Mikä minusta tulee?

Yo(eikämitäänmuuta)

Olen -91 naispuolinen ylioppilas. Todistukseni on välttävä (arvosanat B-C). Lukion jälkeen opiskelin vuoden AMK:ssa restonomiksi, mutta totesin, etten tahdo sitä. Vaihdoin lennosta amikseen, koska sain mahdollisuuden valmistua ammattiin yhdessä vuodessa. Valmistun siis tänä keväänä ala carte -tarjoilijaksi. Ala ei kuitenkaan kiinnosta lainkaan, enkä todellakaan näe (enkä tahdo nähdä) itseäni tarjoilijana tulevaisuudessa. Tahdon kouluttautua johonkin täysin eri ammattiin... Kaikki ovet ovat avoinna, paikkakunnalla ei ole väliä, kunhan jotakin alkaisi opiskelemaan. Mutta mitä opiskella, kun mikään ei erityisemmin kiinnosta? En harrasta mitään, en ole erityisen taiteellinen, ihmisten kanssa tulen toimeen, mutta en tahdo kovin ihmisläheistä ammattia, sillä rajansa kaikella. Yliopistoihin en tule papereillani pääsemään, joten AMK on parempi vaihtoehto (ja miksei amiskin). Työllistymistilanne on palkkaa tärkeämpi; en tahdo opiskella työttömäksi (tein niin jo kolmen vuoden ajan ylioppilaistumiseen saakka).

Auttakaa minua! Kaikki ala-ehdotukset otetaan avosylin vastaan! Ja kuten sanoin, opiskelupaikkakunnalla ei ole väliä, olen valmis muuttamaan minne tahansa päin Suomea.

3

109

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 3+2

      Leipuri
      Sähköasentaja
      Tilintarkastaja

      Näillä on töitä eikä tarvitse nuohota ihmisiä koko ajan.
      Tsemppiä.

    • Reliikkiopiskelija

      Elä nyt luule, etteikö "huonoilla" papareilla pääsis yliopistoon sisään. Puolet siellä kuitenkin otetaan pelkän pääsykokeen kautta. Toinen asia on sitten, että onko siellä sua kiinnostavia aloja yhtään.

    • Go for it!

      Yliopistoon pääsee toki pääsykokeella ja siinä oma motivaatio alalle on ratkaisevassa asemassa. Silti ne L:n ylioppilaan alku pääsykoe pisteineen määrää pisterajat, joihin pelkällä pääsykokeella hakijoiden on yllettävä. Se tekee pääsykokeista vaikeaa Suomessa. Suosittelen tarkastelemaan myös ulkomaita, joinne myös lukion päätötodistuksella on merkitystä eikä vain yo-todituksella. Myöskään pääsykokeita ei usein ole.

      Mutta oman alan löytäminen on tärkeää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka vanha kaivattusi on?

      Gallup teille kaikille
      Ikävä
      165
      1712
    2. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      55
      1604
    3. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      69
      1192
    4. Olen päättänyt tappaa itseni tämän vuoden puolella

      Minulla ei ole oikeastaan mitään hävittävää. Elämäni on surkeaa ja tunnen ihmisten tuijotukset ja supinat. Ne nauravat r
      Ikävä
      111
      1161
    5. Minkä haluaisit

      Nähdä kaivatultasi
      Ikävä
      110
      992
    6. Ihana juhannusperinne

      Lähdemme aina juhannuksena aivan hirveässä kännissä kiikkerällä veneellä pieliselle! Se on hauskaa ja jännittävää puuhaa
      Lieksa
      56
      921
    7. Mistä tunnistaa suomussalmelaisen kassajonossa

      Terveiset täältä Kuopiosta! Olen aikoinaan Suomussalmelta lähtenyt maailmalle ja muutaman mutkan kautta päätynyt savon s
      Suomussalmi
      89
      872
    8. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      9
      754
    9. Älä itke rakas.

      Tunnen sun kyyneleet silmissäni. Kaikki tulee menemään hyvin. Loppu häämöttää jo...
      Ikävä
      57
      753
    10. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      59
      725
    Aihe