittaa enää viidentoista vuoden kuluttua... Milla on kiva nimi, enkä kyllä ole kuullut, että Milla-niminen tuttunikaan olisi tuosta kyseisestä laulusta kärsinyt.

      En ylipäätään ymmärrä, miksi kuuluisa kaima tekisi jostakin nimestä yhtään sen huonompaa. Ei kaikista Matti -nimisistä tule Seiska-lehdestä tuttuja ex-mäkihyppääjiä, eikä kaikista Johanna-nimisistä tytöistä Tuksuja. Siksi on mielestäni myöskään turha antaa nyt syntyvälle tyttövauvalle nimeksi Estelle VAIN SIKSI, että prinsessakin on Estelle - ei siitä vauvasta tule yhtään sen enempää prinsessaa kuin naapurin Kertustakaan.

      Nimen tulee olla tärkeä ja merkityksellinen nimen antajalle - se maailman kaunein nimi, josta jaksaa itse pitää vielä kahdenkymmenen vuoden kuluttuakin.

    • &&

      Enta koko nimi Camilla. (Millasta tulee mieleen Milla Makia)

      Camilla Elisabet

      tai Minja, Minea, Mila, Mia, Maiju

    • alica20

      En kyllä edes muistanut Anssi Kelan Milla- laulua. Joten reippaasti Milla nimeksi, ihanan söpöltä kuulostaa.
      Camillan lempinimi on nykynuorien keskuudessa useammin kyllä Cami kuin Milla. Millaan olen lempinimenä nähnyt enemmän Lydmilla/Ljudmila nimisillä henkilöillä.

    • Anonyymi

      Kyllä mä ainakin tiedän Milla-biisin T: 18v

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2242
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      218
      2119
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      117
      1428
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      16
      1183
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1051
    7. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      84
      930
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe